szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Párizsban a Lafayette áruház külön kínai osztályt rendezett be, ahol az eladók folyékonyan beszéltek kínaiul, de ez még a pandémia előtt volt. Három évre eltűntek a kínai turisták a világból, most visszatérnek ugyan, de kevesebben kevesebbet költenek, mint a járvány előtt.

40,3 millió turista kerekedett fel az első félévben, hogy külföldre utazzon, de ez messze elmarad a pandémia előtti rekordtól: 2019-ben 155 millióan utaztak külföldre Kínából turisztikai céllal. A rekordévben a kínai turisták óriási üzletet jelentettek mindenütt, hiszen sokan közülük vásárolni indultak a világba, és Európa és az USA volt a fő célpont.

A kínai elit költötte a legtöbbet a külföldi turisták közül: luxusszállodákban szállt meg, és előszeretettel vásárolt a legdrágább boltokban.

Csekély 255 milliárd dollárt költöttek a kínai turisták külföldön a rekord évben, 2019-ben- írja a McKinsey, amely hozzáteszi , hogy ez az összeg csaknem a duplája volt az amerikaiak külföldi költésének, háromszorosa a németeknek. Aztán beütött a Covid-járvány, és Kína hosszú időre bezárta polgárait, akik kitörő lelkesedéssel kezdték újra a világ meghódítását turistaként, de már sokkal óvatosabban.

Az elzárás idején ugyanis Hszi Csinping elnök korrupcióellenes nyomozói újra lecsaptak az elitre. A nagy tisztogatást kampány elérte Jack Ma-t is, Kína egykor leggazdagabb emberét, akit a kilencvenes években Hszi Csinping támogatott az Alibaba internetes kereskedő cég megalapításában. A kínaiak emiatt jóval óvatosabbak lettek abban, hogy megmutassák a gazdagságukat ország-világ előtt.

Óvatos duhajjá váltak a kínai turisták

A bevásárlóturizmus egyelőre nem kezdődött meg újra: Londonban eddig csak a korábbi kínai turistarekord 2 százalékát mérték, költésük pedig több mint 50 százalékkal csökkent annak ellenére, hogy az árak alaposan fölmentek a brit fővárosban is 2019-hez képest. A britek hosszú távra terveznek, és ezért nem veszítették el az optimizmusukat: azzal számolnak, hogy egyre inkább növekszik a középosztály Kínában, amely megengedheti magának a külföldi utazás luxusát.

Londonban úgy vélik, hogy 60 millió kínai család lép előre a középosztályba, és őket célozzák meg a turistacsalogató programokkal. Egy brit szakértő úgy nyilatkozott a német közszolgálati Deutsche Welle tudósítójának, hogy a kínaiak előbb utóbb megelőzik az amerikaiakat számban és költésben Európában.

“Két éven belül helyreállhat a korábbi kínai turistaforgalom Európában. Igazából a növekedés csak 2026-ban kezdődhet meg, mert akadályozza a turizmust az ukrajnai és a gázai háború” - mondja Dave Goodger, a Tourism Economics európai és közel-keleti részlegének igazgatója. Érdekes különbség a kínai és a nyugati turisták között, hogy a pandémiara másképp reagáltak: a nyugatiak utazási lázzal próbálták meg bepótolni a kiesett időt, a kínaiak csak lassabban és óvatosabban nyitottak a világra. Kevesebben utaznak, és jórészük közeli célpontot keres, Európa pedig messze van. A kínaiak legkedveltebb közeli célpontja Thaiföld, de ott sem boldogok, mert egyelőre messze elmaradnak a rekordtól: 11 millió turista érkezett 2019-ben, de idén az első kilenc hónap során mindössze 2,5 millió. Thaiföldön kétszer ennyire számítottak. Lehűtötte a kínaiak lelkesedését, hogy a bűnözők előszeretettel fosztogatják a turistákat. Nemrég lövöldözés volt egy szálloda közelében Bangkokban, és egy kínai turista is meghalt. A thaiföldi kormány természetesen sietett bocsánatot kérni, és azt javasolta Pekingnek, hogy küldjön rendőröket, és azok járőrözzenek együtt a turisták által kedvelt helyeken Thaiföldön.

A kínai turisták másutt is atrocitások célpontjai lettek: Franciaországban álarcos tüntetők megtámadtak egy kínai turistákat szállító autóbuszt Marseille-ben. Peking természetesen dühösen tiltakozott, és a kínai társas oldalak napokon át ezzel voltak elfoglalva.

Kína fóbia? Pekingben mindinkább úgy érzik, hogy amióta az USA stratégiai ellenféllé nyilvánította Kínát, kialakult valamiféle diszkrimináció a kínai turistákkal szemben. Sok országban kerülnek szembe vízumproblémákkal a kínai turisták, és ez is fékezi a visszatérést a világba. A kínai repülőterek statisztikái is azt mutatják, hogy 43 százalékkal kevesebben repülnek külföldre vagy érkeznek onnan mint 2019-ben. Az is kiderül a repülőtéri statisztikákból, hogy Japán, Dél-Korea vagy Tajvan irányába sokkal gyorsabban áll helyre a forgalom mint Európába, mert ebben az irányban egyelőre jóval kevesebben utaznak, mint a 2019- es rekord évben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!