Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Tizenöt év után fordult a trend.
Készpénz, mindig”
– vágta rá Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, amikor 75 ezer forintért vásárolt egy pár Nike Air Jordan true blue edzőcipőt. De láthattuk Orbán Viktor miniszterelnököt is, ahogy húszezreseket számolgat, Lázár János, az építési és közlekedési tárca vezetője pedig nemrég arról beszélt a hvg.hu-nak, „nagyon követem azt, ami Ausztriában zajlik ennek kapcsán (készpénzhasználat – a szerk), ott egy nagyon nagy politikai vita van erről, és a jövő évi választásoknak talán egyik fontos témája lesz”.
Mi ez a „ne vegyék el tőlünk a készpénz jogát"-járvány, amire már fideszes miniszterek is rácsatlakoztak?
Amikor Szijjártó Péter cipőt vásárolt, még úgy tűnt, csak egyéni ízlését tükrözi, hogy inkább bankjegyeket vesz elő a zsebéből, mint bankkártyát. Azóta azonban több fideszes is felszállt erre a vonatra, Lázár legutóbb szó szerint, Szeged és Szabadka között. Az ügyet az osztrák szélsőjobb indította be, majd rácsatlakozott a mérsékelt is, és úgy tűnik, itthon is hasonló a forgatókönyv.
Nos, úgy tűnik, hogy a lakosság nem ért annyira egyet ezzel az elvvel, hiszen 2009 után először fordult elő, hogy a naptári év egészében csökkent a használatban lévő készpénz állománya.
A Magyar Nemzeti Bank hétfőn közzétett adatai szerint ugyanis 8168 milliárdnyi forintkészpénz volt forgalomban 2023 végén, ami 1,9 százalékos csökkenést jelent egy év alatt – szúrta ki a portfolio.hu. Valutából ugyanakkor többet tartottak maguknál a magyarok, mégpedig 1,3 százalékkal, összesen 715 milliárd forintnyit.
A lap megnézte azt is, hogyan aránylanak egymáshoz a készpénzfelvételek és a kártyás vásárlások: az összegét tekintve előbbiek aránya 40 százalékról 36 százalékra csökkent tavaly, miközben tíz éve még 72, öt éve 56 százalék volt az érték.
Hogy a trend mennyire lesz tartós, kérdéses, mindenesetre évek óta egyre kevesebb a készpénzfelvétel, miközben rohamosan nő a bankkártyával elköltött összeg. Igaz, az infláció csökkenésével lassan, de ismét többet vásárolhatnak a magyarok, ami megint lökést adhat a készpénzfelvételnek.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.