szerző:
Mészáros Márton
Tetszett a cikk?

Miután szexkereskedelemmel és szexuális bántalmazással vádolták meg, Vince McMahon lemondott a híres pankrátorszervezet, a WWE éléről. A WWE-nek azonban még számos botránnyal kell elszámolnia, mielőtt elbúcsúzhat egykori vezetője örökségétől.

Úgy tűnik, a pankráció egykor szinte teljhatalmú urának, Vince McMahonnak most már tényleg nincs visszaút: miután minden korábbinál pontosabb és gyomorforgatóbb részleteket feltárva szexkereskedelemmel, szexuális, fizikai és lelki bántalmazással vádolták meg, a férfi lemondott az általa felépített pankrátor szervezetet, a WWE-t birtokló TKO Group ügyvezetői pozíciójáról. Egykori alkalmazottja azzal vádolja a promótert, hogy rendszeresen megerőszakolta, pornográf felvételeket készített és osztott meg róla, illetve másokkal való együttlétre is kényszerítette, többek között az egykori UFC-világbajnok Brock Lesnar visszatéréséhez kapcsolódó alku része is lehetett.

A Wall Street Journal pénteket arról írt, hogy már szövetségi nyomozás is folyik a elmondott ügyvezető ellen. McMahon tagadja a felkavaró vádakat, azonban hitelességét csorbítja, hogy mind őt, mind az általa vezetett szervezetet számos alkalommal vádolták hasonló visszaélésekkel, ő maga pedig rendszeresen fizetett több millió dolláros összegeket, hogy hallgatásra bírja vádolóit. Ezek a hallgatási pénzek összesen 20 millió dollárt tesznek ki (több, mint 7 milliárd forint). Eddig ezzel a módszerrel szőnyeg alá tudta söpörni az ügyeket, most azonban a saját maga által is érinthetetlennek hitt McMahonnak szembe kell nézni a névvel vállalt és bizonyítékokkal alátámasztott vádakkal. Mindeközben a WWE próbál elhatárolódni egykori vezetőjétől, kérdés, lehetséges-e ez egyáltalán úgy, hogy nem tiszta, ki volt érintett és ki tudott a színfalak mögött zajló borzalmakról.

McMahon a 80-as évek elején vásárolta meg a WWE elődjét, a WWF-et apjától, majd az addig egymás területét tiszteletben tartó regionális szervezeteket agresszíven kiszorítva országos attrakcióvá változtatta a nagyívű történeteket bemutató erőszakcirkuszt. Ő maga ekkor még többnyire a háttérben tevékenykedett, esetleg közönségkedvenc kommentátorként vett részt az évtized végére tízezres helyszíni- és milliós TV-közönséget vonzó pankrátorshowban.

 

McMahon pankrátorshow kommentátorként 1986-ban
Wikipedia

A WWF az 1990-es években modellt váltott, műsorait ekkortól sokkal inkább a felnőtt közönségnek gyártotta. Ennek megfelelően a heti TV-adások és a gálák részévé vált a vér és a szexualitás. Az évtized második felében megszületett McMahon új karaktere is, a hatalommániás és perverz Mr. McMahon. A rajongók körében bevett feltételezés volt, hogy a képernyőn játszott karakter McMahon valós személyiségének karikatúraszerű, eltúlzott változata, a vádak alapján azonban a ring komikus gonosztevője visszafogottnak nevezhető a promóter igazi arcához képest.

Az adásokban rendszeresen tárgyiasították és megalázó helyzetekben szerepeltették a női előadókat. Az érintett jelenetekben McMahon is részt vett, igaz, ő maga is vállalt kellemetlen jelenetek. Az ezredfordulót követően a szervezet névváltásra kényszerült (a WWF környezetvédő szervezet perelt a névegyezés miatt), az immár WWE (World Wrestling Federation helyett World Wrestling Entertainment) névre hallgató show nem sokkal később pedig ismét családbarát modellre váltott, azonban a vádak fényében sejthető, hogy a háttérben továbbra is maradtak a kegyetlen viszonyok.

McMahon karrierjét már a nyolcvanas évektől végig kisérték a szexuális erőszakkal kapcsolatos vádak. Először 1992-ben állt elő az adásokban bíróként szereplő Rita Chatterton azzal, hogy McMahon 1986-ban egy limuzin hátuljában orális szexre próbálta kényszeríteni, majd megerőszakolta. Nem sokkal később Chattertont menesztették. A WWF vezetője be is perelte, azonban McMahon aztán az egyéb zűrös ügyei miatt végül elállt a pertől. 2022-ben New York állam jogi kaput nyitott az évtizedekkel korábbi szexuális bántalmazással kapcsolatos ügyek újraindítására, Chatterton ezzel élt is, végül több millió dollárt kapott egy peren kívül egyezség keretein belül.

 

Vince McMahon csillaga a Walk of Fame-en Hollywoodban
Wikipedia

2005-ben egy női pankrátort elbocsátottak, miután elutasította McMahon közeledését. A Wall Street Journal cikke szerint McMahon korábban orális szexre kényszerítette a nőt, aki 2018-ban 7,5 millió dollárt kapott, hogy ne hozza nyilvánosságra az esetet. Szintén milliós hallgatási pénzt kapott az az alkalmazott, akivel 2006-ban létesített szexuális kapcsolatot McMahon. Ugyanebben az évben egy szoláriumi dolgozó is megvádolta azzal, hogy a WWE főnőke meztelen képeket mutogatott magáról és erőszakosan közeledett felé. A rendőrség nyomozott az ügyben, miközben a WWE egyik heti műsorában bizarr módon, az egyik női pankrátor szereplésével játszották el a történet McMahon-féle verzióját, amelyben a vádaskodó előbb közeledni próbált egy férfihez, majd az elutasítást követően a saját ruháit tépkedte és erőszakot kiáltott. A szoláriumi eset kapcsán végül nem emeltek vádat. A WWE egy alvállalkozója szintén egymillió dollárt kapott, hogy ne hozza nyilvánosságra, hogy McMahon meztelen képekkel zaklatta 2008-ban, egy 2022-ben küldött email szerint pedig egy fürdő menedzsere azzal vádolja McMahont, hogy 2011-ben zaklatta őt.

Számos vád nem közvetlenül McMahonnal, hanem a WWE-vel szemben fogalmazódott meg. Ezek az esetek arról árulkodnak, hogy nem csupán egy személy visszaéléseiről volt szó, hanem rendszerszintű volt a kizsákmányolás és a szexuális erőszak a szervezet működésében. Az 1980-as években fiatal fiúkat alkalmaztak a ring és a díszlet össze- és szétszerelésére, közülük többen számoltak be arról, hogy rendszeresen molesztálták őket. Az egyikük 13 éves korától öt éven keresztül, 1990-ig dolgozott a WWF-nél, két évvel később perelt, végül azonban McMahon és felesége, a később a Trump-adminsztrációnak dolgozó Linda McMahon személyesen beszélték rá az érintettet, hogy álljon el a keresettől. Az egykori alkalmazott 50 ezer dollárt kapott ezért, és rövid időre visszatért dolgozni a szervezethez, azonban később ismét távozott, és visszahúzódó életet élt, 2021-ben öngyilkosságot követett el.

1999-ben a WWF egyik legnagyobb női sztárja, Rena Mero (ringbeli nevén Sable) szexuális bántalmazásért, nem biztonságos munkakörülményekért és szteroidokkal való visszaélésért perelt, a bíróság igazat adott neki. Mero ennek ellenére 2003-ban visszatért a szervezethez, egy ideig a képernyőn McMahonnal egy párt is alkotott, miközben előző férjét otthagyva hozzáment a másfél évtizedel későbbi vádakban érintett Brock Lesnarhoz. Az a Nicole Bass, aki az adásokban Rena testőrét alakította, szintén szexuális bántalmazás miatt perelt, az ő esetében azonban ejtették a vádakat.

Az egyik leginkább megrázó eset ahhoz az Ashley Massaróhoz kapcsolódik, aki a WWE saját tehetségkutatójában tűnt fel 2005-ben. Ashley Kuvaitban tartózkodott, a kint állomásozó amerikai katonák előtt lépett fel egy turné keretében. Előadása közben rosszul lett, és az orvosi sátorban látták el, a nő állítása szerint azonban itt bedrogozta és megerőszakolta őt egy orvos. Az eset után azonban a WWE azonban rávette a nőt, hogy tartsa titokban a történteket, mert azok nyilvánosságra kerülése rossz hatással lenne az amerikai hadsereggel folytatott kapcsolatukra. Massaro 2016-ban több korábbi alkalmazottal egy csoportos keresetet indított a WWE ellen, ennek keretein belül, egy eskü alatt tett írásbeli nyilatkozatban számolt be a Közel-Keleten történtekről. A nyilatkozat azt követően került nyilvánosságra, hogy Massaro 2019-ben öngyilkos lett. A WWE tagadta az esetet, és azt állították, hogy halála előtt Massaro sajnálatát fejezte ki feléjük, amiért csatlakozott a keresethez.

A WWE-vel szembeni vádak a szexuális erőszak mellett rendszeresen számolnak be a pankrátorok veszélyeztetéséről és tiltott teljesítménynövelő szerek használatáról. A szteroidhasználatot 1990-ben tiltották be az Egyesült Államokban, de a WWF berkein belül ezt követően is népszerű maradt, a szervezettel kapcsolatban álló orvost, George Zahoriant három év börtönbüntetésre ítélték szteroidterjesztését. Hasonló váddal McMahon is bíróság elé került, azonban egy kivétellel az összes WWF-es pankrátor tagadta, hogy McMahonnak köze lenne az ügyhöz. Nem sokkal később, 1996-ban a szervezet felfüggesztette a belső tesztelést, arra hivatkozva, hogy olyan kevés a pozitív eset, hogy már nem gazdaságos azt fenntartani. A tesztelést csak azt követően vezették be újra, hogy 2005-ben a mindössze 38 éves Eddie Guerrero szívinfarktusban elhunyt.

McMahon 2022 nyarán, amikor a jelenlegi vizsgálat indult ellene, távozott a WWE-től, azonban alig fél évvel később visszatért. Most, egy évvel később lemondott posztjáról, és jó eséllyel végleg távozik a vezetésével a mainstream szórakoztatóipar részévé váló pankráció világából. Hagyatéka azonban még sokáig kísérteni fog, a WWE vezetésének tagjai kapcsán pedig felmerül, hogy ki és milyen mértékben volt érintett az esetekben, a mostani vádirat név nélkül több vezető beosztottra is hivatkozik.

 

McMahon beszélget John W. Troxell törzsőrmesterrel a 2016-os WWE Tribute to the Troops esemény előtt, miközben veje, Paul Levesque és fia, Shane nézi őt
Wikipedia

A WWE-t tavaly óta birtokló TKO Group a vádak megjelenését követően közleményben zárkózott el McMahontól, kijelentve, hogy a napi működésbe már nincs beleszólása, és nagyon komolyan veszik a vádban foglaltakat. A WWE kreatív igazgatója, McMahon veje, Paul Levesque egy vasárnapi sajtótájékoztatón azonban kitérő választ adott, és inkább a WWE és a Netflix közelmúltban kötött megállapodására terelte a szót. A nemrég nyilvánosságra került nyomozati anyagokban érintett John Laurinaitis nem tagadott. A WWE-től 2022-ben távozó egykori igazgató a vádak szerint szintén bántalmazta a keresetet indító egykori alkalmazottat, azonban Laurinaitis álláspontja az, hogy ő is McMahon áldozata az ügyben.

A kereset jó, csak nem tartalmazza az összes áldozatot"

- fogalmazott Laurinaitis ügyvédje.

18

Figyelem! Az ön által letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretné, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használjon szűrőprogramot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!