szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A dánok és a németek tovább folytatják a nyomozást. Több teória is kering arról, ki lehet a felelős, az egyik értesülés szerint egy ukrán ezredes volt a központi figurája a robbantásnak.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Valószínűleg már sosem kapunk hivatalos magyarázatot arra, ki állhat az Északi Áramlat 1-es és 2-es gázvezetékének felrobbantása mögött, ugyanis a svéd ügyészek befejezik az ügyben indított nyomozást – írja a The Guardian.

A közel 18 hónapig tartó vizsgálat után a nyomozók arra a következtetésre jutottak, hogy nem rendelkeznek joghatósággal az ügyben, mert Svédország állampolgárait és érdekeit nem sértették meg. A dán és a német hatóságok külön-külön folytatják a nyomozást.

Az orosz gázt Németországba szállító, több milliárd dolláros Északi Áramlat gázvezetékek 2022 szeptemberében sorozatos robbanások következtében megrepedtek, és hatalmas mennyiségű metán került a levegőbe.

Svédország és Dánia korábbi megállapításai szerint vélhetően robbantás történt, Mats Ljungqvist, a svéd nyomozást vezető ügyész pedig azt mondta, hogy valószínűleg egy „állami szereplő” áll a támadás mögött. Gyanúsítottat azonban egyik ország sem nevezett meg.

Az ENSZ jelentése szerint a három tenger alatti robbanás, amely megrepesztette a csővezetékeket, több száz kilogramm robbanóanyag erejével volt egyenértékű. Oroszország a Nyugatot, különösen az Egyesült Államokat tette felelőssé a robbanásokért, mondván: Washington le akarta állítani az Európába irányuló orosz gázszállításokat.

Amerikai tisztviselők kezdetben Oroszországot hibáztatták, miközben a New York Times és más amerikai médiumok arról számoltak be, hogy egy, az ukrán vezetéshez nem kötődő, ukránbarát csoport is érintett lehetett.

A Washington Post pedig arról írt az egyik cikkében, hogy egy, a titkosszolgálatokkal szoros kapcsolatot ápoló ukrán ezredes, Roman Csernivszkij lehetett a központi figurája az Északi Áramlat gázvezeték felrobbantásának. Egy amerikai oknyomozó újságíró pedig azt állította, Amerika áll az akció mögött.

Mindenki másra kenné az Északi Áramlat felrobbantását

Fél évvel azután, hogy ismeretlen tettesek két helyen is felrobbantották az Oroszországot és Németországot a Balti-tenger alatt közvetlenül összekötő Északi Áramlat gázvezetéket, megjelentek az állítólagos elkövetőket leleplező, egymásnak teljes egészében ellentmondó beszámolók, amik csak a szálak összekuszálására alkalmasak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!