szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A trend a szakértők szerint nem lesz tartós.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Májusban közel két év után először több gázt kapott Európa Oroszországtól, mint az USA-tól, írja a Financial Times.

Az USA 2022 szeptemberében előzte meg Oroszországot Európa gázszállítójaként, és 2023 óta a régió gázellátásának mintegy ötödét adja. A múlt hónapban azonban a kereskedelmi adatokat figyelő Independent Commodity Intelligence Services (ICIS) jelentése szerint az orosz vezetékes és LNG-szállítások az EU, az Egyesült Királyság, Svájc, Szerbia, Bosznia-Hercegovina és Észak-Macedónia teljes ellátásának 15 százalékát tették ki. Az Egyesült Államokból származó LNG mindeközben a kontinens ellátásának 14 százalékát tette ki, ami 2022 augusztusa óta a legalacsonyabb szint.

Jó döntésnek tűnik a kormány azeri gázüzlete, csak valós előnyökkel egyelőre nem jár

Az MVM azeri gázmező-bevásárlása jó üzletnek tűnik, és illeszkedik az uniós stratégiai célokhoz is, ám az ellátásbiztonságot nem javítja. Az ottani molekula egyelőre aligha érkezik Magyarországra.

Az orosz cseppfolyósgáz-import általánosságban felfutott Európában az orosz–ukrán háború következtében – míg a csővezetékes szállítások bezuhantak. A mostani fejlemény azonban egyszeri fordulatnak tűnik. Májusban ugyanis üzemzavar volt a legnagyobb amerikai LNG-exportterminálban, Oroszország pedig közben több gázt küldött a Török Áramlat csővezetéken keresztül, mivel az még júniusban tervezetten leáll, karbantartási munkák miatt.

A trendforduló az ICIS szerint nem lesz tartós, mivel Oroszország nyáron már képes lesz Ázsiába LNG-t szállítani az Északi-tengeri útvonalon. Így az Európába küldött rakományok valószínűleg szerényebbek lesznek, míg az USA-ból érkező ellátás helyreáll. Az általános gázkereslet Európában egyébként viszonylag alacsony, a tárolók magas töltöttségi szintje miatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!