szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A szénalapú gyártásról karbonsemlegesre állna át a dunaújvárosi erőmű, ehhez pedig nagy kínai támogatást kap.

1,3 milliárd euró – átszámolva 520 milliárd forint – támogatást kap a Liberty Dunaújváros technológiai partnere, a CISDI a a Kínai Export- és Hitelbiztosító Társaságtól. Ez a pénz teszi lehetővé azt, hogy új berendezéseket lehessen telepíteni a dunaújvárosi erőműbe.

A két új, 150 tonna kapacitású ívkemence a cég közleménye szerint arra lesz jó, hogy a szénalapú acélgyártási módszereket a legújabb acélgyártási technológiával váltsák fel. Az 1,3 milliárd euró értékű beruházási csomag magában foglalja a meglévő meleghengermű és horganyzósor korszerűsítését, valamint új gyártósorok telepítését, amelyek a védelmi- és autóipari termelés magyarországi gyártóbázisait szolgálják majd ki.

A vasművet üzemeltető cég júniusban jelentette be azt, hogy a két vaskohó közül azt az egyet is leállítják, amely addig használható maradt. Már akkor jelentős beruházásokat ígértek, a bejelentésükben karbonsemlegességről is szó volt, ami azt jelentené, hogy elektromos kohót készülnek telepíteni.

A magyar kormány testre szabott jogszabályokkal egyengette a Liberty útját odáig, hogy megvehesse a Dunaferr életképes, adósságoktól megtisztított részeit. De a helyzet nem egyszerű, ezen is segíthet az elektromos nagyolvasztó telepítése, hiszen akkor nem kell szén-dioxid-kibocsátási kvótára költeni pénzt, és a zöld acélnak nő az európai piaca, márpedig ilyet még nem sokan képesek előállítani.

Miután csupa jó hír jött az egykori Dunaferről, kiderült, “a valóság egészen másként fest”

Újraindította az acélművet és hangzatos fejlesztéseket ígért az év elején a Dunaferrt tulajdonló Liberty Steel. Ám a dunaújvárosi gyár ismét agonizálni látszik, miközben egyre aggasztóbb hírek érkeznek az anyacég többi európai leányának pénzügyi nehézségeiről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!