szerző:
Szőllősi Lili
Tetszett a cikk?

Önbizalomhiány, bérszakadék és a társadalmi elvárások is közrejátszanak abban, hogy a nők befektetési kedve messze elmarad a férfiakétól. Pedig szerepük már rég nem egyenlő a gyerekneveléssel és a háztartás vitelével, a befektetésekbe eddig mégsem folytak bele. Nem mernek, nem akarnak vagy nem tudnak befektetni a nők?

Az európai nők mindössze tizennyolc százaléka fektet pénzügyi eszközökbe, annak ellenére, hogy több mint hatvan százalékuk nem idegenkedik a befektetéstől – derül ki a Ligthyear pénzügyi startup elemzéséből. Vajon mi ennek az oka, milyen következményei vannak és hogyan lehetne ezen változtatni?

Európai szinten a férfiak 2022-ben még mindig átlagosan 12 százalékkal többet kerestek és a tíz év leforgása alatt történő zárkózás mértéke csupán 3,7 százalékpont – mondta a HVG-nek Somogyi Flóra, a Lightyear kutatási vezetője. Az eddigi tendenciák alapján, ha semmi sem változik érdemben, a különbség teljes eltűnéséhez több mint száz év szükséges. A magyar számok még ennél is rosszabbak: a férfiak átlagosan több, mint 17 százalékkal keresnek többet a nőknél, a tízéves közeledés is csak 2,6 százalékpont.

Négy fontosabb tényező okozza a jelentős differenciát. Az egyik az úgynevezett üvegplafon jelensége. Ez leegyszerűsítve azt takarja, a nők egy bizonyos szint felett az üzleti hierarchiában nem léphetnek feljebb, a felső vezető pozíciókat számukra kifejezetten nehéz elérni. Emellett a gyakorlatban a mai napig megfigyelhető a bérdiszkrimináció, bár a törvény szerint elvileg egyenlő munkáért egyenlő bért kap mindenki.

Két további dolog, amelyre kevesebben gondolnak: a szektorális különbségek és az önbizalomhiány. A nők általában nagyobb arányban vállalnak munkát a gondozásban és az oktatásban, ezek a gazdasági ágazatok pedig lényegesen kevesebbet fizetnek, mint bármilyen irodai munka. Az önbizalomhiány pedig a fizetésemelési kérelem esetében mutatkozik meg, a nők a bérről való tárgyalásnál sokszor nem akarnak agresszívak lenni, valamint félnek attól, hogy főnökük a határozott fellépésüket inkább követelőzésnek gondolja és emiatt kirúgja őket.

A fizetésbeli különbség azonban nem az egyetlen fontos ok, amely miatt a férfiak nagyobb része vág befektetésekbe, mint a nők. Utóbbiak 79 százaléka ugyanis havonta tesz félre pénzt, azt azonban nem fekteti be, inkább csak a számláján tartja. A biztonsági tartalék természetesen fontos, azt azonban meg kell érteni, hogy nem befektetni is kockázatos, ugyanis a félretett pénz nem kamatozik vagy gyarapszik befektetéseken keresztül, az infláció miatt viszont egyre csökken az értéke – tette hozzá Somogyi Flóra, aki szerint ez akár a jövőbeni pénzügyi biztonságunkat is veszélybe sodorhatja.

„Aki eddig gyalogolt, ne most üljön versenyautóba” – Pénz beszél a befektetésekről

Rekordokat dönt az infláció, a szemünk láttára veszít értékéből a pénzünk, de a hagyományos befektetési formák sem feltétlenül remekelnek. Gazdasági podcastunk mostani adásában arra keresünk választ Bencze Lajossal és Tóth Leventével, mit kezdhetünk azzal az összeggel, ami még megmarad a havi fizetésünkből, mennyire kell elfelejtenünk mindazt, amit a befektetésekről tanultunk korábban.

Az önbizalomhiány pedig a női befektetések hiányára is hatással van. Sokan ugyanis azért nem mernek, vagy akarnak befektetni, mert azt gondolják, nincs meg a megfelelő tudásuk hozzá vagy egyszerűen nem rendelkeznek elég pénzzel. Ez azonban tévhit, a legtöbb befektetési felületen már nincs alsó határ, nem kell nagy vagyon, hogy el lehessen kezdeni. Érdemes már kis összeggel is belevágni, hiszen ezzel szokássá válik és ez idő alatt a  piacot is megismerheti a kezdő befektető – magyarázta az elemző a kis befektetések jelentőségét.

A kutatás szerint a nők hatvan százaléka nem ódzkodik a befektetésektől. Ezen nők fele azonban arra a kérdésre, hogy eddig miért nem fektetett be, azt felelte: nem gondolt még erre reális opcióként vagy nem is tudott erről a lehetőségről. Ez részben azzal indokolható, hogy a nők számára nincs egy példakép, akire felnézve, ők is sikeres befektetésekre vágnának. A többek többsége ugyanis általában a családtagjai példáját követve fektetnek be. Akinek azonban nincs ilyen ember a családjában, annak más példaképre lenne szüksége, ilyen azonban lényegében nincs. A médiában szinte egyáltalán nem szerepelnek olyan nők, akiket követve közelebb juthatnának a többiek a befektetések világához.

A helyzetet a történelmi beidegződések sem segít. A nőktől ugyanis a mai napig nem „várják el” azt, hogy befektessenek, ezt általában a férfiak intézték. A nőket sokszor inkább a humán tárgyak felé terelik az iskolában, így eleve távolabb állnak tőlük a pénzügyek.

Rengeteg kamatot fizet idén az állam az állampapírok után, de főleg a gazdagabbak járnak jól

Az inflációkövető Prémium Állampapír Plusznak hála rengeteg kamatot fizet az állam az állampapírok után, ilyen befektetése viszont többnyire a gazdagabb háztartásoknak van, miközben a családok harmadának nincs semmilyen félretett pénze.

És hogyan lehetne a helyzeten változtatni? Az egyik opció az, hogy az ilyen pénzügyi műveleteket közelebb kell hozni a nőkhöz, meg kell mutatni, hogy ez ma már nem egy komplex folyamat, nem kell egy brókert vagy ügyintézőt felhívni, akár egy applikációban is lehet ezt intézni. Ebben sokat segítene, ha az iskolákban például a kamatos kamatról nemcsak elvont szinten, egyenletekben lenne szó, hanem azt is elmagyaráznák, milyen szerepet kap ez a való életben.

Sokat lendítene még a nők befektetési kedvén, ha könnyebben találnának példaképeket, olyan sikeres üzletasszonyok mesélnének befektetéseikről, akikre felnézhetnek. Akad ország, ahol bevált a közösségépítés. Észtországban például befektetési klubokat alakítanak a nők, ahol egymásnak tanácsokat adnak, megbeszélik, kinek hogyan néz ki a portfóliója, mire kell ügyelni. Itt egyszerre tudnak példaképeket találni és tippeket gyűjteni azoktól, akik náluk már egy lépéssel előrébb járnak.

Ha pedig valaki elhatározza magát, hogy befektessen, sokszor nem tudja, hogyan is kezdjen bele. Éppen ezért a Lightyear teljes csapatának küldetése, hogy a befektetést mindenki számára elérhetővé tegyék – nemcsak minden európainak, de mindenkinek függetlenül a nemétől vagy anyagi helyzetétől. Somogyi Flóra szerint tudatosan kell tervezni, el kell határozni, mi a cél, azt mennyi idő alatt szeretné elérni az illető, valamint mennyi kockázatot tud vállalni. A nőkre például általában a kockázatkerülés jellemző, valamint a hosszú távú befektetések, amelyek tíz évtől kezdődnek. A célok pedig a jövő körül forognak: nyugdíj-kiegészítés saját részre vagy a gyerekek tanulmányainak finanszírozása. 

Fülke: A női egyenlőség, mint a jogállam, itthon csak papíron létezik

Ha az anya nő, akkor egy nő anya kell, hogy legyen? A kormány kommunikációja és intézkedései efelé mutatnak, de Novák Katalin is mindent elkövetett, hogy ne inspiráljon fiatal nőket másra, mint szülésre. Hogyan érinti ez a propaganda-meseországon túli, 21. századi nőket? Kollégáink személyes tapasztalataikat mondták el nőnap előtt.

Nyitóképünk illusztráció! Fotó: Isabel Infantes / AFP

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!