szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Romló tényezők mellett a kamattartás mellett döntött a jegybank, más opció az asztalon sem volt. Az MNB kész huzamosabb ideig tartani a 6,5 százalékos alapkamatot, ha ezt a külső környezet és az inflációs kilátások indokolnák, de továbbra is hónapról hónapra, eseti jelleggel döntenek.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa egységes volt, nem volt más opció az asztalon, mint a kamattartás – számolt be az október 22-ei ülésről Kandrács Csaba. Az alelnök szerint az „óvatosság, a türelem, a határozottság szelleme lengte körül” az ülést.

A szeptember végi kamatdöntés óta romlott a nemzetközi befektetői hangulat, erősödött a feltörekvő piacokkal szembeni kockázatkerülés. Eszkalálódtak a geopolitikai konfliktusok, a nyersanyagárak felmentek, ugyanakkor az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed és az Európai Központi Bank kamatpályájára vonatkozó prognózisok eltérőek.

A hazai hozamfelárak emelkedtek, a forint gyengült

– sorolta a kamattartás mellett szóló érveket az alelnök. Egyszóval romló közegben döntött a Monetáris Tanács.

Térdre kényszerítették a forintot, kezdhetünk barátkozni a 400+-os árfolyammal

Az átmeneti erősödés után a forint euróval szembeni árfolyama ismét 400 fölé gyengült. Ebben a tartományban az első komoly ellenállási pont 402-403-nál található, de minden azon múlik, hogyan alakul a közel-keleti háború. Legrosszabb esetben a 410-es árfolyam sem zárható ki. Esélyes, hogy a forint már nem tér vissza tartósan a 400 alatti sávba, ahol sokáig ingadozott.

Szeptemberben sikerült elérni a 3 százalékos inflációs célt, ami örvendetes. Ugyanakkor növekedtek a felfelé mutató inflációs kockázatok, a maginfláció pedig gyorsult. Az inflációs folyamatok egyébként a jegybank várakozásainak megfelelően alakulnak. Ami a jövőt illeti, az MNB szerint a maginfláció stabilan 5 százalékon marad, míg a fő inflációs mutató októbertől újra emelkedik, év végére 4,2-re gyorsul. 2025-ben fenntarthatóan elérhető a 3 százalékos inflációs cél.

Ilyen körülmények közt a Monetáris Tanács úgy látja, kiemelten fontos a stabilitás. Óvatos és türelmes monetáris politika indokolt továbbra is.

Nem félünk akár huzamosabb ideig fenntartani a jelenlegi kamatszintet – hangsúlyozta Kandrács. A Monetáris Tanács a következő üléseken is hónapról hónapra, adatvezérelt módon fog dönteni – vagyis a jegybanki iránymutatás nem zárta ki további kamatcsökkentések lehetőségét.

Mindenesetre az alelnök által elmondottakból az következik, hogy ha a jegybank által kiemelten figyelt tényezőkben (infláció, fejlett piaci kamatok, országkockázati megítélés, bizalom a gazdasági szereplők körében) nem áll be javulás, akkor az MNB a 6,5 százalékos kamatszint tartására rendezkedik be. Ezzel növelve az ország kamatfelárát.

Meglódultak az élelmiszerárak, de a benzin annyival olcsóbb lett, hogy 2021 eleje óta nem látott szintre esett az infláció

Csupán 3 százalék volt az infláció idén szeptemberben – számolt be a KSH. A kedvező változást azonban szinte egymagában az magyarázza, hogy a benzin majdnem 10 százalékkal olcsóbb a tavalyinál: ez elfedi azt, hogy az élelmiszerek hónapok óta nem látott tempóban drágulnak, hogy a szolgáltatásoknál is komoly az áremelkedés, és hogy a maginfláció féléves csúcson jár.

A forintárfolyamról az alelnök azt mondta, hogy (mint a pénzpiaci stabilitás összetevőjét és inflációs csatornát) kiemelt figyelemmel kísérik. Az euróval szembeni 400-as szint áttörésének főleg lélektani jelentősége van, az árfolyam a 400-402 közötti sávban stabilizálódott, nem történt jelentős elmozdulás a korábbi szinthez képest, nem zajlik trendszerű gyengülés.

A forint árfolyama egyébként a kamatdöntés bejelentése után valamelyest erősödött, egy ideig hajszállal a 400 alatti szinten is meg tudott kapaszkodni. A legerősebb pont 399,79 volt a nap folyamán. Mire azonban az alelnök beszélni kezdett, a forint már újra 400 fölé gyengült, míg 400,5 körül állapodott meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!