Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Pontos összegekkel és a munkáltatóknak az emeléshez nyújtott segítséggel is előálltak.
Hétfő reggel írták alá a következő három évre szóló bérmegállapodást a kormányzat, a munkavállalói és a munkáltatói érdekvédelmi szervezetek. Azt eddig is lehetett tudni, hogy milyen mértékben és ütemben várható a minimálbér és a garantált bérminimum, de a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) részleteket is közölt az egyezségről, amely szerinte a 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv első pontja.
Az NGM számítása szerint a minimálbér
A garantált bérminimum 7 százalékkal, bruttó 348 800 forintra nő jövőre.
A tárca szerint a lépés célja, hogy növekedjen a jövedelmek vásárlóereje, és hogy a gazdasági bővülés eredményeiből a társadalom lehető legszélesebb köre részesüljön.
Az NGM szerint 2027-ben a minimálbér eléri az arra az évre várható rendszeres bruttó átlagkereset 50 százalékát.
A minimálbér emeléséért cserébe azoknak a munkáltatóknak is jut valami, akik minimálbéren foglalkoztatnak dolgozókat. Nekik „csúsztatva” kell majd fizetniük a megnövekedett szociális hozzájárulási adót, tehát 2025-ben a 2024-es, 2026-ban a 2025-ös, míg 2027-ben a 2026-os értéknek megfelelően kell ezt rendezniük.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.