szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A változatos bűncselekményeknek világszerte voltak áldozatai.

Több mint ezer kiberbűnözőt fogott el Afrika-szerte az Interpol és az Afripol a szeptember 2-tól október 31-ig tartó Serengeti-művelet keretében – derül ki az Interpol honlapján megjelent tájékoztatásból.

Az akció az online csalások, illetve zsarolóvírusokkal és más eszközökkel elkövetett visszaélések ellen irányult. Több mint 35 ezer áldozatot azonosítottak, a feltárt esetek világszerte 193 millió dollárnyi (75 milliárd forint) kárt okoztak.

Az Interpol főtitkára, Valdecy Urquiza közölte: komoly aggodalomra ad okot a kiberbűncselekmények növekvő mennyisége és kifinomultsága, az MLM-csalásoktól kezdve az ipari méretű bankkártyacsalásokig. Urquiza szerint a letartóztatások számos lehetséges áldozatot kímélnek meg a fájdalomtól, de ez csak a jéghegy csúcsa, és továbbra is fellépnek világszerte a bűnözői csoportok ellen.

Kenyában a nyomozók egy 8,6 millió dolláros online hitelkártyacsalási ügyet derítettek fel, és eddig közel két tucat embert tartóztattak le. Szenegálban nyolc embert fogtak el, köztük öt kínai állampolgárt, akik több mint 1800 embert vertek át egy online piramisjátékkal. Nigériában egy befektetési csalásokkal foglalkozó személyt tartóztattak le, aki több mint 300 ezer dollárra tehetett szert.

Kamerunban egy olyan bűnszervezetre bukkantak, amely hét országból csempészett embereket állás ígéretével, de amikor megérkeztek az országba, bezárták őket és arra kényszerítették őket, hogy másokat is szervezzenek be, hogy visszakapják a szabadságukat. Angolában pedig egy internetes kaszinó működtetőire csaptak le, amely brazil és nigériai szerencsejátékosokat vert át, részesedést ígérve azoknak, akik új játékosokat toboroznak.

„Papa, ez az új számom” – mi magunk vagyunk a legfőbb vonzerő a kibercsalók szemében

A technológia folyamatosan fejlődik, de a csalók módszereinek központi eleme változatlan: próbálnak az áldozat bizalmába férkőzni. A rendőrség háttérbeszélgetésen mondta el, hogy áll a helyzet Magyarországon. Van-e már csalásbejelentő forró drót? Ki segít a romantikus csalók áldozatain? Divat-e még az unokázás? Mire figyeljen, aki nem akarja, hogy új módszerekkel verjék át?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!