szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Kína azután lépett, hogy az USA bővítette azt a kínai vállalati listát, amelyeknek nem lehet chipeket eladni.

A kínai hatóságok azonnali hatállyal tilalmat vezettek be számos olyan ritka fém Egyesült Államokba történő exportjára, amelyek fontosak a félvezető alkatrészek gyártása szempontjából.

A kínai kereskedelmi minisztérium keddi bejelentése szerint az intézkedés a galliumra, germániumra, antimonra és a szuperkemény anyagokra (például a gyémántok és szintetikus anyagok, amelyek nem összenyomhatóak és rendkívül sűrűek) vonatkozik, egyben jelezte, hogy szigorúbb ellenőrzést vezet be a grafit exportjára. A minisztérium közleménye szerint Kína nemzetbiztonsága védelme érdekében hozta meg döntését.

A galliumot és a germániumot félvezetőkben, míg az antimont infravörös technológiában, optikai kábelekben és napelemekben is használják.

A keddi kínai bejelentésre egy nappal azután került sor, hogy Washington bővítette azt a kínai vállalati listát, amelyekre a számítógépes chip-gyártó berendezések, szoftverek és nagy sávszélességű memóriachipek exportellenőrzése vonatkozik, és amivel azt kívánják megakadályozni, hogy Kína hozzájusson a legmodernebb technológiákhoz.

Szigorít Amerika: célkeresztben 200 kínai chipgyártó

Meg sem történt még a Kínával szemben nem épp elnézőnek tartott Donald Trump leendő elnök beiktatása, de máris olyan korlátozásokról hallani az ázsiai országgal szemben, amelyek valószínűleg neki sem lesz ellenére

Az amerikai geológiai intézet szerint Kína adja a világ galliumtermelésének 98 százalékát és germániumtermelésének 60 százalékát.

Nem ez az egyetlen szigorítás, amiről Kína az utóbbi időben döntött:

Kína újabb kritikus fontosságú anyag kivitelét korlátozza, és ez döntő hatással lehet a világ atomfegyverkezésére

Szigorítja az antimonexportot Kína, márpedig ezt az anyagot nemcsak a napelemgyártásban és a tűzvédelemben, de a hadiiparban is használják, egyebek mellett atomfegyverekhez is. Az anyag messze legnagyobb előállítója az ázsiai ország, és az új korlátozás a globális erőviszonyok alakulásába is beleszólhat, különösen, hogy az ukrajnai és a gázai háború miatt egyre több, nukleáris robbanófejjel nem rendelkező kormány kezdte el komolyan fontolgatni saját atomarzenálja kiépítését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!