Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Szerdán stratégiai cégnek nyilvántották az amerikai tulajdonú TVN-t és a lengyel, de a tulajdonos családjának belviszálya miatt veszélybe került Polsatot. A kormány engedélye nélkül nem lehet eladni őket.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök a stratégiai vállalatok listájára vett két tévécsatornát, hogy a kormány jóváhagyásához kösse az eladásukat, meggátolva ezzel, hogy nemkívánatos vevőkhöz kerüljenek a sajtóorgánumok, majd ígéretet tett, hogy megvédi a médiafelületeket az esetleges külföldi beavatkozásoktól.
A hvg.hu délelőtt számolt be arról, hogy a magyar kormányközeli TV2 közreműködésével a lengyel jobboldali ellenzék közelébe kerülhet a független TVN magán-tévétársaság, amelyet amerikai tulajdonosa, a Warner el akar adni. Donald Tusk kormánya villámgyorsan intézkedett: stratégiai cégként csak a kabinet engedélyével lehet eladni. Ilyen minősítést többnyire energetikai cégek kapnak, de a miniszterelnök szerint ebben az esetben is fontos államérdekről van szó. „Nem akarunk idegen befolyást a médiában és pimasz beavatkozást a gazdaságunkba vagy a választásainkba” – mondta Tusk az orosz kibertámadásokra is utalva.
A 2023 vége óta ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) szóvivője, Rafal Bochenek szerint azonban nincs szó államérdekről. Tusk pártpropagandát, lengyelellenes propagandát akar – írta a litikus. A kormány lépését azonban az ellenzék nem tudja megakadályozni.
A Onet hírportál főszerkesztő-helyettese, Andrzej Stankiewicz úgy tudja, csaknem végleges, hogy magyar vevőé lesz a TVN-csatorna.
A jelenleg az amerikai Warner-csoport kezén lévő TVN földi és műholdas televízió független hírforrásként nagy tekintélyt élvez Lengyelországban. Az előző jobboldali kormánnyal szemben egyértelműen kritikus volt, de nem kezeli kritikátlanul a mostani jobbközép kormányzatot sem.
Az akkori kormány már 2021-ben meg akarta szüntetni azzal az ürüggyel, hogy végső tulajdonosa nem az EU-ban van bejegyezve. Erről törvényt is hoztak, Andrzej Duda köztársasági elnök azonban megvétózta a törvényt, részben annak a játszmának a részeként, hogy bár alapvetően kiszolgálta saját egykori pártját, de néha szembe is ment vele, részben pedig amerikai nyomásra. Az USA ugyanis érzékeny arra, ha egy amerikai cég külföldön sérelmet szenved, ráadásul itt a sajtószabadság is része volt a konfliktusnak.
Betiltani tehát nem sikerült, de a kormány rendszeresen támadta a TVN-t. Közben azonban a Warner Brothers amerikai óriáscég, amely a Discovery felvásárlásával lett a TVN végső tulajdonosa, pénzügyi nehézségekkel találta szemben magát, és már jó ideje híre járta, hogy eladná a lengyel televíziós céget. Az sem újdonság, hogy ebben szerepet játszhat a magyar kormányközeli TV2 Csoport, bár ezt az érintettek korábban cáfolták.
Az szinte biztos, hogy valami zajlik a háttérben, de a magyar fél győzelme még nem hivatalos. Szintén esélyesnek emlegetik a 2021-ben helikopter-balesetben meghalt leggazdagabb cseh vállalkozó, Petr Kellner cégét, a most az özvegye által vezetett PPF-et is, amely a Yettel Magyarország tulajdonos cégében, az e& PPF Telecom Groupban 50 % mínusz 1 részvény arányban bír tulajdonrésszel.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?
A miniszterelnök beszélt Majkáról és Azahriah-ról is.
A külügy megtalálta Habsburg György párizsi nagykövet utódját.
A jogszabályok megszegése miatt egy teljes ukrán család magyar állampolgárságát vonta vissza a köztársasági elnök.
Száznyolcvanegy napig kell majd iskolába járni.
Elsőként a nyugati nagyhatalmak közül.
Ma Magyarországon nem látszik az alagút vége.
Tovább dagad az Epstein-botrány.