Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Szerdán stratégiai cégnek nyilvántották az amerikai tulajdonú TVN-t és a lengyel, de a tulajdonos családjának belviszálya miatt veszélybe került Polsatot. A kormány engedélye nélkül nem lehet eladni őket.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök a stratégiai vállalatok listájára vett két tévécsatornát, hogy a kormány jóváhagyásához kösse az eladásukat, meggátolva ezzel, hogy nemkívánatos vevőkhöz kerüljenek a sajtóorgánumok, majd ígéretet tett, hogy megvédi a médiafelületeket az esetleges külföldi beavatkozásoktól.
A hvg.hu délelőtt számolt be arról, hogy a magyar kormányközeli TV2 közreműködésével a lengyel jobboldali ellenzék közelébe kerülhet a független TVN magán-tévétársaság, amelyet amerikai tulajdonosa, a Warner el akar adni. Donald Tusk kormánya villámgyorsan intézkedett: stratégiai cégként csak a kabinet engedélyével lehet eladni. Ilyen minősítést többnyire energetikai cégek kapnak, de a miniszterelnök szerint ebben az esetben is fontos államérdekről van szó. „Nem akarunk idegen befolyást a médiában és pimasz beavatkozást a gazdaságunkba vagy a választásainkba” – mondta Tusk az orosz kibertámadásokra is utalva.
A 2023 vége óta ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) szóvivője, Rafal Bochenek szerint azonban nincs szó államérdekről. Tusk pártpropagandát, lengyelellenes propagandát akar – írta a litikus. A kormány lépését azonban az ellenzék nem tudja megakadályozni.
A Onet hírportál főszerkesztő-helyettese, Andrzej Stankiewicz úgy tudja, csaknem végleges, hogy magyar vevőé lesz a TVN-csatorna.
A jelenleg az amerikai Warner-csoport kezén lévő TVN földi és műholdas televízió független hírforrásként nagy tekintélyt élvez Lengyelországban. Az előző jobboldali kormánnyal szemben egyértelműen kritikus volt, de nem kezeli kritikátlanul a mostani jobbközép kormányzatot sem.
Az akkori kormány már 2021-ben meg akarta szüntetni azzal az ürüggyel, hogy végső tulajdonosa nem az EU-ban van bejegyezve. Erről törvényt is hoztak, Andrzej Duda köztársasági elnök azonban megvétózta a törvényt, részben annak a játszmának a részeként, hogy bár alapvetően kiszolgálta saját egykori pártját, de néha szembe is ment vele, részben pedig amerikai nyomásra. Az USA ugyanis érzékeny arra, ha egy amerikai cég külföldön sérelmet szenved, ráadásul itt a sajtószabadság is része volt a konfliktusnak.
Betiltani tehát nem sikerült, de a kormány rendszeresen támadta a TVN-t. Közben azonban a Warner Brothers amerikai óriáscég, amely a Discovery felvásárlásával lett a TVN végső tulajdonosa, pénzügyi nehézségekkel találta szemben magát, és már jó ideje híre járta, hogy eladná a lengyel televíziós céget. Az sem újdonság, hogy ebben szerepet játszhat a magyar kormányközeli TV2 Csoport, bár ezt az érintettek korábban cáfolták.
Az szinte biztos, hogy valami zajlik a háttérben, de a magyar fél győzelme még nem hivatalos. Szintén esélyesnek emlegetik a 2021-ben helikopter-balesetben meghalt leggazdagabb cseh vállalkozó, Petr Kellner cégét, a most az özvegye által vezetett PPF-et is, amely a Yettel Magyarország tulajdonos cégében, az e& PPF Telecom Groupban 50 % mínusz 1 részvény arányban bír tulajdonrésszel.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Börtönbe zárták Oroszországban, megkínozták Fehéroroszországban, farkasszemet nézett Putyinnal, de a saját démonaival nem sikerült megküzdenie.
Néhány szón, gesztuson múlt, hogy 1990-ben sikerült megfékezni Marosvásárhelyen a halálos áldozatokat követelő román-magyar összecsapásokat, és nem borította el egész Erdélyt az erőszak.
Batházi Tamás szerint Wladár Sándornak szexuális viszonya volt a húsz éve elhunyt, hírhedten keménykezű Széchy Tamással.
A volt igazságügyi miniszter elmúlt másfél éve került fókuszba.
Szamosvölgyi Péter gyáva senkinek nevezte az őt kritizáló hozzászólót.