Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A külügyminiszter szerint Brüsszelben az emberek „alkalmatlanok és főleg gyávák”.
Néhány órával azután, hogy Donald Trump bejelentette az európai termékekre mért 25 százalékos importvám kivetését, előlépett Szijjártó Péter, és az Európai Unió egyik tagállamának külügyminisztereként páros lábbal szállt bele – az EU-ba.
Szijjártó csütörtök reggeli Facebook-posztjában azt írja:
„Tavaly november óta az egész világ tudja, hogy az Egyesült Államokban patrióta elnököt választottak. Az egész világ, így Brüsszel s benne a Von der Leyen vezette Európai Bizottság is pontosan tudta, hogy Donald Trump kiegyensúlyozott kereskedelmi viszonyokat akar. Brüsszelben pontosan tudták azt is, hogy ha nem tesznek semmit, akkor Washington vámokat fog bevezetni. Tudták, mégsem tettek semmit. Mert alkalmatlanok és főleg gyávák.”
Szijjártó szerint az EU vezetői azért gyávák, mert „nyolc éven keresztül szidalmazták” Trumpot, most meg „nem mertek, nem mernek a szeme elé kerülni”. A külügyminiszter szerint a „brüsszeli vezetés” elszigetelte az európai gazdaságot a kínai után az amerikai gazdaságtól is. Szijjártó a megoldást is ismerni véli, szerinte „csak pár intézkedésre, csak pár gesztusra lett volna szükség”, például le kellett volna csökkenteni az amerikai importautók 10 százalékos vámját 2,5 százalékra, hogy szinkronba kerüljön az USA európai kocsikra mért importvámjával.
Hogy ez miért lenne nehézkes, és hogy az amerikai vámok miért jelentenek rossz hírt a magyar autóiparnak is, arról itt írtunk bővebben:
Szijjártó a posztja végén még az Unió szemére hányja az Oroszországgal szemben meghozott, Magyarország által is rendre megszavazott háborús szankciókat, majd azzal zár:
„Amit Brüsszel elrontott, azt nekünk itt, Budapesten kell kijavítani: folytatjuk a kétoldalú tárgyalásokat az amerikai adminisztrációval annak érdekében, hogy a következő hónapokban minden idők legjobb, legeredményesebb magyar–amerikai gazdasági együttműködését építsük fel.”
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.