Kiszervezi védelmi ipari érdekeltségeit a magyar állam
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
A nemrég bemutatott európai védelmi stratégia a kiadások mellett az EU hadiiparát is felpörgetné, és protekcionista intézkedéssel csökkentené a jelenleg magas amerikai katonai import részesedését. A Trump-adminisztráció nem örül, szerintük ez illetlenség.
Washingtonban nem örülnek annak, hogy az Európai Unió védelmi Fehér Könyve alapján kirajzolódó stratégiája szerint kevesebb amerikai fegyvert venne a kontinens – írja a tisztviselőkre hivatkozó Reuters.
Jóllehet az Egyesült Államok részéről visszatérő, és a Trump-adminisztráció alatt egyre erősödő követelés az európaiak felé, hogy költsenek védelemre és vegyenek fegyvereket, ám amikor ezt saját piacról akarják lebonyolítani a hadiiparuk fellendítésével, az már sokkal kevésbé talál pozitív fogadtatásra.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter a Reuters szerint tudtára adta litván, lett és észt kollégájának, hogy az USA továbbra is részt kíván venni az uniós országok védelmi beszerzéseiben, és negatívan értékelné az amerikai vállalatok kizárását az európai tenderekből. A hírügynökség forrásai szerint
Rubio „illetlenségnek” találja az Egyesült Államok kizárását.
A lap forrásai szerint Rubio a héten esedékes NATO-külügyminiszterek találkozóján Brüsszelben foganatosítaná elvárásait partnereivel szemben.
A külügyminisztérium szóvivője szerint Trump üdvözli az európai szövetségesek közelmúltbeli erőfeszítéseit, hogy „megerősítsék védelmi képességeiket és felelősséget vállaljanak saját biztonságukért”, de óva intett attól, hogy olyan új akadályokat hozzanak létre, amelyek kizárják az amerikai vállalatokat az európai védelmi projektekből. „A transzatlanti védelmi ipari együttműködés erősebbé teszi a szövetséget” – mondta a szóvivő.
A nézeteltérés értelmezhető a vámháború alfejezeteként is, ám a nagyfokú amerikai függőség a védelmi szektorban stratégiai kérdés is Brüsszel számára. Az európai Fehér Könyv igyekszik lerakni az alapjait a védelmi ipar fellendítésének, a fragmentált szektor konszolidációjának és a kiadások növelésének. Ez több pilléren fut:
A tervezet közös beszerzésekre vonatkozó része kiköti, hogy a vásárolni kívánt eszközök 65 százalékának kell az EU, Norvégia és Ukrajna területéről származnia. Ez azokra az EU-tagállamokban bejegyzett cégek által készített fegyverrendszerekre is vonatkozik, amelyeknél nem az adott uniós ország rendelkezik tervezési hatáskörrel, tehát nagyobb beleszólása van a külső szereplőnek. Ez pedig a legtöbb, Európában működő amerikai vegyesvállalatról elmondható.
Az európai tagállamok katonai beszerzéseinek értéke megduplázódott az elmúlt években – írja éves jelentésében Stockholmi Békekuktató Intézet (SIPRI), ahogy azt is megállapítja, hogy ennek közel kétharmada jön az USA-ból.
Az egész NATO-ban Franciaország után arányaiban Magyarország veszi a legkevesebb amerikai fegyvert.
A magyar haderőfejlesztés Európára és elsősorban a németekre alapozott hazai gyártókapacitás kiépítésével képzeli el a fegyverkezést. Értékében 20 százalék alatti a beszerzett amerikai eszközök részesedése. A jelentősebb eszközök közül csupán a norvég-amerikai koprodukcióban készülő NASAMS légvédelmi rakétarendszer tartozik ebbe a kategóriába, Illetve a Polaris könnyű terepjáró, amit még korábban szerzett be a tárca.
Mindeközben szinte minden más európai NATO-tag külföldi védelmi beszerzéseiben messze 50 százalék feletti az amerikai export részesedése.
Mely cégeket érint az N7 Holding és a 4iG csoport közötti előzetes megállapodás? Milyen lehetőségeket tartogat az ágazat a hazai beszállítóknak?
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. A cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változások kerülnek bemutatásra.
Még mintegy 186 milliárd forint kedvező feltételű pénzügyi forrás érhető el az EXIM-nél a Demján Sándor Program keretében meghirdetett konstrukciókban.
Nem az Amazon-alapító Jeff Bezos múlt heti esküvője volt az első celebesemény Velencében, de még egyik sem váltott ki ekkora tiltakozást. A közel 50 millió dolláros nászünnep a mérhetetlen pazarláson túl a társadalmi érzéketlenség jelképévé is vált.
Magyar Péter sem hagyta szó nélkül.