Földes Márton
Földes Márton
Tetszett a cikk?

A nemrég bemutatott európai védelmi stratégia a kiadások mellett az EU hadiiparát is felpörgetné, és protekcionista intézkedéssel csökkentené a jelenleg magas amerikai katonai import részesedését. A Trump-adminisztráció nem örül, szerintük ez illetlenség.

Washingtonban nem örülnek annak, hogy az Európai Unió védelmi Fehér Könyve alapján kirajzolódó stratégiája szerint kevesebb amerikai fegyvert venne a kontinens – írja a tisztviselőkre hivatkozó Reuters.

Jóllehet az Egyesült Államok részéről visszatérő, és a Trump-adminisztráció alatt egyre erősödő követelés az európaiak felé, hogy költsenek védelemre és vegyenek fegyvereket, ám amikor ezt saját piacról akarják lebonyolítani a hadiiparuk fellendítésével, az már sokkal kevésbé talál pozitív fogadtatásra.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter a Reuters szerint tudtára adta litván, lett és észt kollégájának, hogy az USA továbbra is részt kíván venni az uniós országok védelmi beszerzéseiben, és negatívan értékelné az amerikai vállalatok kizárását az európai tenderekből. A hírügynökség forrásai szerint

Rubio „illetlenségnek” találja az Egyesült Államok kizárását.

A lap forrásai szerint Rubio a héten esedékes NATO-külügyminiszterek találkozóján Brüsszelben foganatosítaná elvárásait partnereivel szemben.

A külügyminisztérium szóvivője szerint Trump üdvözli az európai szövetségesek közelmúltbeli erőfeszítéseit, hogy „megerősítsék védelmi képességeiket és felelősséget vállaljanak saját biztonságukért”, de óva intett attól, hogy olyan új akadályokat hozzanak létre, amelyek kizárják az amerikai vállalatokat az európai védelmi projektekből. „A transzatlanti védelmi ipari együttműködés erősebbé teszi a szövetséget” – mondta a szóvivő.

Nem csak Amerika, Kína is előzi az európai hadiipart, ami csak az országok összefogásával fejlődhetne

Az Európai Unió történelme során talán most először van lehetőség az együttműködésre a hadiiparban – feltéve, hogy a tagállamok hajlandók kiengedni kezükből védelempolitikai ügyeiket.

A nézeteltérés értelmezhető a vámháború alfejezeteként is, ám a nagyfokú amerikai függőség a védelmi szektorban stratégiai kérdés is Brüsszel számára. Az európai Fehér Könyv igyekszik lerakni az alapjait a védelmi ipar fellendítésének, a fragmentált szektor konszolidációjának és a kiadások növelésének. Ez több pilléren fut:

  • A SAFE nevű programon keresztül közös uniós hitelfelvétellel teremtenek elő legfeljebb 150 milliárd eurót, ami legalább két tagállam összefogásával megvalósuló közös védelmi beszerzésekre lesz lehívható.
  • A GDP 3 százalékában maximált költségvetési hiányon a tagállamok védelmi kiadásai túlzottdeficit-eljárás megindítása nélkül lóghatnak túl a GDP további 1,5 százalékáig.
  • A pénzek rugalmasabb felhasználásával az EU átlagának fejlettségétől elmaradó régióknak járó kohéziós alapot a védelmi ipar fejlesztésére is lehet költeni.
  • Ösztönzi az Európai Beruházási Bankot és más pénzintézeteket, hogy többet fektessenek be az európai védelmi iparba és felszólítja, hogy vizsgálja felül védelmi szektorral kapcsolatos hitelezési politikáját.
  • A Megtakarítási és Beruházási Unióval az európai hadiipar felé terelné az uniós polgárok befektetéseit.

„450 millió EU-snak nem kellene 340 millió amerikaitól függenie 140 millió orosz ellen, aki 38 millió ukránnal sem bír”

Nagy nehezen meghirdette átfogó védelmi stratégiáját az EU, ám kérdés, az elég lesz-e a katonai kiadások és az európai hadiipar felpörgetésére, valamint az USA-tól függés csökkentésére.

A tervezet közös beszerzésekre vonatkozó része kiköti, hogy a vásárolni kívánt eszközök 65 százalékának kell az EU, Norvégia és Ukrajna területéről származnia. Ez azokra az EU-tagállamokban bejegyzett cégek által készített fegyverrendszerekre is vonatkozik, amelyeknél nem az adott uniós ország rendelkezik tervezési hatáskörrel, tehát nagyobb beleszólása van a külső szereplőnek. Ez pedig a legtöbb, Európában működő amerikai vegyesvállalatról elmondható.

Kétmilliárd dolláros szerződést írt alá Lengyelország és az USA rakétavédelmi rendszerekről

A Patriot rakétaütegekhez a logisztikai és a műszaki támogatás, illetve a kiképzés kerül ennyibe.

Az európai tagállamok katonai beszerzéseinek értéke megduplázódott az elmúlt években – írja éves jelentésében Stockholmi Békekuktató Intézet (SIPRI), ahogy azt is megállapítja, hogy ennek közel kétharmada jön az USA-ból.

Az egész NATO-ban Franciaország után arányaiban Magyarország veszi a legkevesebb amerikai fegyvert.

A magyar haderőfejlesztés Európára és elsősorban a németekre alapozott hazai gyártókapacitás kiépítésével képzeli el a fegyverkezést. Értékében 20 százalék alatti a beszerzett amerikai eszközök részesedése. A jelentősebb eszközök közül csupán a norvég-amerikai koprodukcióban készülő NASAMS légvédelmi rakétarendszer tartozik ebbe a kategóriába, Illetve a Polaris könnyű terepjáró, amit még korábban szerzett be a tárca.

Mindeközben szinte minden más európai NATO-tag külföldi védelmi beszerzéseiben messze 50 százalék feletti az amerikai export részesedése.

Vége van, Európa felélte a hidegháború utáni békeosztalékát

A Donald Trump külpolitikai irányváltásához alkalmazkodó Európa a nyomás alatt olyan határozott lehet, amilyennek rég lennie kellene, különben nagyhatalmi erőközpontok szorításában találja magát. Aki ebből kimarad, mint az orbáni Magyarország, az lemarad, s nem a centrumban, hanem a periférián köt ki. Európában pénzügyi tabukat kell ledönteni a fegyverkezés finanszírozásához.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!