szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

50 százalék feletti tartományba mozdult el a VOSZ Barométer az első negyedévben, a részindexek közül azonban több még mindig mélyponton áll.

Tavaly év végéhez képest 4 százalékpontos emelkedéssel 51 százalékra nőtt az idei első negyedévben a VOSZ Barométer, ami arra utal, hogy valamivel bizakodóbbá vált a hazai cégvezetők hangulata. A tavalyi utolsó negyedévben 47 pontot mutatott ez az érték, ami a valaha mért legalacsonyabb volt.  (A VOSZ Barométer az Egyensúly Intézet szakmai közreműködésével elindított, a vállalkozói szféra viszonyait jól jelző, indikátorjellegű gazdasági mutató.)

A magyar gazdaság „mumusa, a magasan ragadt infláció” mellett a magas adóterhek, a kiszámíthatatlanság és a munkaerőhiány jelentette az ország gazdaságával kapcsolatos legmarkánsabb problémákat – értékelte Kozák Ákos a VOSZ társelnöke, gazdaságkutatási igazgató a friss felmérés eredményeit. Szerinte hiába mérséklődött a rekordmagas infláció, a vállalkozások továbbra is beépítik azt a tervezéskor, a kkv-kat pedig főként a szolgáltatások drágulása zavarja. 

A 400 kkv-vezető megkérdezésén alapuló VOSZ Barométer főbb részmutatói közül 

  • a vállalkozások pénzügyi helyzetének értékelése nem változott – 61 százalékon maradt –, ami továbbra is mélypont, 
  • az üzleti hangulat 3 százalékpontot nőtt – 57 százalékosra,
  • a beruházások mutatója ugyanakkor jelentős 12 százalékpontos emelkedést mutatott – 36 százalékra, ami szintén a legalacsonyabb érték a megelőző évek azonos időszakához képest.

Kozák Ákos jelezte, kérdéses, hogy a barométer általános 4 százalékpontos növekedését mi okozza inkább: az év elején megszokott kedvezőbb hangulat, vagy egy trendfordulót látunk – szerinte az előbbiről lehet szó. 

A kkv-k vezetői a legnagyobb kockázatot a következőkben látják: 

  • a megrendelések (a részben az állami beruházások) elmaradásából fakadó veszteséges működés,
  • csökkenő vásárlóerő,
  • partnerek nehézségei,
  • fizetési morál romlása. 

A nagyon pesszimista cégvezetők aránya ugyan csökkent, de 56 százalékuk még mindig kockázatosnak ítélte a következő negyedévet, egyharmaduk nem vár változást, pozitívan viszont csak minden tizedikük látja a gazdasági helyzetet. 

Saját vállalkozása kilátásait 62 százalékuk ítélte kedvezőnek egyéves időtávon. Jelentősen, 22 százalékosra csökkent azok aránya, akik szerint árbevételeik legalább 10 százalékkal elmaradnak majd a tervezettől, és minden második cégvezető szerint teljesülnek majd a bevételi tervek. Nem túl bizakodók azonban a fizetési morállal kapcsolatban: 44 százalék tapasztalt negatívumokat, és hasonló arányban vannak azok, akik szerint nincs változás ezen a téren. 

Van egy ágazat, amelynek hatszor akkorát nőtt a termelékenysége, mint a gyáraké, a kormány mégis bünteti

Mi lehetne a magyar kereskedelemből, ha a kormány nem terhelné agyon különadókkal és árszabályozással?

Új munkaerő felvételével a cégvezetőknek csak a harmada számol, és minden tizedik gondol elbocsátásra. A VOSZ Barométer készítői szerint ugyanakkor pozitívabb vállalkozói hangulatra utal, hogy 72 százalékra csökkent a kötelezőn felüli fizetésemelést nem tervező cégvezetők aránya, ami hozza a tavaly ilyenkori szintet. Minden negyedikük legfeljebb 10 százalékos emelést tart reálisnak.

Perlusz László, a VOSZ titkára a vállalkozói bizalom megszerzését és megtartását tekinti nagy feladatnak, sokat vár a Demján Sándor Programtól.

Borítóképünk illusztráció.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!