Elemzők: a költségvetési hiány és a gyenge gazdaság is indokolja az MNB kamatdöntését

A jegybank keddi döntésével nem változtatott az alapkamaton. Elemzők reagáltak, mi várható az év végéig.

  • HVG HVG
Elemzők: a költségvetési hiány és a gyenge gazdaság is indokolja az MNB kamatdöntését

A helyén maradt a magyarországi alapkamat, így továbbra is 6,5 százalékon áll. Egy esetleges lazításra csak az év utolsó hónapjaiban kerülhet sor, ha egyáltalán – írja a keddi alapkamatdöntésről Németh Dávid, a K&H vezető makrogazdasági elemzője, aki szerint az MNB a piaci várakozásoknak megfelelően döntött.  

„Az inflációs folyamatok alapján továbbra is indokolt az óvatosság. Emellett az euró árfolyama hosszabb ideje 400 forint körül mozog, nem történt olyan jelentős erősödés, amely érdemben segítené az inflációs célok elérését, így az árfolyam sem indokol monetáris lazítást” – írta kommentárjában. 

Varga Mihály rezzenéstelenül tartja az alapkamatot

Tartotta az alapkamatot az MNB MT, és a kamatfolyosón sem változtatott, így már szeptember óta nem módosultak a kondíciók.

Utalt arra, hogy a nagy jegybankok, mint az EKB és a Fed, szintén kivárnak, ami azért lényeges, mert az MNB korábban többször is jelezte, hogy figyeli az ő döntéseiket, mivel azok hatással lehetnek a hazai kamatfelárra, így közvetve a forint árfolyamára is. Szerinte a költségvetési hiány alakulása és a gyenge gazdasági növekedés is a kamat tartása mellett szólnak.

Az elemző egyre kisebb esélyét látja annak, hogy még idén lazításról döntsön a jegybank, de jelezte „nem kizárt, hogy egy 25 bázispontos csökkentésre sor kerül az év vége felé. Ez azonban nagyban függ a külföldi környezet, valamint a már említett makromutatók és az árfolyam alakulásától is.” 

Nem lepte meg a döntés az Amundi elemzőjét sem. Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója szerint a befektetők várják, hogy a jegybank sajtótájékoztatón közölje, történt-e változás az előretekintő iránymutatás részleteiben. 

Ő sem vár változást a jegybanki hozzáállásban, és szintén említette a külső környezet bizonytalanságát, az infláció 4,6 százalékos szintjét, ami továbbra is óvatosságra int. 

Szerinte akkor kerülhet újra napirendre a lazítás, ha az inflációs pálya várhatóan tartósan a jegybanki cél környékére csökken vissza, és ezzel párhuzamosan a forint árfolyama is stabilitást mutat. Bár az egyre romló növekedési kilátások tovább erősíthetik ezeket a folyamatokat, ez önmagában nem elégséges feltétele a kamatvágások újrakezdésének. „Várakozásaink szerint erre majd csak a negyedik negyedévben nyílhat alkalom, addig maradhat a szigorú hangnem” – írta az elemző.

Az MNB spórolós lépést tesz

Az MNB csökkenti a bankok által kötelezően nála parkoltatott tartalék rátáját 10 százalékról 8-ra. Ez egyrészt semleges, technikai intézkedés, az MNB-nek azért pozitív, hiszen a tartalék után a 6,5 százalékos alapkamatot fizeti, minél több a tartalék, annál nagyobbat bukik a jegybank.

Borítóképünkön az MNB-székház, még a felújításakor.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.

Meghalt Ozzy Osbourne

Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.

utazás

Európa 5 legszebb vasútvonala

Lélegzetelállító alpesi tájaktól a Harry Potterből ismerős viaduktig az öreg kontinens tele van szebbnél szebb vasútvonalakkal, melyeknek nagy részén ráadásul külön felár nélkül vonatozhatunk.