Szarvason, Gyomaendrődön és Békéscsabán az elmúlt hónapokban duplájára nőtt a végrehajtást jelző árverési hirdetmények száma. A folyamat csak most indult el, később többen kényszerülhetnek így megválni az ingatlanjuktól – írja a békés megyei online.
Többségében az adósok lakóházait érinti az eljárás, autót vagy földet ritkábban árvereznek. A tartozás oka vegyes: főként bankok kezdeményezik a végrehajtást, de magánszemélyeket is vannak a hitelezők között. Szarvason tavaly az év első két hónapjában mindössze hat, idén viszont már tizenhárom ingatlanárverést kezdeményeztek.
Az alig 15 ezer lakosú Gyomaendrődön 2008-ban összesen kétszázöt lakóingatlant hirdettek meg árverésre, idén ez a szám már az ötszázat is elérte. Békéscsabán február 28-áig negyvenhárom esetben kérték a bírósági végrehajtó hirdetmény kifüggesztését az önkormányzattól. Dr. Burai Mihály, a békéscsabai polgármesteri hivatal közigazgatási osztályvezetője
a lapnak elmondta, főleg jelentős összegű, jelzáloggal terhelt ingatlanokról van szó, amely pénzintézeti tartozásra utal. Hozzátette, a gazdasági hanyatlás hatásai még csak most kezdődtek, tehát várhatóan még több kiírás felbukkanására lehet számítani.
Benedek László, a 4200 társasházi lakást gondozó Békéscsabai Lakásszövetkezet ügyvezető igazgatójának tapasztalatai szerint leggyakrabban a központi fűtéses tömbökben kénytelenek a közüzemi tartozások miatt árvereztetni. - Az első fizetési felszólítás postázásától az árverezésig körülbelül egy év telik el. Az esetek többségében nem a szövetkezet kezdeményezi az árverést, de a lebonyolító cég kiértesíti az összes hitelezőt - részletezte az eljárást Benedek László. Hangsúlyozta, a folyamatba a lakásszövetkezet többek között úgy tud beavatkozni, hogy segédkezik a bajba jutott tagoknak az önkormányzatnál az adósságkezelési támogatás igénylésében és egyedi elbírálás alapján részletfizetési lehetőséget kínál fel ügyfeleiknek.