Tetszett a cikk?

Tettlegességig fajult politikai viták, felfüggesztett polgármester, rohamos eladósodás – ezek jellemzik a durva közéletével országos hírre szert tett Pest megyei kisvárost, Fótot.

„A Ceausescu-rendszer barátjának számítottam. A helyi belügynél álltam alkalmazásban mint magas rangú tiszt” – ez Mádly Zsoltnak, Fót fideszes polgármesterének coming outja a helyi lapban. Az akkor még polgármesterjelölt politikus a januári helyi időközi választás kampányának finisében adott interjút a Fóti Hírlapnak. Csakhogy nem ennek, nem ezt, és nem erről. A kampánycsend előtti órákban a fóti háztartásokba bedobált újságról kiderült, hogy borítótól borítóig hamisítvány, amelyben az eredeti lapnak adott interjút szerkesztették át ismeretlen kezek. A kiadó feljelentést is tett, de a rendőrség szerint álújságot terjeszteni nem bűncselekmény. Mádly ugyan fölényesen, közel kétharmados eredménnyel nyert a január 25-ei választáson, de alighanem legkésőbb ekkor megérezte, hogy a helyi politikai csaták keményebbek a más településeken megszokottnál. A múlt héten aztán felfüggesztette a városi képviselők többsége tisztségéből a polgármestert, és fegyelmi eljárást indított ellene.

A jobb híján nagykoalíciós lobbinak nevezett helyi érdekszövetség, amelynek kétfős többsége van a 18 tagú városi képviselő-testületben, egyszer már átvette a hatalmat ebben a választási ciklusban. Ekkor Mádly elődje, a szintén fideszes Szent-Iványi Géza volt a célpont. Az ő tisztségét úgymond sorozatos törvénysértések miatt szüntette meg a Pest Megyei Bíróság – hívei azonban akkor úgy látták, a följelentések és egyéb eljárások garmadájának hátterében a „tízek” és támogatóik állnak (HVG, 2008. június 28.). A csoport három kulcsfigurája Móczár Béláné városi képviselő, aki ekkoriban még a Fidesz városi elnöke volt, az ő férje, pártbeli helyettese és frakciótársa, Móczár Béla, illetve a velük kiváló kapcsolatot ápoló Fekete Zoltán helyi MSZP-elnök. Utóbbi megválasztása a fóti MSZP-ben hagyományos taglétszámduzzasztáshoz köthető, amelynek áldozatává vált a térség országgyűlési képviselője, Tóth András volt nemzetbiztonsági államtitkár is. Tóth kilépett az MSZP-ből, miután úgy érezte, a párt nem állt ki mellette. Az MSZP mindenesetre alighanem a Feketével szorosan együttműködő Fábry Béla alpolgármestert, a tízek csoport tagját küldi harcba 2010-ben az egyéni országgyűlési mandátumért.

A Fidesz valamivel taktikusabbnak bizonyult. Feloszlatta helyi szervezetét, az újjáalakultba pedig – saját érvelésük szerint szuverén döntésük alapján – már nem léptek át Móczárék és híveik, sőt Móczárné független színekben próbálkozott Mádly ellenében a polgármester-választáson. A Móczár család feje pedig időközben – sokak szerint Fekete MSZP-beli aktivitását idéző körülmények közepette – átvette a romokban lévő helyi MDF-szervezetet; most ő a párt városi elnöke. Szervezkedésüknek a városi közélet ismerői szerint inkább gazdasági, mint ideológiai motivációi lehetnek, legalábbis beszédes, hogy a helyben sokat vitatott egészségház például a tervek szerint Fekete barátja és párttársa, Takács István – F. Takács István néven egykori bulvárújságíró – telkén épülne meg.

Mádly polgármestersége idején folytatódott a Szent-Iványi idejéből ismert adok-kapok. Tény, hogy a polgármestert sem kellett félteni, a csörték egy része, például dulakodós képviselő-testületi jelenetük Fábryval, vezető bulvárhír lett (ezt az ülést amúgy az erre nem jogosult Fábry trombitálta össze sms-ben). Tervezte is bedobni a törülközőt: nemrégiben javasolta, a testület oszlassa föl önmagát, és tartsanak rendkívüli választásokat, amelyen ő – ígérte korábban – nem fog elindulni. A tízek az első feloszlatási indítványhoz fűztek volna módosítást, amely szerint induljon meg a fegyelmi is, és annak idejére Fábry vegye át a polgármester szerepét. Mádly ekkor bezáratta az ülést, ellenzéke azonban a helyszínen maradt és meg is hozta az ominózus határozatot, sőt a testület, miként Szent-Iványi esetében, a bíróságtól kérte a „folyamatos törvénysértő” polgármester tisztségének megszüntetését. Múlt pénteken pedig immár a fegyelmi bizottság ült össze Móczár elnökletével.

Föltűnő a Fidesz hallgatása az ügyben. Lehet, hogy kényessé vált számukra a hívei szerint is meglehetősen kiszámíthatatlan polgármester stílusa. Még valószínűbb azonban, hogy valaki mást védenek. A – történetesen Móczár vezette – helyi MDF és a fóti MSZP jóvoltából nemrégiben előkerült ugyanis egy hangfelvétel, amelyen a városi tulajdonú Fóti Közszolgáltató Kft. két vezetője beszélget az útépítő Swietelsky Kft. emberével, aki bizonyos „Kövér Lacira” is utal, mint akinek révén más városokban már sikerült megbízáshoz jutniuk. A korrupciós lehetőségeket meglehetősen nyíltan taglaló csevegésről azonban elképzelhető, hogy nem több provokációnál. A kft-t vezető Simó Attila például korábban Fekete üzlettársa volt, és a szintén jelen lévő felügyelőbizottsági elnök, Kaló Richárd is jó viszonyt ápol ezzel a politikai körrel. Feketének és csapatának a helyi háborúban a Fidesz ellen mindenesetre jól jött egy ilyen felvétel. Akárhogyan is, a polgármester az ügyészséghez fordult, amelytől egyébként azt is kéri, hogy – mint a HVG-nek elmondta – a várost érintő számos eljárást vonják össze a hatékonyabb ügymenet érdekében. Miközben az sem kizárt, hogy az őt támogató párt sohasem bízott igazán az egykori kisgazda kötődésű Mádlyban.

Ám a polgármester mozgástere meglehetősen szűk. Ma ugyanis az önkormányzatok felett nincsen törvényességi kontroll, ami voltaképpen a parlamenti konszenzus hiányának tudható be. Miután ugyanis a kormány – ellenzéki támogatás hiányában – nem a kétharmados többséget igénylő önkormányzati törvényt módosította, hanem, némi stiklizéssel, rendeletben alakította ki az új felügyeleti struktúrát, az Alkotmánybíróság vétót emelt. Az AB tavaly nyáron fél évet adott a jogsértés kiküszöbölésére, mivel azonban új szabályozás nem született, idén januártól megszűntek a közigazgatási hivatalok, a helyükbe lépett államigazgatási hivatalok pedig nem vizsgálhatják felül a képviselő-testületi határozatok törvényességét. Így aztán a közigazgatási bíróságokhoz sem lehet fordulni e döntések ellen, ezt ugyanis csak a közigazgatási hivatalok tehették. Holott talán Fóton is akadna mit nézni: az Állami Számvevőszéknek a város tavalyi gazdálkodását ellenőrző, nemrégiben elkészült jelentése például nehezményezi, hogy a képviselők olykor nem veszik figyelembe az államháztartási törvény szabályait, a település adóssága 2006 óta a hatszorosára emelkedett, a kiadások rendre meghaladják a bevételeket.

RÁDI ANTÓNIA

A Magyar Ügyvédi Kamara a Kúria kritikájával szemben is kiállt Havasi Dezső elnök mellett

A Magyar Ügyvédi Kamara a Kúria kritikájával szemben is kiállt Havasi Dezső elnök mellett

Közel negyven sérülést szenvedett egy iskolás lány, amikor rátámadt egy kutyafalka Pest megyében

Közel negyven sérülést szenvedett egy iskolás lány, amikor rátámadt egy kutyafalka Pest megyében

Kiderült, milyen propagandafilmeket rendel a Fidesz-frakció félmilliárdért a Kálomista fia vezette cégtől

Kiderült, milyen propagandafilmeket rendel a Fidesz-frakció félmilliárdért a Kálomista fia vezette cégtől

Megszűnhet a dugó az M1-esen Budapest felé, új forgalmi rend lép életbe

Megszűnhet a dugó az M1-esen Budapest felé, új forgalmi rend lép életbe