szerző:
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Arthur Laffer legendás adóügyi illusztrációja, a szalvétára rajzolt Laffer-görbe ma egy múzeumban pihen. A közgazdász szerint azonban egy későbbi másolatról lehet szó - írja az Urbanlegends.hu.

A Laffer-görbe az adókulcsok és az adóból befolyó bevételek kapcsolatát mutatja be. Üzenete pedig leegyszerűsítve annyi: a magasabb adókulcsok mellett az emberek kevesebbet akarnak dolgozni, amitől csökken a nemzeti jövedelem. A fordított U alakú görbét előszeretettel használták adócsökkentéseik igazolására a nyolcvanas évek politikusai, többek között Ronald Reagan és Margaret Thatcher is.

A gondolatot egy anekdota Arthur Laffer közgazdászhoz kapcsolja. Laffer állítólag 1974-ben, a washingtoni Two Continents étteremben rajzolta fel a görbét egy szalvétára a Fehér Ház két nagyhatalmú emberének, Dick Cheney-nek és Donald Rumsfeldnek. A történetet Jude Wanniski újságíró tette széles körben ismertté 1978-as könyvében, az állítólagos textilszalvéta pedig 2013-ban került az amerikai történelmi múzeum gyűjteményébe.

hvgkonyvek.hu

A gond csak az, idézi az Urbanlegends.hu Robert J. Shiller Narratív közgazdaságtan című könyvét, hogy maga Laffer másképp emlékezik a történetekre. Azt elismeri, hogy ő írt a múzeumba került szalvétára, de valószínűleg csak évekkel később, Jude Wanniski kérésére. Vagyis a múzeumba került szalvéta csupán egy utólagos másolat.

Laffer állítása szerint ugyanis az eredeti szalvéta papírból volt. Ezen kívül a múzeumos szalvéta dátumozása 1974. szeptember 13-ai, miközben a szóban forgó találkozóra a ’74 novemberében tartott félidős választások után került sor. Ráadásul Donald H. Rumsfeldnek van címezve, aki viszont nem is volt jelen a mítingen. Ha érdekli a történet háttere, elolvashatja az Urbanlegends.hu-n.

Hogyan befolyásolják a döntéseinket és a viselkedésünket a lényegtelennek tűnő történetek? Robert Shiller Nobel-emlékdíjas közgazdász Narratív közgazdaságtan című könyve rendkívüli áttörés, mivel a gazdasági narratívák eddig ismeretlen világát tárja fel. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Könyvek HVG Könyvek

Ha mindketten dolgozunk, miért nekem kell elvégeznem a házimunkát?

Kutatások szerint azokban a háztartásokban, ahol a férj több házimunkát végez, a feleség boldogabb, a házasság pedig kiegyensúlyozottabb. Ennek ellenére még mindig általános elvárás, hogy az otthoni teendők nagy részét a feleség végezze. Mit mondtak erre a helyzetre neves feministák a 20. század folyamán?