szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az irodapiac az idén szinte szárnyalt, egymást érték az épületavatások. Új bevásárlóközpont átadása ugyanakkor ritkaságszámba ment, és a kereskedelmi ingatlanok piaca is átrendeződni látszik.

A budapesti modern irodapiac mára életciklusának harmadik fázisába lépett. Az első fázis az 1990-es évek elején vette kezdetét a modern irodapiac megalakulásával, és a századfordulóig tartott. Ebben az időszakban az építkezések éves szintje tíz év leforgása alatt körülbelül 50 ezer négyzetméterről 190 ezer négyzetméterre nőtt. Ez idő alatt az irodák iránti kereslet nem esett egybe a fejlesztők várakozásaival, ami magas kihasználatlansági szinthez és a bérleti díjak csökkenéséhez vezetett. Ez idézte elő a ciklus második fázisát: 2001-től a fejlesztési kedv visszafogottabbá vált, és 5 éven keresztül folyamatosan csökkent, várva arra, hogy a növekvő kereslet felszívja a kihasználatlan irodaállományt.

Az elmúlt néhány évben a kereslet jelentősen megnőtt, az utóbbi két évben pedig a bérbeadás rekordszintet produkálva, több mint 230 ezer négyzetméterre nőtt – derül ki a CB Richard Ellis tanulmányából. A fejlesztési kedv ismételt növekedése miatt idén a piac olyan periódusba érkezett, amelyben ismét a kínálat volt meghatározó. 2006 második negyedévének bővülési szintje majdnem elérte az első negyedéves adatot, amikor is majdnem 57 ezer négyzetméternyi új terület került a piacra, szemben a 2005-ös év teljes irodaállomány bővülésével, amely csupán 71 ezer négyzetmétert tett ki.

Rekordok éve

Az első félév végére a budapesti „A“ kategóriás irodaállomány nagysága elérte a 1 245 000 négyzetmétert; ekkor összesen mintegy 110 ezer négyzetméternyi iroda épült, amelyre 2000 óta nem volt példa, az év második felében pedig újabb 110 ezer négyzetméternyi területtel bővült az „A“ kategóriás irodák piaca. A kihasználatlansági ráta emelkedett a tavalyihoz képest: míg 2005-ben 11,7 százalék közül alakult, addig idén júniusra már 13 százalékra emelkedett – olvasható a Colliers International jelentésében. Az meghirdetett havi bérleti díjak 14-16 euró/négyzetméter körül alakultak, valós üzletek pedig átlagosan 12,5-14 euró/négyzetméter között köttettek.

Átadások városszerte

Az év jelentősebb átadásai közé tartozik a 27 ezer négyzetméteres Roosevelt 7/8 irodaház, a 12 ezer négyzetméteres Business Center, a 7500 négyzetméteres Kinnarps Irodaház, és a 3 ezer négyzetméteres Lánchíd Palota. A nem-központi területen is több új projektet adtak át, köztük a Central Point 2 irodaházat, az IP West első fázisát, az Optima B irodaházat, a Szépvölgyi Office Park 7-9-et, a Material Center-t, a Duna Tower-t, a Büro Center West-et és a Millenium City Center-t.


Plázák a láthatáron (Oldaltörés)

Bár az idei évben Budapesten új bevásárlóközpontot nem adtak át, több új beruházás előkészítése is megkezdődött, köztük a XI. kerületben lévő Buda Skáláé, a VIII. kerületben lévő Aréna Corneré és a XVII. kerületben lévő Palace Centeré. Videken új bevásárlóközpont is átadtak: októberben az ECE nyitotta meg harmadik Árkád bevásárló központját Győrben, ahol többek között a Zara és a H&M is nyitott üzletet. A Premier Outlets is újabb 4800 négyzetméternyi területtel bővült augusztusban. A hipermarketek piacán megjelent az Aldi és a Lidl is folytatta előretörését. A Tesco kisebb alapterületű üzletekkel, az Interspar és a CBA viszont nagyobb alapterülettel jelent meg. Ez utóbbi novemberben nyitotta meg 12 ezer négyzetméteres strip mall-ját a X. kerületben, amelybe 5 ezer négyzetméteres hipermarket és fitness club is került.

Luxus a küszöbön

Az Andrássy útra a Louis Vuitton megjelenésével megkezdték betelepülésüket a luxusmárkák, hamarosan várható a Burberry, a Mandarina Duck, a Stefanel, a Chanel, a Gucci, a Byblos és a Calvin Klein feltűnése is. A Váci utcában inkább az alacsonyabb kategóriába tartozó üzletek maradnak. Megkezdődött az ING Vörösmarty téri épületének felhúzása is, ahová többek között a H&M és a New Yorker költözteti zászlóshajós üzletét.

Üzlethelyiségek bérleti díjai 2006-ban (euró/négyzetméter/hó)

<100 nm   100-350 nm+350 nm
Váci utca     130   100    65
Andrássy út     90   70    60
Teréz krt.     60   35    25
Forrás: Colliers International

Bővülő raktárpiac


 



2006 első negyedévében összesen 85 ezer négyzetméternyi új raktárterületet adtak át Budapesten és vonzáskörzetében, amellyel a teljes raktárállomány nagysága 880 ezer négyzetméterre nőtt. A kihasználatlansági ráta ekkor még 13,1 százalék volt, az év második felében viszont 5 százalékra csökkent. A logisztikai ingatlanok piacán két nagyobb tranzakció történt: A Hannover Leasing nagyobb logisztikai ingatlant vett Törökbálinton, és az Invesco is 32 ezer négyzetméteres területet vásárolt a Budapest Airport közelében.

Tartalmi partnerünk a BookmarkMedia ingatlanpiaci hírügynökség
Itt a vadonatúj Audi Q5 Sportback, akár 367 lovas V6-tal

Itt a vadonatúj Audi Q5 Sportback, akár 367 lovas V6-tal

A Mediaworks leállította Magyar Péter megítéléséről szóló olvasói szavazását, miután kiderült, hogy a politikus túl népszerű

A Mediaworks leállította Magyar Péter megítéléséről szóló olvasói szavazását, miután kiderült, hogy a politikus túl népszerű

Félmilliárd eurós nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre az Eximbank

Félmilliárd eurós nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre az Eximbank

Nagyon ritkán jut el kényszerbontásig olyan házak ügye, mint Tordai Bencéé

Nagyon ritkán jut el kényszerbontásig olyan házak ügye, mint Tordai Bencéé