szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

Az Alkotmánybíróság a luxusadó törvényt azért találta...


Az Alkotmánybíróság a luxusadó törvényt azért találta alkotmányellenesnek, mert szerinte az adókötelezettség alapjául szolgáló érték normatív meghatározásával szemben az adózók nem élhetnek ellenbizonyítással, valamint emiatt a jogorvoslat és az adóhatósági határozat bírósági felülvizsgálata csak formalitás. A 2005 óta hatályos luxusadó törvény azonban eddig sem jelentett komoly terhet a felső tízezernek, hiszen a pénzügyminiszter becslése szerint 3200 önkormányzat közül mindössze 400 élt ezzel a bevételi lehetőséggel. Ez nem azt jelenti, hogy az önkormányzatok lemondtak volna erről a plusz bevételről, hanem egyszerűen nem akadt 100 millió forintnál értékesebb ingatlan a területükön. (A 100 millió forint feletti érték 0,5 százalékát kell befizetniük az önkormányzatoknak.)

A törvénytervezet általános indoklása szerint a társadalmi igazságosság, valamint a vagyonarányos közteherviselés érvényre juttatása követelte meg, hogy az átlagos életvitelű állampolgárokhoz képest lényegesen jobb életkörülmények között élők nagyobb mértékben járuljanak a társadalmi közös feladatok ellátásának költségeihez. 

A javaslat általános indoklása szerint mintegy négymillió lakás és félmillió üdülő található Magyarországon, amelyekből az illetékfizetés alapján 10 ezer lakás és ezer üdülőépület értéke haladhatja meg a 100 millió forintot. Ezeknek összesen 30 ezer tulajdonosa lehet, az adózás alá eső lakások, üdülők átlagos értéke 120 millió forint, ami évente mintegy egymilliárd forint adóbevételt jelent. 

Ez összességében nem jelentős összeg, így a luxusadó eddig sem jelentett elviselhetetlen terhet a gazdagoknak. A Kisalföld napilap szerint például Sopronban 2007-ben összesen körülbelül kétmillió forint fizettek be a városháza büdzséjébe a milliomosok. Holott a Löverekben kis túlzással egymást követik az értékesebbnél értékesebb ingatlanok.

A lap szerint a győri tapasztalatok legalább ilyen tanulságosak. Hét milliomos összesen 1 millió 80 ezer forintot fizetett be a város kasszájába idén. Csak viszonyításképp: a város az iparűzési adóból 14 milliárd, építményadóból mintegy másfél milliárd, az idegenforgalmi adóból csaknem 50 millió forintos bevétellel kalkulál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!