Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A bajorországi (nekünk a 955-ös csatavesztés miatt nem szép emlékű) Augsburg belvárosában, egy csendesebb utcáról...
A bajorországi (nekünk a 955-ös csatavesztés miatt nem szép emlékű) Augsburg belvárosában, egy csendesebb utcáról nyílik a világ első lakóparkja, a Fuggerei. Sokaknak turista látványosság, pedig nem múzeum ez, hanem az, aminek épült: anyagilag nem túl jó helyzetben lévők szociális telepe.
Bejáratánál kedves sváb néni fogadja a fényképezőgéppel és filmezésre alkalmas kütyükkel érkezőket. De ne gondoljuk, hogy csak zajos japán vagy olasz csoportok keresik fel, nagyon sok a sváb, a német vagy az elszármazott németországi látogató.
A lakók szerencsére megszokták, hogy bámulgatják őket, amint ott ülnek a kertben és békésen borozgatnak vagy kertészkednek. Néha még odahívnak az asztalhoz is és elmondanak egy-két történetet. Idilli helyzet. Talán nem véletlen, hogy az egyik kiskert bejáratánál az a tábla fogad: „A mi Paradicsomunk!”.
Szerencsére a történelem viharait is túlélte, még a második világháború alatti bombázásokat is, a lakók saját óvóhelyrendszerükben húzódtak meg. Most, 2010 októberében ugyanolyan arcát mutatta, mint már évtizedek óta: egy-két szintes csendes sorházak alkotta utcákon zajlik az élet, a lakók szinte minden nap csinosítgatják a házakat, egy-két helyütt tetőfelújítás zajlik.
Az 1521-ben átadott Fuggereiben ma a 67házban 140 lakásban 150-en élnek. Lakbérük ugyanannyi, mint annak idején, euróra átszámolva 0,88 euró évente. A fűtésért azonban fizetni kell. A legismertebb lakó Wolfgang Amadeus Mozart ükapja, Franz Mozart volt.
A lakók által karbantartott telepet ma is egy alapítvány finanszírozza, ezzel többszáz éve folyamatosan eleget tesznek az alapító Jakob Fugger eredeti szándékainak, miszerint meg kell segíteni a rászorulókat, de számítani kell a lakók saját munkájára is.
A Fuggereinek egyébként saját külső városfala, városkapui vannak, önálló templomba járhatnak a lakók. Külön kis „városvezetés” működik, amelyik az adminisztratív ügyeket intézi. Ezért is nevezik városnak a városban. Korábban iskola is volt ott, de ma már megszűnt.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.