szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megjelentek az első találgatások azzal kapcsolatban, hol lehetne Debrecenben az agrárminisztérium, ha valóban a városba költöztetik a tárcát, ahogy a kormány tervezi. Lehetséges helyszínként a megyei könyvtár vagy az ÁNTSZ régi székházát emlegették, illetve a Kossuth utcai pénzügyi palotát. A Dehir.hu szerint az sem kizárt, hogy valamelyik fiatalabb épületben találhatnak helyet a minisztériumnak.

Az új kormányszóvivő, Kurucz Éva a pénteki kormányülés után jelentette be: Orbán Viktor miniszterelnök felkérte Hende Csaba honvédelmi minisztert, tekintse át annak lehetőségét, hogy a Honvédelmi Minisztérium Székesfehérvárra költözzön legkésőbb 2016. március 15-ig. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszternek pedig minisztériuma Debrecenbe költözését kell megszerveznie, ott szintén 2016. március 15-e a céldátum. Vannak más hasonló tervek is, ezekről itt olvashatnak részletesen.

Az előző ciklusban Vidékfejlesztési Minisztérium néven működött, a harmadik Orbán-kormány megalakulása óta pedig ismét Földművelésügyi Minisztériumnak hívják hivatalosan az agrártárcát, bár volt, amikor a két nevet egyszerre viselte. A székhelye viszont régóta ugyanott van már, a Kossuth térrel, a Parlamenttel szemben.

Kósa Lajos debreceni polgármester már évek óta szorgalmazza egyes tárcák vidékre költöztetését, hogy így ellensúlyozzák az ország Budapest-központúságát. Szerinte ez a decentralizáció “jót fog tenni az országnak”, és “Debrecen a magyar agrárium szíve, az ország második legnagyobb városa, ahol méltó helyen lesz az agrártárca”.

Kósa szerint a Debrecen-Budapest távolság “táblától tábláig” közúton két óra, vonattal szintén, a 160 kilométer óránkénti sebességre képes vonatokkal pedig csak másfél óra lesz, tehát a távolság sem lehet akadály – véli.

A debreceni polgármester azt is nyilatkozta: ő  már most kijelöl valakit a város vezetőségéből, hogy működjön együtt a kormánnyal a minisztérium helyszín kiválasztásában, a logisztikai feladatok megoldásában.

Három tipp már van

A Dehir.hu szerint a történelemben máskor is előfordult már, hogy hivatalos állami feladatot kapott Debrecen. Az 1848/49-es szabadságharc idején és a második világháború utolsó időszakában az ország második fővárosként működött Debrecen.

1944. december 21-én a Református Kollégium oratóriumában ült össze az országos törvényhozó testület, az Ideiglenes Nemzetgyűlés, melynek elnöke Zsedényi Béla miskolci jogakadémiai tanár lett, alelnökei Juhász Nagy Sándor debreceni jogakadémiai tanár és Sántha Kálmán ugyancsak pártonkívüli, debreceni egyetemi tanár, idegorvos.

Másnap megválasztották az Ideiglenes Nemzeti Kormányt, melynek vezetője Dalnoki Miklós Béla volt. A földművelési tárcát Nagy Imre kapta. A kormány száz napon át dolgozott a városban. Akkor a Kossuth utca 12-14. alatti pénzügyi palotában üléseztek 1944. december 22-e és 1945. április 7-e között. Az épület a Csokonai Színház mellett van, 1912-ben adták át az eklektikus stílusú palotát, és most akár a lehetséges helyszínek közé sorolhatják.

A nol.hu két, jelenleg használaton kívüli intézményt említ esetleges minisztériumként: a Dósa nádor téren üresen álló egykori ÁNTSZ-székházat, illetve a főtéren levő volt megyei könyvtárat is lehetne ilyen céllal hasznosítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!