szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy lakás vásárlása – legyen szó magán vagy befektetési célról –, komoly döntés. A témát érdemes alaposan körbejárni, hiszen akár az új vagy használt ingatlan megvásárlása mellett döntünk, számos tényező befolyásolhatja a választásunkat.

Az első félévben megugrott a használt és új ingatlanok adásvételének száma Magyarországon, és az árak is megemelkedtek az év elején – derül ki a Takarék Index elemzéséből. Az első negyedévben éves összehasonlításban több mint ötödével, a második negyedévben 62 százalékkal többen vásároltak ingatlant, ami 2019-hez képest is 7-7 százalékos növekedést jelent. Bár a július és szeptember közötti időszakban vesztett a lendületéből a piac, az év első tizenegy hónapjában még így is a tavalyihoz képest 15 százalékkal több, összesen 140 ezer adásvétel zajlott le – ezt már a Duna House tranzakciószám-becslése mutatja.

Az új lakás drágább. Vagy mégsem?

Általában igaz az, hogy egy használt lakáshoz olcsóbban lehet hozzájutni, mint egy újhoz: 2021 második negyedévében az új építésű lakások átlagos négyzetméter ára 600 ezer forint, míg a használt lakásoké 287 ezer forint volt a KSH statisztikai adatai alapján.

Egy használt lakás vásárlása esetén azonban érdemes kalkulálni az esetleges átalakítás vagy felújítás költségeivel is, ráadásul a szakemberhiány miatt a munkákat végző mestereket is jó előre le kell foglalnunk. Bár a felújítás során lehetőség van az ingatlant az egyedi igényeink szerint formálni, a munkálatok közben fény derülhet akár rejtett hibákra is.

Ezzel szemben az új építésű ingatlan a megbízhatóság szempontjából egyértelműen jobb választás, hiszen az épület elemei újak, a gépészet modern, így ezekben a lakásokban valószínűleg évekig semmihez sem kell hozzányúlnunk és a karbantartással is kevesebbet kell foglalkoznunk. Bár hibák itt is előfordulhatnak, ezekre a jogszabályban rögzített jótállás (az adott elemtől függően 3, 5 vagy 10 év) vonatkozik.

Az új építésű lakások esetében a beruházás időbeli csúszása, a kivitelezés és felhasznált anyagok minősége, illetve a beruházó megbízhatósága növelheti a kockázatot.

Komfort, energiahatékonyság

Ideális esetben az új építésű lakásokat komfortosabban alakítják ki, és általában tartozik ezekhez tároló, erkély, és garázs vagy gépkocsibeálló. Ráadásul az új építésű ingatlanoknak energiahatékonyság szempontjából is sokkal szigorúbb előírásoknak kell megfelelniük, mint néhány évvel ezelőtt, így ezeknél a rezsiköltség lényegesen alacsonyabb lehet. Bár a használt ingatlan felújítása során is törekedhetünk arra, hogy javítsunk az energiahatékonyságon, ezek adottságai gyakran korlátokat szabnak a lehetőségeknek.

Zöld hitel, csok

Az idén ősszel elindult NHP Zöld Otthon Program is kecsegtetőbbé teheti egy új ingatlan megvásárlását, hiszen ennek keretében a bankok kedvezményes, legfeljebb 2,5 százalékos hitelt nyújthatnak az energiahatékony új lakást építőknek és vásárlóknak. Bár a Takarék Index elemzőinek összesítése szerint a Zöld Otthon Program előírásának egyelőre kevés már elkészült ingatlan felel meg, a most induló év az energetikai jellemzőket illetően jelentős változást hoz, hiszen 2022. június 30. után már csak a legalább BB minősítésű otthonok kaphatnak használatbavételi engedélyt.

Az új építésű lakás vétele mellett szóló érv az is, hogy a felvehető csok ezek esetében a legmagasabb, így a vételi ár jelentősen csökkenhet a családosok számára, ami három gyermek esetén akár 10 millió forint megtakarítást is jelenthet.

Ezt hozza a jövő

A lakáspiac jövőjét a Takarék Index elemzői szerint több tényező, többek között a járvány alakulása, a gazdasági növekedés mértéke, a bérek bővülési üteme vagy a hitelezés és a hitelkamatok változása is befolyásolhatják. Míg a használt lakások piacán lassulhat az árak növekedése jövőre, az új lakások piacán a zöld hitel keresletnövekedést okozhat, miközben az alapanyagok és a munkaerő szűkös és drágul, ami az árakat is felfelé lökheti.

* * * Minden, amit a 2024-ben induló CSOK Plusz támogatásról tudni kell

Jövőre indul a CSOK Plusz támogatás, ami a gyermekvállalást tervező pároknak jelenthet akár 50 millió Ft kedvezményes hitelt, valamint gyerekenként 10 millió Ft hitelelengedést. A CSOK Plusz minden településen elérhető lesz, ráadásul kombinálható a babaváró hitellel és a Falusi csok-kal. Ezzel a kalkulátorral megtudhatod, hogy 2024-től mennyivel jársz jobban az új CSOK Plusszal!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!