szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Előregyártott falelemek és födémek készülnek majd az automatizált üzemben Alsónémediben.

Jövő márciustól ismét működik Magyarországon olyan betonelemeket előregyártó üzem, amelynek termékeit házépítéshez lehet majd felhasználni. Adja magát a párhuzam a rendszerváltás előtti (panel)lakásépítési programokban kulcsszerepet játszó házgyárakkal, de az Ineton üzeme, amelynek indulásáról a Magyar Építők számolt be, már nagyon más.

A betonelemeket digitális tervek alapján automata gépsorokkal gyártják le, szabadon választható betontípusból. Képesek előre bekábelezett falelemek, hűtő-fűtő födémelemek, homlokzati rendszerek, látszóbeton lépcső- és balkon elemek, komplett előszerelt vizesblokkok, beépített hőszigeteléssel ellátott födémek előállítására egyedi igények szerint.

A technológia nagyobb lakásberuházások számára, középületek elemeinek kivitelezésére is alkalmas – írták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Ballai Vince Ingatlan

A legdrágább volt, mégis építették. Hogyan lett ennyi panelházunk? – interjú Kocsis János Balázs várostörténésszel

A nemzetközi divatot követte, és a lakásválság megoldását várta a panelektől az állam a szocializmus éveiben. Így annak ellenére is nagy erőkkel építették őket, hogy a módszer minden másnál drágább volt. A lakásokat központilag osztották volna, kvázi alanyi jogon, de kiderült, nincs rá elég pénz, így jött a magánerő és a kiskapuk. Hogyan lettek a panelek, miként lehetett bennük lakáshoz jutni, miben térnek el a hazaiak a keleti blokkban megszokottaktól, hol él tovább az örökségük? A panelházakról szóló cikksorozatunk, a Telepszemle hatodik részében Kocsis János Balázzsal, a Corvinus és a BME egyetemi oktatójával, a Magyar Urbanisztikai Társaság alelnökével jártuk körbe a hazai panelek történetét.