szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A helyi nagy ingatlanfejlesztő cégek drámai veszteségekről számoltak be a tavalyi év eredményeit összegezve. Korábban az alacsony kamatok és a magas kereslet hajtotta felfelé az építőipart, de a trend az ellenkezőjére fordult, és ennek az egész ingatlanszektor itta meg a levét.

22 milliárd koronás veszteséget volt kénytelen elkönyvelni tavaly Svédország legnagyobb ingatlanfejlesztő cége, az SBB – ez 2,2 milliárd dollárt jelent. A korábban 135 milliárd svéd koronára értékelt portfólió immár csak 73 milliárdot ér – ebben persze benne vannak az eladások is. Egy másik ingatlanóriás, a Heimstaden, amely Stockholmtól Berlinig épített ki nagy ingatlanbirodalmat, 31 milliárd svéd koronát volt kénytelen tavaly leírni.

A Heimstaden elsőbbségi részvényeinek értéke 30 százalékkal csökkent, miután a Fitch tovább rontotta a hitelmutatóját, amely így még mélyebben merült el a szeméttengerben – junk category.

Az SBB-részvények értéke korábban csökkent, de most megemelkedett, mert a nehéz helyzetben a svéd cég összeállított egy portfóliót kórházakból, szociális otthonokból és más ingatlanokból, melyek garantálják a pénzügyi stabilitást.

A gyászos jelentést mindkét svéd ingatlanóriás azzal zárta, hogy a trend ismét fordulni látszik, ezért óvatos optimizmussal szemlélik a jövőt.

„Most egy olyan időszak kezdődik, amikor javulnak a pénzügyi feltételek, így több hosszú távú ingatlankonstrukció jöhet létre észszerű megoldásként” – nyilatkozta a Reuters tudósítójának az SBB elnöke. Leiv Sinnes hozzátette: „A nagy negatív leírások időszakát magunk mögött hagytuk.”

A Heimstaden alelnöke hasonlóképp óvatos optimizmussal nyilatkozott: „15-20 százalékkal estünk vissza a csúcshoz képest Svédországban és Németországban. Nem hiszem, hogy további visszaesésnek meglennének a feltételei, bár Svédországban ennek még kismértékben meglehet a valószínűsége. Ezért mérsékelten optimista vagyok.”

Hogy lehet ekkora krach Európa egyik leggazdagabb országában?

A svéd gazdaság Achilles-sarka az ingatlanpiac, mert az alacsony kamatok idején a bankok kiköltekeztek, szinte mindenkinek adtak hitelt. 4 ezer milliárd svéd korona értékű ingatlanbuborék keletkezett így, amely kipukkadt, amint a kamatlábak megindultak felfelé. Mindeközben az átlagos svéd családoknak kétszer akkora ingatlanhitelt kell visszafizetniük, mint egy átlagos német vagy olasz családnak.

A svéd nemzeti bank elnöke megnyomta a vészcsengőt, mert az irodaházak és a kereskedelmi ingatlanok piaca még rosszabb helyzetben van Svédországban.

„A svéd gazdaság problémás gyereke a kereskedelmi ingatlanok piaca. Nyakig el vannak adósodva a kölcsönöket felvevő cégek, amelyek kétszer annyi ingatlanhitelt vettek föl, mint tíz évvel korábban” – mondta üzletemberek egy csoportja előtt a nemzeti bank elnöke. Erik Thedeen emlékeztetett arra, hogy a kilencvenes években hasonló ingatlanbuborék pukkadt ki Svédországban, ahol ez akkor komoly pénzügyi válságot okozott.

A két svéd ingatlanóriás pénzügyi helyzete különböző, hiszen az SBB elsősorban bérleti szerződéseket köt az általa épített ingatlanokra önkormányzatokkal, illetve magánszemélyekkel Svédországban. A Heimstaden viszont szinte egész Európában rendelkezik ingatlanokkal. Kedden a Fitch a Heimstaden hitelminősítését B-ről BB-re rontotta, elsősorban azért, mert a cég legfontosabb részlege, a Heimstaden Bostad nem fizet osztalékot a 2023-as év után, és emiatt az anyavállalatnak pénzügyi gondjai támadhatnak. A Heimstaden rögtön ki is jelentette, hogy ő sem fizet osztalékot a 2023-as év után. Az ingatlanóriás pénzügyi problémái nem új keletűek: az egyik tulaj, az Alecta nyugdíjalap már szeptemberben jelezte a fizetési gondokat.

Az igazán nagy problémát az irodaházak jelentik: „Az ingatlanpiac fellendülése igen egyenlőtlen lesz. Látjuk, hogy egész Európában ár alatt kelnek el az irodaházak. A vevők 20, 30 de olykor 40 százalékkal olcsóbban tudnak vásárolni irodaházat, mint öt évvel ezelőtt, amikor csúcsra járt az ingatlanpiac” – mondta a Heimstaden alelnöke, aki így összegezte véleményét: „Azt gondolom, hogy az ingatlanpiac stabilizálódni fog Svédországban és Németországban.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!