szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy tanulmány szerint növelheti a rák kialakulásának veszélyét az e-cigaretta, de feltehetően csak akkor, ha magas feszültségen, túlmelegített folyadékkal használják.

Amerikai tudósok szerint a teljesen felhevített és mélyen belélegzett e-cigaretta mérgező formaldehidet termel, amely az eszközt akár tizenötször veszélyesebbé teszi a rák kialakulása szempontjából, mint a hagyományos cigaretta. 

Az e-cigaretták olyan elemmel működő eszközök, amelyek nikotinból és mesterséges ízesítőkból álló folyadékot melegítenek fel, használói az így felszabadult gőzt lélegzik be. Egyesek úgy tartják, hogy az e-cigaretta segíthet a dohányosoknak leszokni, mások azonban amiatt aggódnak, hogy olyan szabályozatlan eszközöket értékesítenek széles körben, amelyeknek az egészségre gyakorolt hatásáról nem igazán léteznek hosszú távú bizonyítékok.  

A Portlandi Állami Egyetem kutatócsoportja egy géppel "lélegeztette be" az e-cigaretta füstjét – mind alacsony, mind magas hőfokon - annak érdekében, hogy kiderüljön, mennyi formaldehid termelődik a folyadék melegítése során. 

A gépezet tízszer "lélegzett bele" a gőzbe öt perc alatt, minden slukk 3-4 másodpercing tartott. Amikor az e-cigaretta alacsony, 3,3 voltos feszültségen működött, a kutatók nem találtak formaldehidet a gőzben. Amikor azonban a legmagasabb, 5 voltos feszültségen melegítették az e-cigarettában található folyadékot, a tudósok több formaldehidet találtak, mint amennyit a hagyományos cigaretták termelnek.  

Azaz egy olyan felhasználó, aki napi három milliliter e-cigaretta folyadékot szív el magas feszültségen, mintegy 14 milligramm formaldehidet lélegez be, formaldehid-felszabadító anyagok formájában – olvasható a kutatást ismertető tanulmányban, amely a New England Journal of Medicine folyóiratban jelent meg. 

Egy olyan dohányos esetén, aki naponta egy doboz hagyományos cigarettát szív el, a bevitt formaldehid mennyiség három milligramm. Azaz a 14 milligramm formaldehidet belélegzők esetén a rák kialakulásának veszélye akár 5-15-ször is magasabb lehet, mint a hosszú ideje dohányzók körében. 

"Azt nem tudni, hogy a formaldehid-felszabadító anyagok hogyan viselkednek a légutakban, de a formaldehid a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség szerint a leginkább rákkeltő anyagok csoportjába tartozik" – írták a kutatók tanulmányukban. 

Peter Hajek, a Londoni Orvostudományi és Fogorvosi Egyetem szakembere szerint a kutatás nem a valós körülményekre reflektál. "Az e-cigarettát használó emberek nem melegítik túl a folyadékot, mivel az egy fanyar ízű "száraz slukkot" eredményez, amely kellemetlen, és inkább elkerülik, mintsem hogy lassan belélegezzék" – mondta a tudós. Hajek szerint ugyan az e-cigaretta nem annyira egészséges, mint tiszta hegyi levegőt szívni, de jóval egészségesebb, mint a dohányzás.

Georg Spöttle visszavonul a közéleti fellépésektől

Georg Spöttle visszavonul a közéleti fellépésektől

Már több, mint 70 ezer villanyautó van Magyarországon

Már több, mint 70 ezer villanyautó van Magyarországon

Lehet, hogy 2025 elhozza a liberalizmus végét? – FAZ-vélemény

Lehet, hogy 2025 elhozza a liberalizmus végét? – FAZ-vélemény

Változtat az Apple az álhíreket mutató rendszerén, de nem úgy, mint elsőre gondolná

Változtat az Apple az álhíreket mutató rendszerén, de nem úgy, mint elsőre gondolná