szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vádemelési javaslattal fejezte be a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a napokban azt a nyomozását, amelyet bűnszervezetben elkövetett több mint 240 millió forint adócsalás és 162 millió forint értékű pénzmosás, továbbá más bűncselekmények elkövetésének gyanúja miatt indított. A hatóság szerint a bűnszervezet vezetője egy közismert kiskunfélegyházi vállalkozó volt, aki mintegy száz cég adócsalásához asszisztált.

A bűnszervezet tagjai 23 gazdasági társaság nevében mintegy száz vállalkozásnak állítottak ki megközelítőleg 2500 - főként alkatrészekről, műszaki berendezési tárgyakról, építési munkákról és ruházati cikkekről szóló - fiktív számlát. A számlagyárat egy ismert kiskunfélegyházi vállalkozó irányította, de a neki segédkezők is tisztában voltak a csalással - tette hozzá.

A történet részleteiről a szóvivő kifejtette: a megrendelők rendszeresen jelezték igényüket a fiktív számlára a bűnszervezet irányítójának, majd a számlák összegét átutalták a számlázó társaság bankszámlájára. Ezt a pénzt többen készpénzben felvették, és átadták a számlagyár irányítójának, aki a pénzből megtartotta saját jutalékát, a többit pedig visszajuttatta a feladónak. A valótlan tartalmú számlákkal az áfa- és társaságiadó-fizetési kötelezettségüket csökkentették a vállalkozások - tudatta Sárközi Alexandra.

A bűnszervezet vezetőjét és társait - folytatta - munkavállalóként bejelentették a számlagyári társaságoknál, hogy munkabér címén kiugróan magas összegeket tudjanak felvenni. A munkabérből származó jövedelmüket a személyijövedelemadó-bevallásukban feltüntették, azonban adófizetési kötelezettségüknek csak minimális részben tettek eleget, így akarták az adócsalásból származó pénzt tisztára mosni.

A bűnszervezetben, illetve a pénzmosásban közreműködő 14 embert, valamint a Bács-Kiskun, Csongrád, Pest, Tolna, Veszprém és Zala megyei székhellyel rendelkező mintegy száz befogadó társaság képviselőjét és magát a vállalkozót is gyanúsítottként hallgatták ki. A pénzügyi nyomozók az érintett társaságoknál adóellenőrzést, a bűnszervezet fejénél pedig vagyonosodási vizsgálatot kezdeményeztek, és 250 millió forintot azonnal zároltak a költségvetésnek okozott kár biztosításaként, a bűnszervezet jelenleg is előzetes letartóztatásban lévő vezetőjével szemben pedig vádemelést javasolnak a Bács-Kiskun Megyei Főügyészségnek a pénzügyi nyomozók adócsalás, pénzmosás és más bűncselekmények elkövetésének megalapozott gyanúja miatt - közölte a szóvivő. Hozzátette, hogy a feltárt bűncselekmények bűnszervezetben való elkövetése miatt a törvény akár 16 évig terjedő szabadságvesztés kiszabását is lehetővé teszi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!