szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Számos prominens szocialista politikusnak kellene feladnia képviselőségét a következő négy évben. Legalábbis ezt jósolja a Forum Politicum intézet (vezetője Almássy Kornél volt munkatársa, a 33 éves Huber Szebasztián) a Szonda Ipsos két márciusi kutatása alapján.

Az intézet az úgynevezett országgyűlési mandátum kalkulátor segítségével elkészítette a választások után összeülő Parlament tagjainak névsorát, két változatban. A Szonda Ipsos március 11-én nyilvánosságra hozott kutatása alapján az összes választó 12 százaléka szavazna az MSZP-re, 35 százaléka a Fideszre, 10 százaléka a Jobbikra. (A biztos pártválasztók között 57-20-17 százalék az arány.) Az LMP és az MDF nem jutna be a Parlamentbe. Amennyiben ez lenne a választás eredménye, úgy az egyéni körzetekben elsöprő győzelmet aratna a Fidesz, ugyanakkor több mint 10 egyéni körzetben az MSZP-nek is reális esélye van a második fordulós sikerre. Ha az MSZP számára kedvező módon, akár 16 esetben is sikerül egyénit nyernie, akkor is a létrejövő hárompárti Parlamentben várhatóan a Fidesz 2/3-os többséget szerez, de az MSZP legyőzi a Jobbikot, így legalább a legnagyobb ellenzék párt szerepet sikerülne megőriznie. Ebben az esetben a Fidesz 261, az MSZP 77, a Jobbik 48 mandátumot szerezne.

Ebben az esetben az MSZP utolsó, országos listáról bekerülő képviselője Wiener György lenne, nem szerezne tehát mandátumot Juhász Gábor, Csizmár Gábor, Teleki László, Suchman Tamás, Budai Bernadett, Gy. Németh Erzsébet vagy éppen Szilvásy György, aki így mentelmi jog nélkül maradna.

A Fidesz-KDNP esetében érdekesség, hogy bejutna Pálffy István is és több, jelenleg Brüsszelben, az EP-ben dolgozó Fideszes képviselő, akik esetében  kérdéses, hogy hazajönnek-e, hiszen köztük lehetnek kormányzati szereplők is pl. Schmitt Pál, Áder János, Járóka Lívia, Glattfelder Béla. Ebben az esetben az is felmerül, hogy helyettük kik kerülnének az Unió döntéshozói közé. Ugyanez a kérdés a korábban már MDF- és MIÉP-színekben parlamenti mandátumot szerzett, jelenleg jobbikos Balczó Zoltán esetében is.

A Kossuth Rádió részére az Ipsos Zrt. által készített és március 18-án nyilvánosságra hozott felmérés még nagyobb fideszes győzelmet vetít előre. Ezek szerint a Fidesz-KDNP-lista a biztos szavazó, biztos pártválasztók körében 64 százalékon, a Jobbik 13 százalékon, az MSZP 12 százalékon, míg az LMP 5 százalékon áll. Ebben az esetben az összes választókerületben a Fidesz-KDNP jelöltje nyerné a választást. A Fidesznek még biztosabb kétharmados eredménye lenne. Az ellenzéki pártok közül az MSZP dominanciája már nem lenne egyértelmű, noha a töredékszavazatok, ismertebb egyéni jelöltek miatt még így is több mandátumuk lenne, mint a több szavazatot kapó Jobbiknak. Elvesztenék kihívó szerepüket, vagyis nem lenne magától értetődő, hogy a 2014-es általános országgyűlési választások alkalmával melyik párt lesz a Fidesz kihívója.

Az MSZP esetében ekkor jelentősen csökkene a frakció létszáma az előző változathoz képest is. Nem szereznének mandátumot többen, akiknek egyéniben az első verzió szerint lenne esélyük, így a Gyurcsány Ferenccel ellenséges viszonyban lévő Szanyi Tibor vagy éppen Karsai József. Kimaradna több budapesti kerületi polgármester: Molnár Gyula (XI. kerület), Tóth József (XIII. kerület) és Mester László (XVIII. kerület). Keleti György, Mandur László,  Keller László, Török Zsolt és Wiener György is kimaradna, mivel az országos listán pont az előtte található Szabó Vilmos lenne az utolsó bejutó. Az LMP 9 fős képviselőcsoportjában helyet kapna Schiffer András, Jávor Benedek, Kukorelly Endre, Mile Lajos, továbbá Ivád polgármestere, Ivády Gábor is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!