szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Demokrata Fórum az Alkotmánybírósághoz fordul, amennyiben bevezetik az egészségügyi hozzájárulást fizetni köteles kör kiterjesztését célzó intézkedéseket - mondta Herényi Károly, az MDF parlamenti frakcióvezetője csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.

Az MDF szerint alkotmányos aggályokat vet fel, ha a kormány az Országgyűlés elé terjeszti, majd a kormányzati többség elfogadja, hogy jövő januártól négyszázalékos egészségügyi hozzájárulást kell fizetni a tőke- és osztalékjövedelmek, valamint az árfolyamnyereségből, ingóság eladásából, ingatlan bérbeadásából származó jövedelmek után, évi 400 ezer forintos felső határral. Herényi Károly azt mondta, a kétszeres adóztatást el kell kerülni. 

Pongrácz Tibor, az MDF gazdasági főtanácsadója szerint a tervezett lépésekkel az egész társadalomra kiterjesztik az egészségügyi adót, ami növeli a lakosság közterheit. Emlékeztetett arra, hogy a kormány az egészségügyi hozzájárulás eltörlését ígérte, "ehelyett emelkedik". "A javaslat zavaros, áttekinthetetlen, megalapozatlan. A kormányfő és környezete nem ismeri a hatályos törvényi szabályozást" - fogalmazott Pongrácz Tibor. Meglátása szerint a tervezett lépések innováció-ellenesek is, mivel "a szerzői jogokat is meg akarják adóztatni".

Herényi Károly frakcióvezető szerint a kormányszóvivő szerdán még tízmilliárd forintos költségvetési bevételről beszélt, a PM államtitkára egy nappal később már csak 3-4 milliárdról. Hozzátette: az adminisztrációs költségek levonásával egy ilyen lépésnek nem is lesz érzékelhető gazdasági haszna. Szólt arról is, hogy a forint mélyponton van, ezért a pénzpiac is érzékenyen fog reagálni. Herényi Károly szerint a javaslatok elfogadása után akár már néhány nappal kellemetlen helyzetbe kerülhetnek azok, akik devizaalapú hitelt vettek fel.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Törvénymódosítások a 100 lépés keretében

Négy törvényjavaslat kerül a kormány elé a héten a száz lépés programból. Ezek háttéranyagát kapta meg pénteken az Országos Érdekegyeztető Tanács, amelynek ülésén a miniszterelnök is részt vett – írja a Világgazdaság.

MTI Gazdaság

A kamara 25 lépése a 100 lépés programhoz

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) 25 pontból álló javaslatot dolgozott ki a kormány 100 lépés programjának sikeres végrehajtásához. A gazdaság szereplőinek érdeke, hogy ne növekedjen a vállalkozói teher, és javuljon a versenyképesség - mondta Parragh László, az MKIK elnöke.

Társadalom

A Gyurcsány-kormány 100 lépés programja

A közbeszéd tematizálására irányuló előrehozott kampányakció, a költségvetési bevételek növelésére szolgáló program vagy a lehetőségek figyelembevételével összeállított reformsorozat - bármelyik értékeléshez találni érveket a Gyurcsány-kormány 100 lépés programjában.