szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A házbizottság ülésén dönthetnek arról, nyilvánosak lesznek-e azok a dokumentumok, amelyeket az iratátadást felügyelő bizottság készített az elmúlt rendszer titkosszolgálati tevékenységével kapcsolatos iratok átadásáról a történeti levéltár számára.

"A házbizottság mellett a nemzetbiztonsági és a kulturálisbizottságnak is meg kell ismernie a jelentést" - mondta Mandur László, a parlament alelnöke.

Nagyrészt megvalósultak azok a követelmények és szándékok, amelyek az elmúlt rendszer titkosszolgálati tevékenységének feltárásáról és az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára létrehozásáról szóló 2003. évi törvény készítésekor megfogalmazódtak - mondta Gálszécsy András,  az iratátadást felügyelő bizottság soros elnöke. Mint elhangzott, a titkosszolgálatok az összes irat egynegyedét tartották vissza. 

"A magam részéről egyáltalán nem értek egyet azzal, hogy a 2003-as törvényt tovább kell farigcsálni. Úgy gondolom, a lelkes liberális buzgalom, az, hogy kölcsönkönyvtár jelleggel működjön a állambiztonsági levéltár, már a mai nemzetbiztonsági érdekeket is sérti" - jelentette ki Gálszécsy, aki az Antall-kormány titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli minisztere volt.

"Leggyakrabban amiatt, mert az 1990. február 14. után is az Állambiztonsági Szolgálatoknál dolgozók iratait nem adják ki a 2003-as törvény alapján" - mondta Vida István, a bizottság tagja. Az áttekintett többtízezer irat nyolc százalékát sikerült eljuttatni a történeti levéltárnak. A felügyelő bizottság tagjainak megbízatása a jelentés elkészítését és átadását követő harmincadik napon szűnik meg.

Mandur László szerint a törvény rendelkezései alapján az Országgyűlés irattárában kell elhelyezni az elkészített jelentést, valamint azokat a jegyzőkönyveket, amelyeket a bizottság a munkája során készített. Az Országgyűlés alelnöke megjegyezte: a bizottság rendkívül korrekt módon végzett el egy rendkívül kényes munkát. "Érzésem szerint a jelentés maga nem lesz titkos, a jegyzőkönyvek azonban valószínűleg tartalmaznak olyan adatokat, a amelyeket majd titkosan kell kezelni" - fogalmazott Mandur.

   
   

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Állambiztonsági értelmező szótár

Mostanában újra forgalomba kerültek olyan szavak, mint az ügynök, titkos megbízott vagy társadalmi kapcsolat. Róluk nagyjából tudjuk, mit "jelentettek". De mi volt a legenda, a bátorság vagy az elaltatás jelentése az állambiztonsági szakzsargonban? Kit neveztek rezidensnek vagy személyi postaládának? Képekkel illusztrált összeállításunk nem csak a rétegnyelv, hanem az állampárti félmúlt iránt érdeklődőknek is csemege lehet.

hvg.hu Itthon

Politikusok, akik az állambiztonsági jelentéseket kapták

Az "ügynökkérdés" egyik vetülete, hogy derüljön ki végre, kik kaptak az állambiztonság jelentéseiből. A kérdés korántsem annyira "fogas", mint azt keserű nyilatkozatok sejtetik. Valójában mára jól körülhatárolható, hogy kik kaptak a BM és a kebelén belül működő állambiztonsági szervek szigorúan titkos információs jelentéseiből. A hvg.hu összeállítása azt mutatja be, hogy az állampárti vezetők közül ki mit kapott, hogyan nézett ki az "olvasó mozgalom".

hvg.hu Itthon

Állambiztonsági iratjegyzék az interneten

A napokban került fel az internetre a Belügyminisztériumi Iratfeltáró Bizottságának 1995-ös jelentése. A Nyilvánosság Klub honlapján megtalálható dokumentumból kiderül, hogy milyen iratokat őriztek a minisztériumi irattárban a BM III. Főcsoportfőnökség és a III/III. Csoportfőnökség tevékenységéről.