szerző:
Roma Sajtóközpont
Tetszett a cikk?

A miskolci szegregációs próbaper után az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány Hajdúhadház önkormányzata ellen is keresetet nyújtott be a Debreceni Bírósághoz arra hivatkozva, hogy a város két iskolájában elkülönítik a roma gyerekeket. A pénteki első tárgyalási napon az önkormányzat tagadta, hogy etnikai alapon iskoláznák be a gyerekeket - adta hírül a Roma Sajtóközpont.

Foltos múlt
Hajdúhadházon 1998-ban 1600 általános iskolás tanuló járt a település két "normál" általános iskolájába, míg a Dr. Földi János iskolában 938-an tanultak. A kisegítő iskola is 130 tanulójából 106 volt cigány. A Földi János iskolában 147 gyerek után igényeltek etnikai fejkvótát, ők cigány osztályokban felzárkóztatóra jártak. Ebben az iskolában történt 1998 szeptemberében, hogy az egyik tanárnő kóros elmeállapotban megkéselt nyolc gyereket és három pedagógust. Egy évre rá a Roma polgárjogi Alapítvány debreceni irodájának munkatársai feljelentést tettek az iskola másik tanárnője ellen, aki rasszista kijelentések kíséretében bántalmazta a roma gyerekeket. Két hatodikos tanuló testéről felvett látlelet 18-20 mély sebet állapított meg, a gyerekek elmondása szerint a tanárnő pálcával verte el őket az iskolai WC-ben. A pedagógus a feljelentés nyomán elbocsátották az iskolából.
A Bocskai István Kéttannyelvű Általános Iskolában három, a város különböző pontjain lévő épületben folyik a tanítás. Az alapítvány szerint a vasútállomásnál lévő kisegítőbe és egy másik, Kossuthnak nevezett lepusztult tagépületbe szinte csak roma gyerekek járnak, míg a főépületben a romák aránya csak húsz százalékos. Az igazgatónő elmondása szerint azért, mert a főépületben nyelvoktatás folyik, Kossuthban pedig felzárkóztatás, roma program.

Az alapítvány keresete szerint a Dr. Földi János Általános és Művészeti Iskolának a főépület mellett szintén két tagépülete van. A főépületben öt-tíz százalék a cigány gyerekek aránya, a másik kettőben viszont szinte csak romák vannak. Az alapítvány úgy véli, az egyik tagépület gyakorlatilag az "alsós cigánytagozat", ahonnan automatikusan kerülnek a másik tagépületbe, a "felsős cigánytagozatba" a romák illetve azok, akik nem jól teljesítenek a főépületben.

A roma gyerekek sorsáról az oktatási miniszteri biztoson kívül már több szervezet is tárgyalt a hajdúhadházi vezetőkkel eddig eredménytelenül.

Az alapítvány bírósági keresetében azt kérte: a bíróság állapítsa meg a jogellenes elkülönítés tényét, kötelezze az önkormányzatot, hogy szüntesse meg ezt az állapotot, és készítse el az iskolákban az integrációs felkészítést.

A pénteki iratismertető tárgyaláson az önkormányzat tagadta, hogy etnikai alapon történne a gyerekek beiskolázása. Erre az alapítvány indítványozta általuk megnevezett két szakértő kirendelését, ezt azonban elutasították. A bíró bejelentette: bekéri a két iskola tanulóinak névsorát és címét. Az újabb tárgyalás időpontját még nem tűzték ki.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Integráció, szegregáció

A Magyar Katolikus Püspöki Konferenciának az oktatási miniszterhez küldött levele nyomán vita bontakozott ki a szociális, kulturális és biológiai okokra visszavezethető hátrányok kezeléséről az iskolarendszerben. Ezt a vitát az olykor kissé ideologikusnak tűnő felhangok ellenére rendkívül időszerűnek és fontosnak tartom.

MTI Itthon

Tüntettek a jászladányi szegregáció ellen

A jászladányi iskolaügy bírósági tárgyalásával egy időben mintegy 15-20-an tüntettek Szolnokon az iskolai szegregáció ellen tiltakozva, s támogatásukról biztosítva a felperes Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közigazgatási Hivatalt.