szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem vétett a miskolci önkormányzat, ezt az ítéletet hozta első fokon a megyei bíróság az iskolai szegregációs perben.

Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány iskolák gyermekeket különválasztó, szegregációs bánásmódja és gyakorlata miatt augusztusban indított pert, a keresetet a miskolci önkormányzat mint iskolafenntartó ellen nyújtotta be - mondta Szabó József, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság szóvivője. A felperes, vagyis az alapítvány keresetét a megyei bíróság elutasította.

"Az ítélet szerint a miskolci önkormányzat az iskolák összevonásával nem sértette meg az esélyegyenlőséget, sőt, az egyik cél a hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatása volt" - mondta a szóvivő. Hozzátette azt is, hogy a bíróság szerint "a változtatásra szükség volt, hiszen csak így maradtak működőképesek az oktatási intézmények."

Kiemelte, hogy az alapítvány nem tudta bizonyítani állításait, miszerint az iskolafenntartó önkormányzat a város több iskolájában úgy szervezi az oktatást, hogy a roma és hátrányos helyzetű gyerekek, egyazon intézményen belül, külön épületben és szegényesebb tanterv alapján tanulnak.

Az ítélet nem jogerős, fellebbezést a határozat kézhezvételétől számított tizenöt napon belül lehet benyújtani a debreceni ítélőtáblához - mondta a bírósági szóvivő.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Vizsgálat a roma kismamák elkülönítése ügyében

Vizsgálatot rendelt el az egri Markhot Ferenc Kórházban az intézmény főigazgatója annak kiderítésére, hogy éri-e hátrányos megkülönböztetés az intézmény szülészeti osztályán a roma nőket, miután olyan sajtóhírek láttak napvilágot, amelyek szerint elkülönített kórteremben kezelik az osztályon a cigány származású kismamákat. A főigazgató szerint eddig ilyesmire nem érkezett panasz.

Itthon

A kisegítő iskolák elkülönítenek

A magyar általános iskolások 5,8 százaléka tanul fogyatékosok számára fenntartott intézményekben vagy osztályokban, túlnyomó többségük enyhe fokon értelmi fogyatékosoknak létrehozott „kisegítőkben”. A közoktatás hátsóudvarának számító oktatási forma a gyakorlatban elsősorban az elkülönítést szolgálja; minden ötödik cigány gyerek kisegítőbe jár.

Világ

A görögök elkülönítik a romákat

„Görögországban a roma közösségek fele a közszolgáltatásoktól elzárva, fertőzésveszélyes környezetben, sárkunyhókban él" – mondta Claude Cahn jogvédő.

Vélemény

Integráció, szegregáció

A Magyar Katolikus Püspöki Konferenciának az oktatási miniszterhez küldött levele nyomán vita bontakozott ki a szociális, kulturális és biológiai okokra visszavezethető hátrányok kezeléséről az iskolarendszerben. Ezt a vitát az olykor kissé ideologikusnak tűnő felhangok ellenére rendkívül időszerűnek és fontosnak tartom.

Itthon

Rejtett felvétel készült a roma kismamák elkülönítéséről

A Roma Sajtóközpont rejtettkamerás felvételt készített, amelyen az egri megyei kórház ápolónője nyugtatja az RSK fehérbőrű munkatársát, aki kismamaként jelentkezett az intézményben, hogy "nem kell félnie, nem teszik a romák közé". Korábban a kórház vezetője, Kovács József igazgató cáfolta, hogy megkülönböztetnék a roma kismamákat.

MTI Világ

Nem épül romákat elkülönítő fal Eperjesen

Uborkaszezonhoz illő sajtócsemegének nevezte és cáfolta a szlovákiai Eperjes (Presov) polgármestere azt a jelentést, mely szerint az egyik városrész lakói betonfallal vagy élő sövénnyel szeretnék elkülöníteni saját családi házaikat a közelben romáknak épült, szociális lakásokból álló teleptől.