szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormányprogram nem jelöli ki világosan a kormány jövőbeni cselekvési tervét; másrészt a mostani program semmiben nem tér el a korábbiaktól, ugyanakkor olyan magas mércét állít önmagának, amelyet nem tud mindig teljesíteni - mondták az MTI által szerdán megkérdezett politológusok.

"A kormányprogram sem a szellemi, sem a szakmai tartalmát tekintve nem egy olyan iránytű, amely világosan kijelöli a jövőbeni cselekvési tervét a kormánynak" - fogalmazott Stumpf István, a Századvég Alapítvány elnöke.

Véleménye szerint a program nem tartalmaz olyan átfogó helyzetértékelést, amellyel indokolni lehetne, miért is érkezett el Magyarország egy elágazási ponthoz, miért kell az ország versenyképessége, a közigazgatás működése okán nagyszabású átalakításokat végezni. 

Stumpf István azt mondta, nem tapintható ki a dokumentumból, hogy Magyarország történetének legfontosabb periódusa előtt áll, mert olyan fejlesztési forrásokhoz juthat, amelyekkel hozzá lehet látni egy átfogó társadalmi, gazdasági és közigazgatási reformhoz - fűzte hozzá.

"Aki ebből a kormányprogramból akar tájékozódni arról, hogy mit fog csinálni a kormány, az bizonyosan homályból homályba jut. Tulajdonképpen rejtett módon üzeni meg a középosztálynak, a közszférában dolgozóknak, a pedagógusoknak és a vállalkozásoknak: nem az aranykorszak következik, hanem ők kell vigyék a megszorítások terheit, hogy aztán újra lendületbe jöhessen az ország" - mondta a politológus.

A második Gyurcsány-kormány programja nem üt el az eddigi kormányprogramoktól - mondta Csizmadia Ervin. Egyetlen kormányprogram sem tartalmazott eddig olyan konkrét cselekvési tervet, amely részletesen lebontva meghatározta volna, mit kell tennie a leendő kormánynak. Az ellenzék mindig bírálja a kormányprogramokat, amelyek eszméket, víziót próbál megfogalmazni - tette hozzá.

A politológus szerint a dokumentum szövegében van egy kijelentés - (nincs szükség új rendszerváltásra, hanem egy új reformkor kezdődik, ami a haza és haladás összefüggésében valósulhat meg) - amelyre nem kellő mélységében reagálnak. Az "új reformkor" gondolatot nem bontja ki kellő mélységében és kellő alapossággal a program, amely ezzel "saját magával szemben egy nagyon magas mércét (állít), és ezt nem mindig tudja teljesíteni" - magyarázta.

Ehhez a mércéhez másfajta, mélyebb és alaposabb indoklást kellett volna adni, többet lehetett volna beszélni arról, milyen az ország gazdasági állapota, amelyekből ezt az új reformkort le lehet vezetni - mondta Csizmadia Ervin.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Fókuszban

Kormányprogramok anno

Magyarország 1867 óta állandó reformkészültségben állt, legalábbis ez a benyomás alakul ki a Miniszterelnöki Hivatal...

MTI Itthon

Gyurcsány: a politika magán kezdi a reformokat

Indul az országreform, az Új Magyarország felé vezető első lépés, hogy átalakítjuk az államot és a politikát: a posztok és a képviselők számát csökkentjük, az előjogokat megnyirbáljuk, a pártfinanszírozást átláthatóvá tesszük, az összeférhetetlenségi szabályokat szigorítjuk, a jogalkotás minőségét javítjuk – áll a Kormányszóvivői Iroda közleményében. Gyurcsány Ferenc javaslatai nyilvánosak.

MTI Gazdaság

Járai Zsigmond bírálja Gyurcsány programját

A vezetésnek "halvány fogalma" sincs, mi történik a költségvetéssel, de azt sem tudják, hogy mit kell tenni - vélekedett Járai Zsigmond. Jelezte, a kedden nyilvánosságra hozott kormányprogramból az euróövezethez való csatlakozás 2010-es dátumát nem lehet kiolvasni

Gazdaság

VITA A HVG REFORMPROGRAMJÁRÓL

Lapunk 2006. május 6-ai számában közzétettük a HVG reformjavaslatait. Az alábbiakban a - hvg.hu honlapon folyamatosan olvasható - összeállításunkhoz érkezett hozzászólásokból közlünk válogatást.

MTI Itthon

Benyújtották a kormányprogramot

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök benyújtotta az Országgyűlésnek a kormányprogramot. A program öt fejezetben - Reformok az új Magyarországért; Fejlődő, sikeres köztársaság; Modern köztársaság; Igazságos köztársaság; Biztonságos köztársaság - taglalja az ország előtt álló feladatokat, ami az új Magyarország megteremtésének feltétele.

MTI Itthon

Az SZDSZ küldöttgyűlése elfogadta a kormányprogramot

Az SZDSZ küldöttgyűlése ellenszavazat nélkül jóváhagyta a kormányprogramot, és felhatalmazást adott a pártvezetésnek a koalíciókötésre az MSZP-vel – közölte Kuncze Gábor pártelnök az ülést követő sajtótájékoztatón.