szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz számára elfogadhatatlan a 80 milliárd forintos "betegadó", a tervezett vizitdíj és kórházi ágydíj bevezetése - közölte pártja álláspontját Zombor Gábor, a Fidesz országgyűlési képviselője szombaton.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) honlapján közölt statisztikai adatok szerint ez az intézkedés 80 milliárd forintos sarcot, "betegadót" jelentene többletként a lakosság vállán, a 350 milliárdos megszorítást tartalmazó "Gyurcsány-csomag" mellett - mondta a Fidesz-frakció népjóléti kabinetjének tagja a budapesti sajtótájékoztatón.   

Zombor Gábor kihűlő ígéretként értékelte azt a kormányzati nyilatkozatot, hogy a gyermekeknek, a nyugdíjasoknak és a krónikus betegeknek nem kell majd fizetniük. Mivel az alkotmány értelmében nem tehető különbség beteg és beteg között, a terv nem állná ki az alkotmányosság próbáját - vélekedett.

Vagyis mindenkinek fizetnie kellene, ami csak kompenzációval enyhíthető, ám a jelenlegi gazdasági helyzetben nem látható, honnan lehetne előteremteni a szükséges mintegy évi 60 milliárd forintot - magyarázta.

A politikus szólt arról, hogy az egészségügyi ellátás kétharmadát a gyermekek, az idősek és a krónikus betegek veszik igénybe, így szakmailag is megalapozatlan az elképzelés, mivel - az említett kompenzációt számolva - gyakorlatilag nem jutna pluszforráshoz az egészségügy, ugyanakkor nem számolná fel a hálapénz intézményét.

Az OEP-adatok tükrében a Fidesz azt számolta ki, hogy a háziorvosi ellátásnál 34 milliárd, a járóbeteg-szakellátás keretében 37-38 milliárd, a kórházi ellátás tekintetében pedig 10 milliárd forintos többletterhet jelentene a lakosságnak a vizitdíj és kórházi ágydíj.

Zombor Gábor azt a következtetést vonta le, hogy megdől a "nem lesz fizetős az egészségügyi ellátás" ígéret és nyilatkozat, amely a közelmúltban is elhangzott kormánypárti politikusoktól, közöttük Veres János pénzügyminisztertől, aki pert is tervezett rémhírterjesztés miatt.

A képviselő hozzáfűzte, hogy az eddigi intézkedések is tízmilliárdot vontak el az egészségügytől.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Az egészségügyi reformok mellett a többség

Az emberek több mint kétharmada szerint nem lehet tovább halogatni az átfogó reformokat az egészségügy területén - derül ki a Marketing Centrum kutatásából. 45 százalékuk egyetért azzal, hogy az egészségügyi ellátás színvonala csak akkor fog javulni, ha több egymással versengő biztosító közül választhatunk, és csupán 33 százalékuk van az ellenkező véleményen.

Plázs

Évközi megszorítások az egészségügyben

Ha az orvos nem foglalkozik átlagosan legalább öt percig a pácienseivel, nem fizet az egészségbiztosító, egy kórházi ágyra pedig naponta csak egy beteget lehet "elszámolni" - ilyen és ehhez hasonló előírásokkal indul harcba a túlköltekezés ellen az egészségügyi tárca.

Vélemény

Átoperálja Molnár az egészségügyet?

Orvosi hasonlattal élve: a társadalombiztosítás, kórház-és rendelőfinanszírozás átoperálása rizikós, de a jelenlegi állóvíz meghagyása esetén a “páciens” halálára nagy értékű fogadásokat köthetünk. Jó, hogy Molnár Lajos, a leendő Gyurcsány-kabinet egészségügyért felelős tagja nem az a konfliktuskerülő típus.

Plázs

Több-biztosítós egészségügyi modellek

Európa számos országában több egészségbiztosító közül választhatnak az állampolgárok. De az idehaza liberális mintának tekintett holland, az osztrák, a cseh és a német egészségbiztosítási rendszer is állandó kiigazításra szorul.