szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újabb egyeztetéseket kezdeményezett a fejlesztéspolitikáról december 19-re és 20-ra Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben.

December 19-én a leghátrányosabb helyzetű kistérségek felzárkóztatásáról szóló programokról kezdeményez megbeszélést, ahova a kistérségek vezetőit, az azokat képviselő önkormányzati szövetségeket várja, míg december 20-ra a fejlesztési programokban jelentős szerepet játszó úgynevezett pólusvárosok vezetőit hívta - mondta Gyurcsány Ferenc kormányfő.
 
Gyurcsány Ferenc hétvégi bejelentését megismételve elmondta: a magyar európai parlamenti képviselőket december 10-én várja megbeszélésre.

Mint mondta, Miskolc, Debrecen, Szeged, Pécs, Székesfehérvár, Veszprém, Győr és Budapest lesz a fejlődés "legmarkánsabb térségi hajtóereje". Ugyanakkor nem lehet megengedni, hogy olyan programot csináljanak, ahol csak az elől haladókra gondolnak, ezért egy nappal korábban arról kell tárgyalni, hogy a lemaradók milyen speciális programokkal zárkózhatnak föl - mutatott rá a kormányfő.
 
"Csináljunk abból szokást és normális együttműködést, hogy önkormányzatok, önkormányzati szövetségek, kistérségek, régiók, megyék (...) parlamentben, parlamenten kívül, kormánnyal és másokkal tárgyalnak" - fogalmazott. 
 
A kormányfő javaslatot tett arra is, hogy az uniós források felhasználásának parlamenti ellenőrzésében kössön kompromisszumot a kormány és az ellenzék.
 
"A következő hétfőig (...) azt javasolom okos kompromisszumként, hogy lényegében az ellenzéki beadvány alapján, megváltoztatva a bizottság elnevezését, de nem megváltoztatva az indítvány egyetlen egy lényeges, ezen túli pontját sem, szülessen egy ötpárti közös egyezség erről, és jövő héten napirendre tudjuk venni ezt a kérdést" - fogalmazott, hozzátéve: mindenki tesz a másik felé egy lépést. 
 
A nyugat-balkáni bővítés
 
Magyarországnak kezdeményező, támogató szerepet kell vállalnia a nyugat-balkáni országok uniós csatlakozása előtt álló akadályok lebontásában  - jelentette ki a kormányfő napirend előtti felszólalásában.
 
Gyurcsány Ferenc elmondta: ahhoz, hogy meggyőzzünk a politikusokat, az uniós közvélemény tartózkodó részét arról, hogy szükségünk van erre a régióra, nem elég a kormány támogatása, de az sem elegendő, ha a kormány és az ellenzék egyetért ebben. Tovább kell menni, és közösen kell szerepet vállalni abban, hogy szövetségeseket találjunk ehhez a politikához - hangoztatta, hozzátéve: szövetségesek kellenek a régióban és az egész EU-ban. Legelemibb érdekünk ebben az ügyben megküzdeni értük.

"A Nyugat-Balkán nem jelenthet fehér foltot Európa és az Európai Unió testén, Nyugat-Balkán stabilitása és prosperitása nélkül nincsen hosszú távon békés, nyugodt Európa, Európának szüksége van ezekre az országokra" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc. 
 
Bár nagyon sok lappangó, helyenként nyilvánosan is érzékelhető vita veszi körül a Románia és Bulgária csatlakozását követő időszak bővítési politikáját, Magyarország álláspontja világos. 
  
Frakciók válasza

 
A parlamenti frakciók képviselői egyetértettek a miniszterelnökkel abban, hogy Magyarországnak kezdeményező, támogató szerepet kell vállalnia a nyugat-balkáni országok uniós csatlakozása előtt álló akadályok lebontásában. Erről a pártok képviselői beszéltek válaszul a miniszterelnök napirend előtti felszólalására hétfőn a parlamentben.
 
Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője kiemelte: a parlamenti pártok között konszenzus van Magyarországnak a nyugat-balkáni országok felé tanúsított külpolitikájában. Magyarország nemzeti érdeke, hogy jóban legyünk ezekkel az országokkal. 
 
Horvátország EU-csatlakozását pártja kezdettől fogva támogatta - hangsúlyozta Semjén Zsolt, a KDNP elnök-frakcióvezetője. Eörsi Mátyás (SZDSZ) szerint a balkáni térség különösen fontos Magyarország számára.
 
Mesterházy Attila (MSZP) úgy fogalmazott, hogy Magyarország ugyan kis ország, de nagy nemzet. Magyarországnak nemzeti érdekei képviseletéhez szüksége van partnerekre. Dávid Ibolya, az MDF frakcióvezetője azt hangsúlyozta: pártja soha egy percig sem kérdőjelezte meg Horvátország EU-csatlakozásának szükségességét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Decemberben küldik el a fejlesztési programokat az EU-nak

A kormány az ágazati és regionális operatív programokat együtt nyújtja be Brüsszelnek december közepén, először az ágazati operatív, majd a regionális programokat véglegesíti a Nemzeti Fejlesztési Tanács - mondta Gyurcsány Ferenc hétfőn Budapesten a tanács ülésén.

MTI Gazdaság

Új szabályok a fejlesztési adókedvezményre

Új rendeletet tett közzé a fejlesztési adókedvezményről a kormány a legújabb Magyar Közlönyben. A 2003-ban hozott hasonló rendelet az év utolsó napján hatályát veszti, így az október 16-tól benyújtott és december 31-ig el nem bírált kérelmeket már az új szabályok szerint minősítik.

MTI Itthon

A kormány elfogadta a II. Nemzeti Fejlesztési Tervet

A kormány szerdán elfogadta, és a jövő hét elején Brüsszelbe küldi a II. Nemzeti Fejlesztési Tervet a 2007 és 2013 közötti európai uniós fejlesztési források felhasználásáról - mondta Fadgyas Gábor, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség szóvivője.

MTI Karrier

Gyurcsány: nem folytatunk titkos tárgyalásokat

A jelenlegi kormány a munkavállalók oldalán áll, de a közös felelősség miatt nem ígérheti meg, hogy az egyensúly érdekében hozandó intézkedések, a reformok fő elvein változtatni lehet - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szombaton, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) kongresszusán.