szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A jelenlegi kormány a munkavállalók oldalán áll, de a közös felelősség miatt nem ígérheti meg, hogy az egyensúly érdekében hozandó intézkedések, a reformok fő elvein változtatni lehet - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szombaton, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) kongresszusán.

A kormány és a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ kapcsolata továbbra is a közös baloldali értékek alapján áll, de ennek a kapcsolatnak nemcsak a mára, hanem a jövőre is vonatkoznia kell. A kormány baloldali elkötelezettsége, attitűdje nem változott. Egy baloldali kormánynak - de nem is csak baloldali, hanem minden tisztességes kormánynak - a gyengébbek oldalán kell állnia, ezek a munkavállalók - mondta a miniszterelnök.
 
Gyurcsány Ferenc ugyanakkor hangsúlyozta: közös felelősség alapján nem ígérhető, hogy az egyensúly érdekében hozandó intézkedések, a reformok fő elvein változtatni lehet.
 
A kormányfő szerint a 2002-2006 közötti bér- és szociális intézkedések a hosszú évek adóssága alapján elvárhatók, de nem kellően végiggondoltak és megalapozottak voltak. Mint mondta, a cél nem változott, de a tempót vissza kell fogni, 2007 az erőgyűjtés éve lesz. 

A miniszterelnök külön is foglalkozott a kongresszus pénteki vitájában megfogalmazott véleménnyel, miszerint a tőke és a politika cinkosan összekacsint a munkavállalók mögött. Reagált arra is, hogy több felszólaló is bírálta a liberális gazdaságpolitikát. 
 
Gyurcsány Ferenc kijelentette: sem ő, sem kormányának más tagjai nem folytatnak magán- vagy titkos tárgyalásokat a tőke képviselőivel, nem részesei valamiféle, a munkavállalók érdekeivel ellentétes paktumnak. Ez alapvetően ellentétes volna egy baloldali kormány elveivel. 

A liberális gazdaságpolitika bírálatával kapcsolatban megjegyezte: a baloldal, így a szakszervezetek egyes képviselői gyakorta - főként kiélezett helyzetekben - ösztönösen és indokolatlanul, kellő megalapozottság nélkül mondanak bíráló szavakat a liberalizmusra. 

Ha a baloldaliak büszkék elveikre, s elvárják, hogy ezt mások is tiszteletben tartsák, akkor erre joggal tarthatnak igényt a liberálisok és a konzervatívok is - hangsúlyozta a miniszterelnök, aki visszautasította azt is, hogy túlzott lenne a liberálisok befolyása a kormányban. 

Az elmúlt évek több olyan intézkedését hozta fel példaként, amely szerinte bizonyíthatja a munkavállalóknak a kormány szociáldemokrata elkötelezettségét. Így például a Munka törvénykönyv munkavállaló- és szakszervezetbarát módosításait, az érdekegyeztetés megerősítését. 

Pataky Péter, az MSZOSZ megbízott elnöke tolmácsolta azt az igényt a miniszterelnöknek, hogy érdemi párbeszédet óhajtanak szakszervezetek a kormánnyal. 

A keresetek emeléseknek követniük kell a teljesítményeket és jövőre is legalább a reálbérek szinten tartását kellene elérni. A reformintézkedéseknél nagyobb megfontoltságot várnak el, az öngondoskodási elemeket nem lehet a munkavállalókra háruló nagyobb terhekkel együtt érvényesíteni - tette hozzá Pataky Péter. 

Sáling József, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének elnöke úgy vélekedett, hogy a munkavállalók nem fordultak el a kormánytól, de azt sem mondhatná, hogy támogatják. Inkább kivárás jellemzi magatartásukat.

Népszabadság Online Vállalkozás

A munkavállalókért tüntetnének a szakszervezetek

Ha az Országos Érdekegyeztető Tanács keddi ülésén nem sikerül elérni a munkavállalók számára kedvezőtlen intézkedések visszavonását, a szakszervezetek még a módosítások parlamenti végszavazása előtt, július 7-én tiltakozó demonstrációt szerveznek a Kossuth térre - írta a Népszabadság.

hvg.hu Karrier

A magyarok a legpesszimistább munkavállalók

A Hewitt Associates – globális HR outsourcing és tanácsadó cég – által végzett Legjobb Munkahely Felmérés közép-és kelet európai eredményei azt mutatják, hogy a régió négy résztvevő országának vannak közös erényeik és bűneik, mindezek ellenére van köztük néhány szembetűnő különbség is.

MTI Itthon

Milyen reformok várhatók még?

Gyurcsány Ferenc kormányfő szerint ma erős reformkényszer van az elmúlt 15 év alatt feltorlódott problémák miatt. A szükséges reformok közül csak a felsőoktatásban bevezetett bolognai folyamat és a nyugdíjrendszerrel kapcsolatos részreform, a magánnyugdíjpénztárak bevezetése valósult meg.

Meixner Zoltán (hvg.hu) Itthon

Milyen reformot akar Gyurcsány? Itt vannak a részletek

Gyurcsány Ferenc úgy véli, hogy a közkultúra megváltoztatására van szükség ahhoz, hogy Magyarország csatlakozhasson a fejlett nyugati demokráciákhoz, s egészséges fejlődése hosszú távon fenntartható legyen. A miniszterelnök ezért – mint a GKI gazdaságkutató keddi budapesti konferenciáján elmondott előadásából kiderült – nem egyszerű gazdasági reformokat akar, hanem társadalmi-, vagy ha úgy jobban tetszik, országreformot.

Lefilmezték a kínaiak hatodik generációs harci gépének próbarepülését

Lefilmezték a kínaiak hatodik generációs harci gépének próbarepülését

Orbánék támogatják, hogy Szlovákiában legyenek az orosz–ukrán béketárgyalások

Orbánék támogatják, hogy Szlovákiában legyenek az orosz–ukrán béketárgyalások

Tényleg erre tartanak a magyar bankok?

Tényleg erre tartanak a magyar bankok?

A magyarok nem számítanak semmi jóra a jövőben?

A magyarok nem számítanak semmi jóra a jövőben?