szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sorozatos hibákat állapított meg az ombudsmani vizsgálat az augusztus 20-i tűzijáték előkészítésében és lebonyolításában - hangzott el a Magyar Televízió Híradójában szerdán este.

A hírműsor beszámolója szerint a vizsgálatról készült jelentés megállapítja: a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) nem gondoskodott az ünnepségen résztvevő tömeg biztonságáról, és nem készült fel egy esetleges veszélyhelyzetre. A tűzijáték megrendelője, a MeH és az ünnepséget szervező kft. közötti szerződésben szereplő biztonsági tervben leginkább a parkolási tilalom ellenőrzése és a biztonsági őrök feladatai szerepeltek.

A vizsgálati jelentés szerint a MeH nem vizsgálta a milliós tömeggel járó biztonsági kockázatot, és nem dolgozott ki hatékony riasztási láncot. A műsornak Danks Emese kormányszóvivő csütörtökre ígért tájékoztatást.

Hibázott a rendőrség is, mert még a vihar kitörése előtt leállíthatta volna a rendezvényt - hangzott el a műsorban, amely szerint az ombudsmanok azt is megállapították, hogy a tömegrendezvények biztosításának szabályai nem felelnek meg az alkotmányos követelményeknek, ezért felkérték a kancelláriaminisztert, az önkormányzati és a rendészeti minisztert, valamint a Fővárosi Közgyűlést, hogy tegyenek intézkedéseket a hasonló esetek elkerülése érdekében.

A vizsgálatot Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa és Takács Albert, a helyettese hivatalból végezte. Az ombudsmani jelentés összegzését csütörtökön, sajtótájékoztatón ismertetik.

Az MTI birtokába került dokumentum szerint az élethez, egészséghez és testi épséghez való alkotmányos jogok sérelme miatt indítottak az ombudsmanok vizsgálatot a jogszabályok, az érintett hatóságok és közszolgáltatók tevékenységének vizsgálatára, illetve az együttműködés esetleges hiányosságainak feltárására.

A rendőrséggel kapcsolatban megállapítják: a Budapesti Rendőr-főkapitányság a korábbi tapasztalatok alapján készült fel a rendezvény biztosítására, de a rendkívüli időjárási helyzet bekövetkeztével nem számoltak. A beszerzett adatok alapján az ombudsmanok megállapították, hogy a rendőrség volt az egyetlen olyan hatóság, amelyhez a közeledő viharról szóló információk eljutottak még a vihar kitörése előtt. Így a rendezvény elhalasztását vagy leállítását jogszabályban rögzített, konkrét felhatalmazás nélkül is meg lehetett és kellett volna tennie.

Az ombudsmanok megállapították továbbá, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat a tudomány és technika jelenlegi állása szerint nem adhatott pontosabb és korábbi előrejelzést. Azt is leszögezték: az OMSZ-től évek óta nem kérnek "meteorológiai biztosítást" a tűzijáték szervezői, ami önmagában is bizonyítja a megelőzésre, elhárításra való felkészülés elégtelenségét.

A jelentés szerint a katasztrófavédelemben résztvevőkre vonatkozó számos jogszabály egyikében sincs válasz arra az egyszerű kérdésre, hogy egy közeledő meteorológiai katasztrófahelyzetben - ha az egy tömegrendezvényen az emberi életet veszélyezteti - ki jogosult és köteles azonnali hatályú megelőző intézkedést tenni.

Az ombudsmanok szerint a katasztrófavédelem az információ továbbításán túl intézkedésre, riasztásra nem volt jogosult, és nem is szólíthatta fel a résztvevőket a helyszín elhagyására.

Az Országos Mentőszolgálattal kapcsolatban kijelentik, hogy nem volt az előírásoknak megfelelő számú mozgóőrség a rendezvényen.

A tűzijáték lebonyolításával kapcsolatban megjegyzik: külön szerződés nélkül is a tűzijátékot szervező kft. törvényi kötelezettsége, hogy a munkát nem végezheti el, ha az az élet- és vagyonbiztonság veszélyeztetéséhez vezetne.

A biztosítással kapcsolatban Lenkovics Barnabás és Takács Albert úgy foglalt állást, hogy a tömegrendezvények biztosításának szabályai és szervezeti feltételei nem felelnek meg az alkotmányos életvédelem követelményének.

Az ombudsmanok szerint az ünnepségek megszervezése, a szerződés megkötése során a kormány nevében eljáró MeH nem teljesítette objektív alapjogvédelmi kötelezettségét.

Az augusztus 20-ai tűzijáték idején Budapestre lecsapó viharban öten meghaltak, több százan megsebesültek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Fidesz: ki a felelős az augusztus 20-i balesetekért?

A Fidesz választ vár arra, hogy ki a felelős a balesetekért, amelyek az augusztus 20-i tűzijáték idején kitört viharban történtek - mondta Lázár János, az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottsága fideszes elnöke hétfőn.

MTI Itthon

Augusztus 20.: nem lesz politikai felelősségre vonás

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az augusztus 20-i katasztrófával kapcsolatos vizsgálati anyag áttanulmányozása után úgy döntött, nem indokolt a politikai felelősségre vonás ebben az ügyben - jelentette ki Danks Emese a szerdai budapesti kormányszóvivői tájékoztatón.