szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Civil értelmiségi mozgalom alapításáról döntött szombaton több mint száz közéleti személyiség. Weboldalukon olvasható mottójuk az a korábban Széchenyinek tulajdonított idézet, melyről az Urban Legends blog nemrégiben kiderítette, valójában egy szépirodalmi műből származik.

A Márciusi Chartát Csoóri Sándor író kezdeményezte, akinek leveléhez számos író, művész, tanár, közgazdász, tudós, egyházi személyiség csatlakozott. A mozgalom http://www.marciusicharta.eu/ címen elérhető weboldalának Mi magyarok "rovatában" mottóként egy idézet olvasható, annak forrásaként pedig Széchenyi Istvánt tüntetik fel a szájt szerkesztői:

"Minden nemzetnek olyan kormánya van, aminőt érdemel. Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek ülnek egy bölcs és becsületes nép nyakára, akkor a nép azokat a silány fickókat minél hamarabb a pokol fenekére küldi. De ha egy hitvány kormány huzamosan megmarad a helyén, akkor bizonyos, hogy a nemzetben van a hiba. Akkor az a nemzet aljas vagy műveletlen."

A magyar sajtóban sokat emlegetett, Széchenyinek tulajdonított idézetet éppen a közelmúltban leplezte le az Urban Legends nevű, városi legendákkal, tévhitekkel foglalkozó weboldal. Az alábbi oldalon olvasható kutatás szerint az idézet első mondata Joseph de Maistre francia filozófus gondolata, melyet 1810 és 1816 között legalább három levelében megfogalmazott. A lap által megkérdezett történészek szerint a szöveg egyébként sem felel meg Széchenyi gondolkodásának, mert annak szerzője többek között olyan szavakat használ, amiknek akkoriban nem volt értelme. A blog szerzője végül az idézetet korabeli forrásanyagok helyett egy szépirodalmi műben, az 1936-ban papírra vetett Egyedül vagyunk című Surányi Miklós-regényben találta meg.

A teljes kutatás elolvasható itt!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!