Hatodik éve Budapesten rendezik a rendőri és katonai mesterlövészek világkupáját, s a napokban befejeződött versenyen, amelyen 22 ország 162 mesterlövésze vett részt, a rendőri csapatversenyt a Simonyi Ottó-Varga Károly páros nyerte, a rendőri egyéni versenyben is Simonyi Ottó diadalmaskodott, ahogyan ő nyerte az összesített számot, a "best of best" címet is, már másodszor.
A rendőrtiszt taktikai harcászatot tanít rendőröknek és katonáknak a ORFK Rendészeti Szervek Kiképző Központjában. A világkupán elért siker után elmondta, hogy ezen a versenyen csak olyan katonai és rendőri mesterlövők vettek részt, akiknek ez a hivatása. A kétfős csapatoknak összesen 15 feladatot kellett végrehajtaniuk, még éjszaka is kellett lőniük.
A feladatok speciálisan mesterlövész feladatok voltak; a legtöbb feladat egy lövésből, legfeljebb kettőből állt - hangsúlyozta Simonyi Ottó. Mint mondta, különböző távolságokról - 25 és 420 méter között - kellett eltalálni a kicsinyített célterületeket, például 420 méternél is csak egy hat centiméteres célterület volt kijelölve.
"A 100 méteres lövésnél egy 25 milliméteres karika volt az arcon elhelyezve úgy, hogy a lövedék a kisagyat érje. Ebbe kellett egy lövéssel betalálni úgy, hogy ne érintsük a vonalat. Ez nagyon speciális versenyszám volt, maximális felkészültséget és felszereltséget igényelt" - magyarázta.
Hasonlóan különleges, komoly fizikai és szellemi kihívást jelentett az, amikor 150 méterről kellett meglőni egy 5 centiméteres felületet egy emberi arcban úgy, hogy a versenyzők 30 méterre sorakoztak fel a lővonaltól a mintegy 10 kilós fegyverrel, majd be kellett rohanniuk a lővonalba, a földre kellett vetni magukat, meg kellett keresniük a célt, amelyre kétszer kellett lőniük. Mindezt 30 másodperc alatt kellett végrehajtani.
A mesterlövész szerint csak hasonló szituációs gyakorlatokkal lehet edzeni az ilyen megmérettetésekre. A céllövőktől eltérően a rendőri és katonai mesterlövészeknél nincs úgynevezett "belövés" – tette hozzá. A sportlövőktől eltérően a rendőr, katona nem próbálhat az éles lövés előtt, hanem "hideg csővel", adott esetben ötnapi kúszás, mászás után kell a célpontot megtalálnia és egy lövéssel leküzdenie. A mesterlövészeknél az első lövés dönt - magyarázta.
A munkájáról szólva hangsúlyozta, hogy a katonáknál többször kerül sor éles bevetésre, egy katonai misszióban akár hetente két-háromszor is lehet éles bevetés. Egy rendőri mesterlövésznek viszont lehet, hogy az életben csak egyszer kell lőnie, de ettől függetlenül nap mint nap kint van a terepen.
A mesterlövész, legyen rendőr vagy katona elvehet és megtarthat életet. Csak egy dolog számít: az adott körülmények között, az adott pillanatban a törvény szerint ő hogyan dönt. Ez az ő személyes döntése - nyomatékosította, hozzátéve: ez súlyos pszichikai megterhelést jelent, de "erre azt szoktuk mondani, a lidércekkel együtt kell tudni élni". A pszichikai megterhelést rendkívül nehéz feldolgozni, de valaki vagy meg tud vele küzdeni, vagy "kihullik" - mondta.