szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az oktatási tárca kész tárgyalni a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) alternatív tandíjjavaslatáról, ám azt a jelenlegi formájában nem tartja bevezethetőnek - közölte a minisztérium. A HÖOK szerint a minisztérium semmitmondó válasza csak az időhúzás, s szerda este megtartják tüntetésüket.

Az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) közleményében azt közölte, csütörtökre megbeszélésre hívta a Felsőoktatási Kerekasztal résztvevőit. A hallgatói érdekképviselet javaslataira Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár adta át szerda délben Miskolczi Norbert HÖOK-elnöknek az OKM válaszát.

Ebben a szakállamtitkár kiemelte: a tárgyalásokhoz jó alapot szolgáltat az a tény, hogy a HÖOK is a hallgatói hozzájárulás szükségessége mellett foglalt állást. A felek a dokumentum szerint abban is egyetértenek, hogy a fizetési kötelezettség képzési ciklusonként differenciált legyen, s hogy a befolyt összeg egy részét tanulmányi ösztöndíjakra fordítsák az egyetemek és főiskolák.

A tárca szakemberei a HÖOK javaslatát jelenlegi formájában azért nem tartják bevezethetőnek a többi között, mert álláspontjuk szerint a felvett, de nem teljesített kreditek után fizetendő tandíj büntető jellegű, amely "a feladatvállalást elkerülő tanulási stratégia kialakítására ösztönöz, nem pedig teljesítményre sarkall".

Emlékeztetnek arra is, hogy a képzési hozzájárulás fizetése alól mentességet kap minden olyan hallgató, aki hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzetű, fogyatékkal él, illetve a felsőoktatási törvény legutóbbi módosítása értelmében az is, aki gyermekgondozással összefüggő juttatást kap.

A HÖOK válaszul kiadott sajtóközleményében emlékeztet arra, hogy a minisztériumnak olyan alternatív javaslatot küldtek, amelyet "a tandíj helyett, a felsőoktatás minőségének valódi javításáért" dolgoztak ki. Mint írják, a felsőoktatásért felelős szakállamtitkár levele nem tekinthető válasznak. "A válasz semmitmondó, nem ad egyértelműen igent, sem pedig nemet. A megjelölt indokok alapján csupán időhúzásnak tekintjük" - értékelte Manherz Károly válaszát a HÖOK.

A hallgatói érdekképviselet nevében Miskolczi Norbert elnök azt közölte, hogy a minisztérium ajánlatát nem tekinti valós egyeztetési szándéknak, mert, mint rámutatott, a kiküldött javaslat alapkoncepciója már 2006. június 5-e óta ismert. A HÖOK szerda este a tandíj jelenlegi rendszere ellen fáklyás demonstrációt tart a fővárosban.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

Cseh tandíjvita

A csehországi egyetemek és főiskolák rektorainak többsége szükségesnek tartja a tandíjat a felsőoktatásban - ez derül...

MTI Itthon

HÖOK: a tandíj miatt kevesebb a felvételiző

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) szerint összefüggés van a felsőoktatásba jelentkezők számának jelentős csökkenése és a tandíj bevezetése között.

MTI Itthon

Bekeményít az ELTE: utólagos tandíjemelés?

Az eredetileg közzétett 105 ezer forintos tandíj helyett 111 ezer forintot szedne az ELTE a szeptemberben beiratkozó hallgatóitól. A tárca szerint ezt nem teheti meg -tudta meg a Népszabadság.

MTI Itthon

Jövő szeptembertől lesz tandíj

Azok a hallgatók fognak először jövőre képzési hozzájárulást fizetni, akik az idén szeptembertől kezdik meg felsőfokú tanulmányaikat - mondta Arató Gergely, az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkára.

MTI Itthon

ELTE: 105 ezer forint lesz a tandíj

Korábbi sajtóhírek arról szóltak, hogy az ELTE-n nem a központilag javasolt 105 ezer, hanem 111 ezer forint lenne a fizetendő képzési hozzájárulás alapképzésben.

MTI Itthon

OVB: lehet népszavazás a tandíjról

Hitelesítette a Fidesz és a KDNP képzési hozzájárulásra vonatkozó népszavazási kezdeményezésének aláírásgyűjtő ívét az Országos Választási Bizottság (OVB) hétfői ülésén.