szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Boross Péter szerint egy évben egynél több névszavazást nem lehet "ráengedni egy országra". A volt miniszterelnök, MDF-es országgyűlési képviselő erről a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában beszélt.

© hvg.hu
Emlékeztetett arra, hogy jelenleg mintegy 400 népszavazási javaslat van a választási iroda előtt, amelyből ha akár 50-et is mérlegelni kell, az tönkreteszi az alkotmányos rendszer működését. Arra figyelmeztetett, hogy ez az eszköz, a precedens folytán, egy következő kormány ellenzékének is a rendelkezésére fog állni. "S hogy a magyar elmék erre nem tudnak gondolni, hát az a közvélemény jelentős része színvonalát minősíti" - fogalmazott Boross Péter.

A volt miniszterelnök arról is beszélt, hogy szerinte nem lett volna szabad Laborc Sándort kinevezni a nemzetbiztonsági hivatal vezetőjének. Mint mondta, "ha valaki nem ismeri a személyt, (...) de azt tudja, hogy milyen hangulat keletkezik körülötte és azt is tudja, milyen stigmák vannak rajta, akkor egy bölcs kormány azt nem nevezi ki". Véleménye szerint a kormány részéről ez nem az ellenzék előtti behódolás lett volna, hanem "józan viharelhárító ténykedés". Felidézte, hogy amikor miniszterelnök volt, a Németh Miklós kormánya alatt kinevezett hírszerzési és kémelhárítási vezetőket helyén hagyta volna, mert nem volt velük szemben az alkalmatlanságukra vonatkozó kifogás. Azonban állandó dühöt és nyomást érzett "a ma kormányoldalon lévő párt egyik részéről különösen", hogy az egészet "a földdel kell egyenlővé tenni". (Boross itt az SZDSZ-re utalt, amelyik párt nem támogatta Laborc mostani jelölését sem. - A szerk.) Ezért leváltotta a szóban forgó vezetőket, mert "az ember nem ér annyit, mint egy szervezet működőképessége és zavarmentes munkája" - közölte Boross.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Március 9-én lesz a népszavazás

Sólyom László köztársasági elnök március 9-ére, vasárnapra tűzte ki a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörléséről szóló népszavazást.

Itthon

Juhász: az MSZP elbukja a népszavazást

Az MSZP elnökhelyettese szerint pártja nem tudja megnyerni a március 9-ei népszavazást. Juhász Ferenc az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: a vizitdíj, a kórházi napidíj, valamint a tandíj eltörléséről szóló referendumon az igenek számát szeretnék mérsékelni és a nemek arányát növelni.

MTI Itthon

MSZP: nem az egészségbiztosítási törvényt megerősítő népszavazásra

Az MSZP-frakció nemet mond az egészségbiztosítási törvényt megerősítő fideszes népszavazási kezdeményezésre, és támogatja az egészségbiztosítás új modelljét felvállaló törvényjavaslatot - jelentette be Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője a képviselőcsoport évadnyitó ülése után.

MTI Itthon

Tarlós: a népszavazás a társadalom és a kormány konfliktusáról szól

A népszavazás nem a Fidesz és az MSZP, hanem a magyar társadalom és a Gyurcsány-kormány konfliktusáról szól – mondta Tarlós István, a Fidesz népszavazási kampányának vezetője ma, budapesti fideszes vezetőknek tartandó kampányértekezlete előtt. Daróczi Dávid kormányszóvivő erre úgy reagált: zavar van a Fidesz kommunikációjában, mert Tarlós mást mond, mint a főnöke, Orbán Viktor ugyanis nem titkolja, hogy számára ez hatalmi harc, ami a kormány megbuktatásáról szól.

MTI Itthon

Pokorni: magasztos gondolatok a népszavazásról

A Fidesz szerint a népszavazás új politikai kultúra megteremtésének lehetőségét hordozza, a referendum tisztább, igazabb politikai korszak első napja lehet – mondta Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke.