Tetszett a cikk?

Magyarországon 1989 óta eddig ötször tartottak ügydöntő népszavazást, legutóbb 2004. december 5-én. Március 9-én vasárnap jöhet a hatodik és három újabb kérdés.

1989. november 26. - "NÉGY IGEN": Az SZDSZ kezdeményezésére - a Fidesz, a Kisgazdapárt és az MSZDP támogatásával - zajlott az első népszavazás a következő kérdésekről: kivonuljanak-e a pártszervezetek a munkahelyekről, elszámoljon-e vagyonával az MSZMP, a szabad választás után kerüljön-e sor a köztársasági elnök megválasztására, feloszlassák-e a munkásőrséget. Az első országos ügydöntő népszavazáson - amelyet a négyigenes népszavazásként tart számon a köznyelv - a választópolgárok (7 799 059 fő) 58,03 százaléka (4 526 602 fő)vett részt, és a négy kérdésre a többség igennel válaszolt.

1990. július 29. - AZ ELNÖKVÁLASZTÁS MÓDJA: A második országos ügydöntő népszavazást a köztársasági elnök közvetlen választásáról tartották, az aláírásgyűjtés az MSZP támogatásával kezdődött meg. A referendum a 14 százalékos részvétel miatt érvénytelen volt. Az összes (7 820 161) választópolgárból mindössze 1 093 612 fő ment el szavazni.

Az első két népszavazáson az 1989. évi XVII. törvény volt érvényben, miszerint a népszavazás akkor érvényes és eredményes, ha az ország összes választópolgárának több mint a fele, azaz 50 százalék + 1 fő érvényesen szavazott és az érvényesen szavazóknak több mint a fele a megfogalmazott kérdésekre azonos választ adott. Az Alkotmánybíróság 1993-ban született határozata kötelezte a törvényhozást a népszavazási törvény módosítására. Az 1997. október 31-én hatályba lépett alkotmánymódosítás rendelkezései szerint az ügydöntő országos népszavazás akkor eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint a fele, de legalább az összes választópolgár több mint egynegyede a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott. A következő népszavazás idejére azonban a törvénymódosítás még nem született meg.
 
1997. november 16. - NATO: A harmadik országos ügydöntő népszavazás kérdése ez volt: "Egyetért-e azzal, hogy a Magyar Köztársaság a NATO-hoz csatlakozva biztosítsa az ország védettségét?" A referendumon az összes választópolgár (8 059 039 fő) 49,24 százaléka (3 968 668 fő) vett részt és a résztvevők 85,33 százaléka szavazott igennel.

Az Országos Választási Bizottság (OVB) jogértelmező vita után érvényesnek nyilvánította a szavazást; figyelembe vette, hogy a törvényhozók mulasztása miatt a népszavazás kapcsán ütközött egymással az alkotmány és a törvény, de úgy ítélte, hogy az alkotmány - mind a jogalkotói szándék, mind pedig a jogforrási hierarchia szempontjából - magasabb rendű jogszabály, mint a népszavazási törvény. Az Alkotmánybíróság formai indokokra hivatkozva utasította el a kérdés tartalmi vizsgálatát, tehát a népszavazás érvényes maradt.

2003. április 12. - EURÓPAI UNIÓ: A negyedik alkalommal Magyarország európai uniós csatlakozásáról tartottak országos ügydöntő népszavazást, ezúttal kivételesen szombati napon. A választásra jogosult polgárok (8 042 272 fő) 45,62 százaléka, azaz 3 669 252 fő járult az urnákhoz, a csatlakozásra az érvényesen szavazók 83,76 százaléka (3 056 027 fő), az összes választásra jogosult állampolgár 38 százaléka mondott igent.

2004. december 5. - KETTŐS ÁLLAMPOLGÁRSÁG/KÓRHÁZPRIVATIZÁCIÓ: A sorrendben ötödik országos, ügydöntő népszavazáson a határon túli magyarok kedvezményes honosításáról, azaz a kettős állampolgárságról és a kórházak privatizációjáról döntöttek a szavazók. A részvétel 37,49 százalékos volt, mivel a 8 048 739 választásra jogosult állampolgár közül 3 017 739 fő ment el szavazni. A hivatalos végeredmény szerint mindkét népszavazás eredménytelennek bizonyult, miután egyik kérdésre sem adott azonos választ a választópolgárok 25 százaléka. A Legfelsőbb Bíróság által elrendelt újraszámolás után az első kérdés esetében az igen és nem szavazatok aránya 65,02/34,98 százalékról 65,01/34,99 százalékra változott. A második kérdésnél az igen-nem arány 51,57/48,43 százalék maradt.

A hatodik országos népszavazást a Fidesz 2006. októberi kezdeményezése nyomán az Országgyűlés 2007. december 17-ei határozatában rendelte el. Az Alkotmánybíróság 2008. január 22-én elutasította az országgyűlési határozatok elleni kifogásokat. Sólyom László köztársasági elnök 2008. január 23-án írta ki a népszavazást.
 
A 2008. március 9-én megtartandó népszavazáson szereplő három kérdés:

"Egyetért-e Ön azzal, hogy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen kórházi napidíjat fizetni?"
"Egyetért-e Ön azzal, hogy a háziorvosi ellátásért, fogászati ellátásért és a járóbeteg-szakellátásért a jelen kérdésben megtartott népszavazást követő év január 1-jétől ne kelljen vizitdíjat fizetni?"
"Egyetért-e Ön azzal, hogy az államilag támogatott felsőfokú tanulmányokat folytató hallgatóknak ne kelljen képzési hozzájárulást fizetniük?"

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Népszavazás: nagyon szoros befutó várható március 9-én

Januárhoz képest valamelyest növekedett azok aránya, akik biztosan mennek szavazni, de csökkent azoké, akik szerint érdemi változásokat hozna a népszavazás, így egyáltalán nem biztos, hogy eredményes lesz a referendum – derül ki a Marketing Centrum legfrissebb kutatásából.

MTI Itthon

A Tárki nevével visszaélve kampányolnak

A TÁRKI Társadalomkutatási Intézet Zrt. (Tárki) nevével visszaélve folyik a közvélemény-kutatásnak álcázott propagandakampány a népszavazási kérdésekben - közölte a Tárki igazgatósága nevében Dencső Blanka szociológus hétfőn.

MTI Itthon

Juhász Ferenc: Elég, Orbán Viktor!

Az MSZP kampánykoordinátora a szocialisták szombati budapesti nagygyűlésén úgy fogalmazott: ha igent mondanak a saját jövőjükre, akkor nemmel szavaznak március 9-én.

Itthon

Juhász: az MSZP elbukja a népszavazást

Az MSZP elnökhelyettese szerint pártja nem tudja megnyerni a március 9-ei népszavazást. Juhász Ferenc az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: a vizitdíj, a kórházi napidíj, valamint a tandíj eltörléséről szóló referendumon az igenek számát szeretnék mérsékelni és a nemek arányát növelni.

MTI Itthon

A népszavazásdömping árt az országnak - véli Boross

Boross Péter szerint egy évben egynél több névszavazást nem lehet "ráengedni egy országra". A volt miniszterelnök, MDF-es országgyűlési képviselő erről a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában beszélt.

Itthon

Hideg kampány Fidesz módra: „Babrás dolog a demokrácia”

Nekikeseredés és a felbuzdulás jellemezte a Magosz ceglédi nagygyűlését, az ellenzék népszavazási kampányrendezvényét. A gazdáknak viszketett a tenyerük a kormány gazságait soroló szónoklatok nyomán, de meg kellett elégedniük nyugtató szavakkal: „nagyon babrás dolog a demokrácia”. És tényleg.

Itthon

Kampánycsend népszavazás előtt és közben

Kampánycsend lép életbe péntek éjféltől az ország egész területén a vasárnapi népszavazás miatt. A korlátozás valamennyi helyi és országos terjesztésű, írott vagy elektronikus médiumra is érvényes.

MTI Itthon

Kóka: kísértet járja be Magyarországot

A felelős liberális demokraták vasárnap elmennek szavazni, mert aki otthon marad, az a múltra szavaz - mondta az SZDSZ elnöke a liberális pártnak a fővárosi Városháza parkban felállított kampányzáró rendezvényén.

hvg.hu Itthon

Bőhm úr és Taki bácsi a népszavazásról

A Szabó család és a Szomszédok kisemberei időnként bizony politizálásra ragadtatták magukat. Fellapoztuk a szövegkönyveket, bekapcsoltuk a videómagnót, s szemlélődtünk, hogyan beszélt Taki bácsi, Vágási Feri meg Kárpáti Zoltán az első három népszavazásról.

hvg.hu Itthon

Hogy kerül a paraszt koszos lába a katedrára?

„Hát ennek nem volt semmi értelme, a moderátorok trék voltak, és gratulálok ezeknek is, hogy egyetlen hallgatói kérdésre sikerült válaszolniuk” - így morgolódott a budapesti Corvinus Egyetem hallgatója a tandíjvitaként beharangozott Pokorni Zoltán–Magyar Bálint-szócsata után kifelé. Joggal berzenkedett, mert a két egykori miniszter vitája – bár nem indult rosszul – a végére teljesen szétesett.