szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gyurcsány Ferenc szerint kisebbségi kormányzás esetén sem lesz a kabinetje „béna kacsa”: aktív, cselekvő politikát folytatnak majd, sok jó kezdeményezéssel. A miniszterelnök erről a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában beszélt.

Tartani fogják a kormány- és a konvergenciaprogramot is – hangsúlyozta a kormányfő. Elképzelése szerint korábban kezdik majd az egyeztetéseket a tervezett intézkedésekről, és több egyeztetés lesz az összes ellenzéki párttal, köztük az SZDSZ-szel is.

Gyurcsány Ferenc emlékeztetett arra, hogy a szakmai kérdésekben az elmúlt években is sokszor szavaztak együtt a kormánypártok és az ellenzék, az MDF pedig a reformtörvények egy részét is támogatta.

A kormányfő az interjúban megerősítette, hogy a koalíciós egyeztetésen Kóka János egyértelművé tette, semmiképpen nem maradnak a koalícióban. Az SZDSZ akkor is kilépett volna, ha az MSZP kezdeményezi a pénztártörvény módosítását a Országgyűlésben.

A kormányfő arra a kérdésre, mondott-e olyat a hétfői elnökségi ülésen, hogy ha ő az akadálya a koalíció fennmaradásának, akkor félreáll, azt válaszolta: soha nem mondott mást. "Az első perctől azt mondom, hogy ebben személyes érdekeim nincsenek. Gyurcsány Ferencnek azt kell tennie, ami a kormányzás érdeke. Ha a kormányzásnak az az érdeke, hogy a miniszterelnök maradjon, amiről a kormánypártok dönthetnek, akkor marad, ha nem, akkor menni kell" - fogalmazott.

A kormányfő kitért arra: társadalmilag és politikailag is egyensúlyt kell találni, mert az emberek elfáradtak, lassabb tempót szeretnének. "Reformpolitika kell, de felelős reformpolitika" - hangoztatta a miniszterelnök, aki úgy látja: a hegyre fel lehet menni szemben a gerinccel, de arra nem sokan követik őket, de meg lehet próbálni ugyanezt körben, a szerpentinen is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Politikai instabilitást jósol Magyarországon a Reuters

A Magyarországot 2002 óta kormányzó koalíció vége ténylegesen a gazdasági reformok végét és a politikai instabilitás időszakát jelzi - írta a Reuters brit hírügynökség az SZDSZ-nek a koalícióból való kilépéséről szóló hétfői tudósításában.

MTI Itthon

Fodor egyelőre nem adja be lemondását

Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter egyelőre nem nyújtja be a lemondását. A miniszter a párt frakciója által szabott végső időpontig, április 30-ig akar várni ezzel a lépéssel.

MTI Itthon

Kisebbségi kormányzás jöhet

Az MSZP és az SZDSZ is elképzelhető, hogy kisebbségi kormányzás lesz Magyarországon azt követően, hogy a liberálisok elhagyják a koalíciót. Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője és Kóka János, az SZDSZ elnöke erről hétfő este beszélt a közszolgálati televízióban.

MTI Itthon

Április 27-én dőlhet el végleg a koalíció sorsa

Az SZDSZ ügyvivő testülete (üt) egyhangúlag határozott arról, hogy a párt országos tanácsa április 5-i ülésén két rendkívüli küldöttgyűlés összehívásáról döntsön - mondta el Gusztos Péter frakcióvezető-helyettes az ügyvivő testület ülése után tartott budapesti sajtótájékoztatóján kedden késő este.

hvg.hu Itthon

Mesterházy: Gyurcsány nélkül elképzelhetetlen

Ha a szabad demokraták kívülről nem támogatnak bennünket minimálisan, akkor előre hozott választások is elképzelhetők, ám én ezt ma kizárom – nyilatkozta Mesterházy Attila szocialista képviselő a Klubrádiónak.

hvg.hu Itthon

Megbénul-e a kisebbségi Gyurcsány-kormány? - forgatókönyvek

Ha az SZDSZ kilép a koalícióból, Gyurcsány Ferencnek három választása marad, de ezek közül a kisebbségi kormányzás most a legvalószínűbb. A Demos tavalyi tanulmánya - mintha a jövőt látta volna - a liberálisok kilépéséből kiindulva vázolta fel a kisebbségi kormányzás lehetséges forgatókönyveit.

MTI Itthon

Gyurcsány szakmai javaslatokat vár a koalíciós pártoktól

Gyurcsány Ferenc azt kérte a koalíciós pártoktól, hogy aktívan segítsék a következő évek kormányzati politikájának meghatározását, a kormányprogram megújítását, a koalíció működési feltételeinek helyreállítását, megerősítését.