szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kisebbségi ombudsman szerint a nemzetközi romanap alkalmat ad a lelkiismeret-vizsgálatra, annak áttekintésére, hogy a közhatalom szereplői és a pártok megtették-e a szükséges jogi, szociális és politikai lépéseket a romák életfeltételeinek javítására.

Kállai Ernő kisebbségi ombudsman a cigány kultúra és egyben a faji megkülönböztetés veszélyeire figyelmeztető nap kapcsán úgy fogalmazott: a romákra súlyos nyomás nehezedik, a társadalmi előítéletesség, a növekvő szociális, gazdasági különbségek, a leszakadás olyan tehertétel, amely a hagyományok őrzését, önfeledt ünneplését háttérbe szoríthatja, ezért ezen a napon lelkiismeret-vizsgálatot tarthatunk, vajon jó irányba tartunk-e, a romák életfeltételei javultak-e, van-e okunk az ünneplésre.
 
A nemzeti és etnikai jogok országgyűlési biztosa szerint "feszítő ellentmondás", hogy miközben a romák kulturális örökségét és kulturális teljesítményét a többségi társadalom értékeli, a kisebbségi hovatartozás napi megélése és egy jelentős társadalmi csoport kollektív kirekesztettsége, integrálatlansága, az iskolai szegregáció, a lakhatás és a munkához jutás, a szakképzés hiányai miatt jóval kevesebb embernek okoz morális és politikai aggodalmat.
 
Kállai Ernő felhívta a figyelmet arra, hogy Közép- és Kelet-Európában 1989 óta drámaian romlanak a romák életfeltételei, és ez már e nép újabb történelmének része, miként az is, hogy átlagosan 15 évvel rövidebb a várható élettartamuk.
 
"Ahhoz, hogy történetük kedvező irányú fordulatot vegyen, a romák országon belüli szerveződése és nemzetközi szintű együttműködése hozzájárulhat" - fogalmazott a kisebbségi ombudsman.
 
A romák világnapját annak kapcsán tartják meg minden év április 8-án, hogy 1971-ben Londonban rendezték meg a romák első világkongresszusát, amelyen elfogadták a roma nép szimbólumát, zászlaját, mottóját, himnuszát. Ma mintegy 13-15 millió cigány él világszerte, közülük legalább 8,5 millió Európában. A legtöbben, csaknem kétmillióan Romániában élnek. Magyarországon becslések szerint 600-700 ezer roma él, többségük a legnagyobb szegénységben.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Roma gyerekek szocializációja: "anyuka úgyis otthon van"

Nem elsősorban a kulturális különbségek, inkább a szocializációs hátrányok miatt kezelhetők nehezebben a cigány iskolások - mondta a HVG-nek Szűcs Norbert szociológus, a roma diákok felzárkózását segítő szegedi Hallgatói Mentorprogram egyik vezetője.

MTI Itthon

"Kedves roma barátom, barátaink!" - lapbezúzás egy cikk miatt

Vizsgálóbizottságot hoz létre a devecseri önkormányzat annak megállapítására, miként és miért kerülhetett a városi lapba az az írás, amely a polgármester szerint "városunk roma lakosságát, de általában is minden roma embert kétségtelenül sért". Az olvasói levélnek szánt írás ellen a helyi romák is felháborodottan tiltakoznak.

MTI Itthon

Gyurcsány: nem tűrjük a romaellenességet

Nem tűrjük a kirekesztést, a megbélyegzést, a romaellenességet és az antiszemitizmust - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök csütörtökön, miután a Parlamentben átvette az Országos Cigány Önkormányzat a Magyar Gárda és más félkatonai szervezetek elleni petícióját.