szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sikeresnek értékelte a Corvinus egyetemen tartott előadását blogjában Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A kormányfő szerint megdöbbentő, hogy a fiatalok mennyire nincsenek tisztában az államháztartással.

Gyurcsány: megdöbbentő, hogy
mennyire nem ismerik a fiatalok
az állam működését
© Túry Gergely
„Nagyon sikeresnek éltem meg a tegnapi előadást a Corvinuson, vagy ahogyan sokan és én is mind a mai napig hívom, a Közgázon – kezdi a bejegyzés sorait Gyurcsány. „[…]a lényeg nem változott: okos, érdeklődő fiatalok sokasága, négy-ötszázan hallgatták végig az előadást.”

„A legfontosabb célomat talán sikerült elérni. Gondolkodásra hívni és késztetni a fiatalokat, hogy kalkuláljanak. Ugyanakkor megdöbbentő volt, mennyire nincsenek tisztában a fiatalok még az arányokkal sem, mondjuk az államháztartás terjedelmét, és különösen a részleteit illetően, hogy az elképzelések a realitás közelében sincsenek, abban például, hogy egyik-másik lépés mennyibe kerülne. Innentől kezdve viszont elképesztő tere van a mellébeszélésnek, félrevezetésnek.” – fogalmazott a kormányfő online naplójában.

Gyurcsány blogjában felhívta a figyelmet, hogy az egykulcsos adótáblának 260-360 milliárd forint kiadás a következménye, amely jelentősen megkurtítja az átlagkereset alatti jövedelmeket. Ezen bérek kompenzálására további 400 milliárd forintra lenne szükség.

„Attól tartok, hogy nagyon keveset tud Magyarország lakossága arról, ténylegesen hogyan is működik egy ország költségvetése, ezért félrevezethető, becsapható” – fogalmazta meg aggályát a kormányfő. „A másik dolog, amit az előadásomban világossá akartam tenni – remélem, sikerült is –, hogy tele vagyunk illúziókkal. Olyan illúziókkal, amelyeknek törvényszerűen csalódás és kiábrándulás a vége. A nyolcvanas évek legvégén azt hittük, hogy a rendszerváltozás önmagában olyan gazdaggá tesz bennünket, mint amilyenek nyugati szomszédaink. Az egész szélsőjobb megerősödésének egyik oka éppen az, hogy az elmúlt csaknem két évtizedben kiderült, hogy a szabadság, a demokrácia önmagában a jóléti kérdésekre nem megoldás, csak lehetőség a megoldásra.”

A miniszterelnök szerint a másik illúzió, hogy a kormányváltás megoldja a problémákat. Azonban Gyurcsány szerint „az országnak magának is akarnia kell változni”.

A harmadik illúziónak a kormányfő az adócsökkentések folyamatos felemlegetését nevezte. „Mint a javasasszony, aki bármilyen problémára egyetlen megoldást ismer, mondjuk az érvágást. Hasfájásra, fejfájásra, szédülésre, hányingerre érvágás” – áll a blogbejegyzésben. „Az adócsökkentés […] bár sokaknál pénzt hagy, a másik oldalon sokaktól pénzt vesz el – és általában nem azoktól vesz el, akiknél pénzt hagy. Ez a probléma.”

Gyurcsány szerint lényeges, hogy az állam működését behatóbban tanulmányozzák a jövő generációi, enélkül ugyanis csupn a politikai szemfényvesztés áldozataivá válnak, s ekkor hiába van demokratikus intézményrendszer, ha a demokratikus keretek elmoshatóak, a szabályok kijátszhatóak lesznek.

„Állandóan ott lesz a kísértés, hogy a valóságot nem ismerő sokaságot radikális és populista eszmékkel, ha úgy tetszik, egyszerű megoldásokkal kábítsák el. Ha ez bármikor is megtörténik, nagyon keserű lesz az ébredés, és rendkívül drága is, társadalmilag és gazdaságilag egyaránt” – zárja a sorait a miniszterelnök.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Nem kell sokkterápia - írja Gyurcsány a blogjában

"Remélem, még a mai napon választ kapunk a hatalmi kérdések egy részére azzal, hogy az ellenzék által kezdeményezett 'bizalmatlansági szavazás', azaz az Országgyűlés feloszlatásának indítványa elbukik" - áll Gyurcsány Ferenc friss blogbejegyzésében.

Vélemény

Gyurcsány megy vagy marad? Belpolitikai forgatókönyvek

A magyarországi hatpártrendszer fokozatosan négypártivá, majd kétpólusúvá alakult. Hogy megszülethessen a kétpártrendszer. Úgy tűnik, angolszász mintájú bipoláris váltógazdálkodás irányába haladunk. Hozzátehetnénk: immár csak brit vagy amerikai színvonalú középosztályra, pártrendszerre, munkakultúrára, államigazgatásra, civil kurázsira van szükség, és egyenesbe jöttünk. Az alábbi forgatókönyveket az élet villámgyorsan felülírhatja.

Itthon

Gyurcsány: „egyszer meg nagyon csöndben elmegyek”

„Nem tudok nektek B verziót mondani” – csüggesztette el, egyben tüzelte fel frakciótársait 2006. május 26-án Gyurcsány Ferenc. És azt is világossá tette, vége a maszatolásnak, ha már elvtársai őt választották, árukapcsolásként vele együtt kapják az igazi változásokat is: „Reform vagy bukás. Nincs más.” Sorra vesszük a balatonőszödi beszédek időszerűségeit.

MTI Itthon

Gyurcsány már látja az alagút végét

A Népszabadság információi szerint Gyurcsány Ferenc egy zártkörű találkozón azt mondta, hogy elmúlt a „párton korábban meglévő népszerűtlenségi nyomás”.

MTI Itthon

A Fidesz ragaszkodik Gyurcsány programjához

A Fidesz a házbizottság mai ülésén újra javasolni fogja, hogy az Országgyűlés tűzze napirendre Gyurcsány Ferenc programjának vitáját, és a képviselők szavazzanak róla – mondta Pokorni Zoltán, a párt alelnöke.

Itthon

Bárándy szerint Gyurcsánynak le kell mondania

A Medgyessy-kormány igazságügy-minisztere szerint Gyurcsány Ferenc körül elfogyott a levegő, ezért távoznia kell a miniszterelnöki székből. Bárándy Péter ügyvéd az InfoRádiónak azt mondta: kívülről úgy látszik, hogy a jelenlegi kabinetnek még programja sincs.