Tetszett a cikk?

Könnyen veszíthet eddigi támogatottságából a Magyar Gárda azzal, hogy a szervezet prominens tagjai egymásnak estek. Sőt, a Jobbik pártpolitikai célokra alapított szervezete akár ketté is szakadhat, komoly sebeket ejtve ezzel a radikális oldalon.

Ami a Magyar Gárda Egyesület megszüntetéséért pert indító Fővárosi Főügyészségnek csak nehezen, az a szervezet vezetőinek és a Jobbiknak könnyűszerrel sikerülhet: saját mozgalmukat verhetik szét. A kulisszák mögött már hónapok óta feszülő ellentétek szeptember 23-án törtek felszínre. Ekkor a Magyar Gárdát – nyilvánvalóan pártpolitikai célok miatt is - életre hívó Jobbik-vezér, Vona Gábor közleményben tudatta: a szervezet főkapitánya, Dósa István „a rá nehezedő felelősség súlya alatt megroppant [...] a Gárda irányítására [...] alkalmatlanná vált”. Vona tudatta: a Gárda szeptember 14-én rendkívüli értekezletet tartott, ahol a főkapitány bejelentette a lemondását. Dósa a Hír Tv-ben válaszolt Vona közleményére. Elmondta, „a pénz és a politikai hatalom megszerzésének lehetősége többet ér a Jobbik vezetőinek, mint a Magyar Gárda, ehhez viszont ő nem akar asszisztálni”.

Keresd a nőt!

Pártfüggőség
© Fazekas István
Dósa távozása hátterében az állhatott, hogy a szervezet - megerősödése után - függetleníteni akarta magát életrehívójától, a Jobbiktól.  Nehezen hihető, hogy Dósa és követői éppen most döbbentek volna rá, hogy a mozgalom – egyfajta „párthadseregként” - a párt érdekeit szolgálja. Sokkal valószínűbb, hogy a "fekete sereg" vezetői ráébredtek arra: a gárda a Jobbikon is túlnőtt. Távozása előtt Dósa levelet írt Vonának, arra kérve őt, hogy erősítsék meg: mozgalmuk a Magyar Gárda Egyesülettől és a Jobbiktól is teljesen független. A Jobbik elnöke erre nem volt hajlandó, mondván, a mozgalom mindig is független volt a párttól, tehát nincs miről tárgyalni.

Ha Dósa csöndben levonult volna a színről, talán elkerülhette volna, hogy nyilvánosságra kerüljön az az információ, miszerint jobbkeze, a korábban a gárda pénzügyeiért felelős Németh Erzsébet Piroska az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány munkatársa. Ugyan a nő ezt a sajtónak tagadta, egy - időközben a Vona Gábor mellé álló – szélsőséges internetes portál fényképfelvételekkel bizonyította, hogy a minisztériumi alkalmazott a gárdisták soraiban, egyenruhában áll – mi több, a lap azt a pletykát is hangoztatta, hogy a nő az egyébként házas Dósa István kedvese, bár ezzel kapcsolatban semmilyen bizonyítékkal nem állt elő.

Függetlenségi háború

Innen csak egy lépés volt, hogy az egykori főkapitányt ellenfelei leügynöközzék. A Jobbik elnöke viszonylag gyorsan intézkedett arról, hogy Kiss Róbert személyében új kapitánya legyen a Magyar Gárda Mozgalomnak, s a szervezet a jövőben se lehessen az általa vezetett Magyar Gárda Egyesülettől – azaz végeredményben a Jobbiktól – független. Az új kapitány és Vona azon nyomban együttműködési megállapodást kötött, melynek értelmében „a Gárda az Egyesületre, mint szülő atyjára tekint, és annak az Alapító Nyilatkozatban lefektetett ideológiai-szellemi iránymutatását a magáénak vallja”. Ennél lényegesebb az a passzus, hogy az egyesület arra kijelölt tagjai meghívott vendégként rendszeresen részt vehetnek a gárda országos vezetésének tanácskozásain, a gárda országos avatásainak anyagi, szervezési és infrastrukturális támogatását pedig szintén az egyesület vállalja el.

A Vonához hű Kiss Róbert főkapitányi kinevezésével és az együttműködési megállapodás rapid aláírásával azonban nem ért véget a mozgalmon belüli perpatvar. Hamar kiderült ugyanis, hogy a Vonával szembekerülő Dósának nemcsak papíron volt tekintélye a Gárdában, és több megyei vezető is hű szövetségese. Így történhetett, hogy szeptember 28-án – ugyanazon a napon, amikor Kiss és Vona aláírta a megállapodást – Csóron tizenegy megyei kapitány (Dósáék szerint a kapitányok testületének minősített többsége) összeült, s úgy döntött, nem fogadja el Dósa lemondását. A már egyszer lemondott főkapitányt pedig újraválasztották, Kisséket pedig szakadároknak nyilvánították. Az eseményeket elemezve nem lehet kizárni, hogy Dósa csak azt követően ment neki a mozgalom valódi gazdájának, azaz Vonának, hogy felmérte a gárdán belüli támogatottságát.

Az úton végig kell menni?

A Dósa István által kifogásolt jobbikos függőség egyébként épp akkor vált nyilvánvalóvá, amikor a Vona támogatását élvező Kiss Róbert új főkapitány békülési szándékkal levelet küldött a csóri tanácskozáson résztvevő kapitányoknak. Ebben egyértelművé tette, hogy a Magyar Gárda Mozgalom és a Magyar Gárda Egyesület elválaszthatatlan egymástól. Az üzenet világos: a fekete egyenruhában masírozó mozgalmárok sohasem lesznek függetlenek Vona Gábortól, illetve a Jobbiktól.

Mivel a mozgalom eddig – a tagok által befizetett összegek mellett – a Jobbik irányából kapott anyagi támogatást, ráadásul a magyargarda.hu domain név is az egyesület, közvetve pedig a párt tulajdona, nem lenne könnyű dolguk azoknak, akik Vonáéktól elkülönítve, esetleg velük párhuzamosan szeretnék továbbvinni a mozgalmat. Persze az is kérdés, hogy a Magyar Gárda belharca és az esetleges szakadás milyen hatással lesz-e a Jobbikra: változnak-e majd a párton belüli erőviszonyok, veszít-e a szervezet eddigi támogatottságából? Emlékezetes, a Jobbik néhány prominense már a gárda megalapítását is rossz ötletnek tartotta, hangoztatva, hogy ezzel a párt szalonképtelenné vált. Ezért lépett ki anno a Jobbikból Fári Márton, a párt etikai bizottságának elnöke, a választmányi elnök Nagy Ervin, valamint Vona Gábor elődje, Kovács Dávid is.

Dezső András

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Újabb Magyar Gárda Kft.

Ócsai székhellyel jegyezték be a Magyar Gárda Pest Megye Vagyonvédelmi és Szolgáltató Kft.-t. Ez a második cég, mely a Jobbik nevű párt szervezetének nevét viseli - írja a keddi Népszava.

MTI Itthon

Új főkapitánya van a Magyar Gárdának

Kiss Róbertet választotta a Magyar Gárda új főkapitányává a hasonló nevű mozgalom és egyesület országos értekezletén, valamint egyezséget is kötött a két szervezet egymással - számolt be az előbbi eseményről a Népszava, az utóbbiról pedig a Népszabadság hétfői száma.

Társadalom

Lex Magyar Gárda?

Zárt láncú bírósági tévén kísérheti figyelemmel a hallgatóság a jövőben a "kiemelt kockázatú ügyek" tárgyalását -...

MTI Világ

Slota szlovák gárda létrehozását szorgalmazza

Megengedhetetlen, hogy a szlovák parlament (magyar) képviselői a budapesti Országgyűlés házelnökének "parancsaihoz igazodva" részt vegyenek a Szlovák Köztársaság területi egységét fenyegető magyar törekvések kivitelezésében - jelentette ki csütörtökön Pozsonyban Ján Slota.

HVG Itthon

Megvan a gárdaper új bírája

Pataki Árpád, a Fővárosi Bíróság sajtó- és személyiségi jogi perek elsőfokú bírájaként megismert tanácselnöke veszi át a Magyar Gárda Egyesület megszüntetése iránti ügyészi keresetre indult polgári per tárgyalását – értesült a HVG.