szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az MSZP hivatali visszaélés bűntettének gyanúja miatt feljelentést tesz az úgynevezett adatgyűjtési ügyben a Központi Nyomozó Főügyészségen - mondta Török Zsolt, az MSZP országgyűlési képviselője.

Amennyiben hivatalos személynek minősülnek a fideszes országgyűlési képviselők, és ebben a mivoltukban tudomást szereztek arról, hogy valaki országgyűlési képviselőket hallgatott le, akkor kötelességük lett volna feljelentést tenni - indokolta a szocialista politikus, miért fordulnak a nyomozó főügyészségnek. 
 
Török Zsolt kitért arra, hogy Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szeptember 26-án azt mondta egy sajtótájékoztatón: a titkosszolgálatok törvényt sértettek, lehallgattak két ellenzéki országgyűlési képviselőt. Az ellenzéki párt azonban nem tett feljelentést képviselői lehallgatása miatt - fűzte hozzá Török Zsolt. 
 
Elmondta, hogy a feljelentéssel tisztázni lehet, történt-e titkos adatgyűjtés. Amennyiben megállapítják, hogy nem történt ilyen, akkor el kell indulnia annak az eljárásnak, amely tisztázza, hogy Orbán Viktor és társai milyen tettet követtek el, amikor valótlanul rágalmazták a hatóságokat - közölte a képviselő. 
 
Kitért arra, hogy hétfőn az Országgyűlésben Iváncsik Imre titkosszolgálatokat felügyelő államtitkár egy azonnali kérdésére válaszolva azt mondta, a Magyar Köztársaság hivatalos szervei nem folytattak lehallgatást országgyűlési képviselőkkel kapcsolatban, nem hallgatták le sem Demeter Ervint, sem Kövér Lászlót. 
 
Török Zsolt bemutatta, hogy a feljelentéshez mellékelték az Orbán Viktor szeptember 26-i sajtótájékoztatójáról készült hangfelvételt CD-n, valamint annak leiratát, illetve azt az üggyel kapcsolatos hét hangfelvételt, amely a Fidesz honlapján található. 
 
A politikus utalt arra: korábban az MSZP három napot adott a Fidesznek, hogy tegyen feljelentést képviselői lehallgatása miatt, de az ellenzéki párt törvénytelen adatkezelés, illetve hivatali személlyel kapcsolatos eljárások miatt tett feljelentést. 
 
A szocialista képviselő szerint sokkal egyszerűbben is lehetett volna tisztázni a kérdést, hiszen az Országgyűlésben működik nemzetbiztonsági bizottság, azt azonban nem hívta össze a testület ellenzéki elnöke. 
 
Török Zsolt azon a véleményen volt, hogy "Orbán Viktor pajzsként tartja maga előtt Csányi Sándort". Orbán Viktor, a Fidesz elnöke pártja hétfői frakcióülésén az MTI információ szerint arra utalt, hogy az adatgyűjtési ügy valódi célpontja Csányi Sándor OTP-vezérigazgató lehetett.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Szakértő az adatgyűjtési ügy technikai hátteréről

Vita alakult ki az adatgyűjtési ügyben a nemzetbiztonsági szervek és a Fidesz között a miatt, hogy a párt szerint a titkosszolgálat ellenzéki képviselőket hallgatott le, míg Szilvásy György, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter azt mondta, a Fidesz honlapján közzétett hangfelvételek jól érzékelhetővé teszik, hogy nem a beszélgetésekben szereplő országgyűlési képviselők telefonjait hallgatták le, hanem az UD Zrt. vezetőjének telefonját. Az MTI ezzel kapcsolatban kérdezte Fábián Péter biztonsági szakértőt vasárnap.

MTI/hvg.hu Itthon

Csányi Sándor: az ügytől teljességgel távol maradtam

Megtámadta a kormányzati informatikai rendszert, s a Nemzetbiztonsági Hivatal egyik szerverét is az a vállalkozás, amelyet államtitoksértésért és magántitkok jogosulatlan megszerzéséért feljelentett az NBH - írja a szombati Népszabadság. Csányi Sándor, az OTP Bank vezére időközben elismerte, ő szerepel a hvg.hu által nyilvánosságra hozott hangfelvételen, azonban az azon említett ügytől távol tartotta magát, s jogi lépéseket tervez.

MTI Itthon

Szilvásy: Csányi a rendőrkapitányt hívta a házkutatás után

Nagyon súlyos helyzet alakult ki, durván beavatkoztak a rendőrség munkájába - mondta Szilvásy György titkosszolgálatokért felelős miniszter újságíróknak szerdán, azzal az adatgyűjtési üggyel összefüggő feljegyzéssel kapcsolatban, amelyet az országos rendőrfőkapitány írt az igazságügyi miniszternek.

Itthon

Kik és hogyan hallgathatták le Csányiékat?

Kik és milyen módon rögzíthették azt a beszélgetést, amely CD-n Dávid Ibolyához is eljutott? Mennyi pénzért vásárolhatunk telefonvonal lehallgatására alkalmas eszközöket? Dolgoznak-e magáncégek a politikusoknak? Ezekről a kérdésekről is faggattuk Fábián Péter nemzetközi biztonsági szakértőt.

hvg.hu Itthon

UD-ügy: Csányinak akár igaza is lehet

Csányi Sándor nehezményezi, hogy lefoglalták cégcsoportjának szervereit. Hibát követett-e el a rendőrség, amikor az UD-ügy miatt az üzletember szervereit lefoglalta? Mit ír a törvény és mit mond a jogász?