szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az anyagból kikerült több, korábban számos nyilvános kritikát kiváltó passzus.

Nagyobb szabadság a sajtónak, az adófizetőknek olcsóbb közmédiumok és a mai kor követelményeinek megfelelő szabályozás: ez a kormány célja az új médiatörvénnyel, amelynek tervezete már olvasható az Országgyűlés honlapján - közölte kedden a kormányszóvivő. Daróczi Dávid kormányszóvivő hangsúlyozta: a javaslat ötpárti keretek között készült. Tájékoztatása szerint a kormány január közepéig várja az észrevételeket, ezután lesz egy közmeghallgatás, amelynek tapasztalatait beépítik a tervezetbe, majd az a kormánykabinet elé kerül, végül február elején benyújtják az Országgyűlésnek.

A tervezetet kidolgozó ötpárti tárgyalásokat vezető Jánosi György szocialista országgyűlési képviselő azt közölte kedden: a beérkezett vélemények és észrevételek alapján átdolgozott, a közzététellel ismét szakmai vitára bocsátott tervezethez 2009. január 9-éig várják az újabb hozzászólásokat a mediaszabalyozas@parlament.hu címre.

Az anyag, amely - például a közmédiumok átalakulásánál - eredetileg több idei december 31-i és jövő január elsejei határidőpontot tartalmazott, fél évvel csúsztatja ezeket a dátumokat, egyben kimondatná: "felhatalmazást kap a kormány, hogy e törvény végrehajtása érdekében költségvetési címet, illetve ahhoz tartozó előirányzatokat hozzon létre, előirányzatokat töröljön, illetve az egyes előirányzatok között átcsoportosításokat hajtson végre".

Az anyagból kikerült több, korábban számos nyilvános kritikát kiváltó passzus, így a köznyelvben csak "médiarendőrségként" elhíresült pont is, amely szerint az ORTT helyébe lépő szerv "bármely helyszínt átkutathat, oda önhatalmúlag, a tulajdonos (birtokos), illetve az ott tartózkodó személyek akarata ellenére is beléphet, e célból lezárt területet, épületet, helyiséget felnyithat".

Az új megfogalmazás szerint a hatóság "feladatai ellátásához, a tényállás tisztázása céljából - a Nemzeti Médiahatóság kérésére - bármely személy vagy szervezet köteles a kezelésében levő adatokat, illetve a birtokában levő iratok másolatát olvasható és másolható formában a Nemzeti Médiahatóság rendelkezésére bocsátani, továbbá adatokat a Nemzeti Médiahatóság által meghatározott, összehasonlításra alkalmas formátumban szolgáltatni, valamint felvilágosítást adni". Kikerült az anyagból az a kitétel is, amely szerint tevékenysége vagy mulasztása miatt háromhavi bérével lakolhatna a felelős szerkesztő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Médiatörvény: az SZDSZ megorrolt az MSZP-re

Az MSZP azzal, hogy bejelentette, nem engedi az Országgyűlés elé a médiatörvény-javaslatot, elzárta a további tárgyalások lehetőségét, hiszen egyoldalú döntésével elrontotta azt a bizalmi légkört, amelyekre az eddigi munka épülhetett - ezt Pető Iván (SZDSZ) közölte.

MTI Itthon

Az MSZP-nek is vállalhatatlan az új médiatörvény-tervezet

Az MSZP országos elnöksége nem támogatja a médiatörvény jelenlegi tervezetének parlament elé terjesztését - közölte a testület egyhangú döntését Mandur László elnökségi tag az MTI-vel kedden este. A szocialisták szerint az új jogszabálytervezet jövő tavasszal, szakmai vita után kerülhet az Országgyűlés elé.