Tetszett a cikk?

A gazdasági válság következtében az egészségügyben is korlátozó csomagot kell bevezetni, a takarékosság a gyógyító-megelőző tevékenységet és a gyógyszertámogatást fogja érinteni - jelentette ki Székely Tamás egészségügyi miniszter.

Csökkent a foglalkoztatottság, így az év első két hónapjában a társadalombiztosítás bevételei elmaradtak a tervezettől, ennek következtében az egészségügyben is korlátozó csomagot kell bevezetni - mondta a politikus egy lakossági fórumon.
   
A gyógyító-megelőző tevékenységet érintő változások a háziorvosi ellátást nem, a járóbeteg-ellátást csak kismértékben érintik, a legnagyobb terheket így a kórházi ellátás fogja viselni - fogalmazott az egészségügyi tárca vezetője.
   
A teljesítményvolumen-korlátot megszüntetik, ennek eredményeként csökkenni fognak a várólisták. A kórházaknál a tavalyi teljesítmény 70 százalékát a korábbinál magasabb - 146 ezer forint helyet 150 ezer forintos - alapdíjjal fogják finanszírozni, a fennmaradó 30 százalékot pedig lebegő rendszerben osztják szét - közölte Székely Tamás. Hozzátette: a minisztérium számításai szerint a lebegő pontérték akkor is 100 ezer forint felett lesz, ha országos szinten 10 százalékkal növekszik az elszámolt teljesítmény.
   
Abban az esetben pedig, ha egy adott kórház által jelentett teljesítmény jelentősen meghaladja az előző évit, helyszíni ellenőrzésen fogják megvizsgálni, indokolt volt-e az elszámolt növekmény - tudatta a miniszter.
   
A gyógyszertámogatás változásával kapcsolatban Székely Tamás kifejtette, a 85 százalékos támogatási kulcsot 80 százalékra csökkentik. Ez a teljes gyógyszerkör 10 százalékát, kevesebb mint ötszáz gyógyszert érint majd, melyeknél a térítési díj átlagosan 100 forinttal növekszik.
   
Székely Tamás elmondta, április végére elkészül az új szakmai minimumfeltétel-rendszer, amely alapelvében más lesz, mint a jelenlegi. Az intézményeket a személyi feltételek alapján három kategóriába sorolják majd, s ezek alapján döntik el, milyen beavatkozásokat végezhetnek az adott osztályokon. 
   
Az egészségügyi létszámhiány megoldása érdekében pályázatot írnak, az intézmények a hiányszakmákban uniós forrásból két évig többletbért fizethetnek, ha azonos feltételekkel egyéves továbbfoglalkoztatást vállalnak - közölte a tárcavezető.
   
Székely Tamás elmondta, az egészségügyet is bevonnák a közmunkaprogramba, így a megfelelő végzettséggel rendelkező, de jelenleg munkanélküli szakdolgozók - országosan mintegy 960 fő - alkalmazása válik lehetővé a foglalkoztatási alap terhére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Drámai adatok a magyarok egészségi állapotáról

A 20-69 év közötti korosztály tagjainak egyharmada szenved a magas vérnyomás, a cukorbetegség és a zsíranyagcsere együttes zavarával jellemzett metabolikus szindrómában - összegezték szakemberek egy három éven át zajló kutatási program eredményét egy szerdai konferencián, Budapesten.

HVG Gazdaság

Megszorítások az egészségügyben

Drágulni fognak a gyógyszerek, és tovább nő a kisebb kórházak eladósodása – egyebek mellett ez is következhet az egészségbiztosítási kassza megkurtításából.

Karrier

Egészségfejlesztés: mi a helyzet a cégeknél?

Szakemberek szerint válság idején sem szabad elfeledkezni a munkabiztonsági, egészségvédelmi teendőkről, amely téren egyre jobb eredményeket tud felmutatni hazánk az uniós országok között. A 2007-ben induló Move Europe programba 84 magyar vállalat nevezett be, közülük a MOL és az Unilever nyerte el a "Legjobb munkahelyi egészségfejlesztési program" díjat, amelyet kedden vehettek át az érintettek.